Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Wentylatory EC - energooszczędna technologia

artykuł promocyjny


Wentylatory Rosenberg z silnikami EC osiągają sprawność powyżej 90% i pozwalają zaoszczędzić nawet do 50% energii w porównaniu z silnikami konwencjonalnymi. Niskie zużycie energii przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, lecz także pozwala obniżać koszty eksploatacji.

 

wentylatory EC

Wentylatory EC

 

Nowoczesne silniki komutowane elektronicznie nie wymagają konserwacji i charakteryzują się cichą pracą. Wbudowany, inteligentny układ sterujący umożliwia płynną regulację obrotów oraz wiele funkcji dodatkowych, np. regulację ciśnienia, wydajności lub sterowanie jakością powietrza. Produkty Rosenberg z silnikami komutowanymi elektronicznie spełniają tym samym najwyższe wymagania w zakresie sprawności energetycznej, ekonomiczności i wysokiej jakości powietrza.

 

silnik EC

 

Silnik EC (EC = komutowany elektronicznie) produkcji Rosenberg to bezszczotkowy silnik prądu stałego z zewnętrznym rotorem. Za pomocą prostownika i komutacji elektronicznej napięcie przemienne przekształcane jest na napięcie stałe. Dostępne napięcia dla pracy silnika zależą od nastawy falownika - zasada podobna jak przy regulacji częstotliwościowej z tą różnicą, że w przypadku silnika EC komutacja elektroniczna jest zależna od stanu, kierunku obrotów i regulacji prędkości, a więc zmian napięcia fazowego w stojanie silnika (komutacja). W rotorze silnika generowane jest pole magnetyczne, konieczne do powstania momentu obrotowego. Rozwiązanie to pozwala uzyskać wysoką wydajność, niski poziom hałasu i zmienną prędkość obrotową.
Rotory silnika wyposażone są w kołnierze montażowe. W zależnosci od wielkości, silniki mogą także posiadać listwy zaciskowe z dławikami kablowymi lub przewód podłączeniowy, umożliwiające szybkie i łatwe podłączenie.

Dostępne są także modele z większą ilości funkcji sterujących (np. kontrola stałego ciśnienia, kontrola przepływu, temperatury).

Zwarta struktura to kolejna zaleta silnika EC. Ponadto brak kolektora i kolektora i szczotek sprawia, że silnik jest mniejszy, co przynosi korzyści pod względem montażowym i akustycznym.

Koszty inwestycyjne silników EC są wyższe w porównaniu do silników konwencjonalnych, ale zazwyczaj zwracają się już po krótkim czasie eksploatacji. Niższe zużycie energii elektrycznej i niższe koszty instalacji (brak konieczności stosowania regulatorów transformatorowych, przetwornic częstotliwości, czy kontroli fazy) powodują powstanie oszczędności w trakcie ich eksploatacji.

 

 

Zalety technologii EC

 

  • bardzo wysoka efektywność
  • zintegrowane sterowanie (bezstopniowe)
  • bardzo proste podłączanie
  • dodatkowe funkcje (regulacja ciśnienia itp.)
  • mniejszy rozmiar silnika przy tej samej mocy
  • niższe zużycie energii

 

 

Rozbudowane możliwości sterowania

 

Zintegrowana elektronika umożliwia rozbudowanie funkcji sterowania. Oprócz 100% regulacji prędkości istnieje możliwość łatwej realizacji regulacji wydajności, temperatury i ciśnienia.
 

  • regulacja wydajności - przykładowo wentylator Unobox EC może zostać wykorzystany do regulacji wydajności w pomieszczeniach czystych. Wydajność wentylatora UNOBOX EC powinna w tym przypadku utrzymywać stały przepływ czystego powietrza przez filtr dokładny, zgodny  z wymagniami dla pomieszczeń czystych.
    Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia filtra wzrasta spadek ciśnienia, co przy stałej prędkości obrotowej wentylatora prowadzi do zmniejszenia strumienia objętościowego. Oznacza to, że wraz ze wzrostem zanieczyszczenia filtra, ciśnienie różnicowe (sygnał proporcjonalny do natężenia przepływu pomiędzy dyszą wentylatora a przestrzenią ssawną) maleje.
     
  • regulacja temperatury - na przykład zastosowanie wentylatora kanałowego EC w instalacjach sanitarnych w przemyśle. W pomieszczeniu z zainstalowanym kompresorem, temperatura nie powinna przekraczać 30°C, co ma duży wpływ na czas życia urządzenia. Praca kompresora powoduje zwiększenie temperatury. Kiedy wzrośnie ona powyżej 30°C, to wentylator kanałowy przetłacza powietrze zewnętrzne, aby schłodzić pomieszczenie. Czujnik temperatury zewnętrznej porównuje sygnał rzeczywisty z sygnałem wartości zadanej i reguluje prędkość obrotową wentylatora, do uzyskania wartości ustawionej na sterowniku.
     
  • regulacja ciśnienia - na przykład zastosowanie wentylatora dachowego EC w obiekcie użyteczności publicznej - hotelu. Wentylator dachowy EC powinien być uruchamiany na żądanie. W obiekcie hotelowym wentylacja z pomieszczeń sanitarnych jest scentralizowana. Czujnik obecności w łazience hotelowej otwiera zawór wentylacyjny.
     
Kontakt w sprawie produktów:

Rosenberg Polska sp. z o.o.
tel. (+48) 22 720 67 73
www: www.rosenberg.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system kontrolowanej wymiany powietrza w... ¬ więcej...
 
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook