www.centrumklima.pl


Rodzaje wentylacji

aktualizacja: 19-12-2016, 07:50 – artykuł promocyjny


Wentylacja stanowi jedną z podstawowych instalcji w każdym budynku mieszkalnym. Rodzaj wentylacji oraz jej sprawność ma wpływ na zdrowie i komfort domownikiów oraz oddziaływuje na prawidłowe funkcjonowanie mieszkania. System wentylacji to cykl wymiany zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Musi on przebiegać ciągle i sprawnie.
 

Wentylacja oparta jest na naturalnym systemie wymiany powietrza i wtedy istnieje konieczność budowy ciągów wentylacyjnych, czyli kominów lub może wykorzystywać mechaniczne systemy wspomagające - wentylacja mechaniczna. Wtedy nie ma konieczności budowania kominów. Skuteczna wentylacja musi gwarantować świeże powietrze niezależnie od warunków pogodowych i pory roku oraz obejmować swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia w domu.


O skuteczności systemu decydują:

 • intensywność - ilość wymienionego powietrza w budynku w ciągu godziny
   

zobacz koniecznie: Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania
 

 • skuteczność uzależniona od funkcji pomieszczeń oraz uwzględniająca zbilansowanie cyrkulacji; skuteczna wentylacja opiera się na dostawie powietrza do pokoi o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń oraz usuwaniu zużytego z tych o największym skupisku - łazienka, kuchnia. Dodatkowo wymagana jest wymiana powietrza między wszystkimi pomieszczeniemi
 • koszt budowy i eksploatacji
 • awaryjność systemu


Znajomość poszczególnych parametrów oraz wymagań jakie nakłada się na systemy wentylacji domów pozwoli na trafny wybór oparty na świadomości, a nie przypadku.
 

Wyróżniamy kilka typów wentylacji:

 •  wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna jest najprostszym systemem wymiany powietrza w domu. W związku z czym stała się również najbardziej dominującym typem wentylacji w polskich mieszkaniach. Idea tego systemu oparta jest, jak sama nazwa wskazuje, na naturalnych procesach zachodzących w środowisku. Mowa tu o wykorzystaniu fizycznego prawa grawitacji.

Czytaj dalej...
 

 •  wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nazywana jest również wymuszoną, gdyż wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Użycie mechanizmu daje nam możliwość kontroli i sterowania systemem. wentylacja mechaniczna jest znacznie skuteczniejsza od tej naturalnej, ale nadal inwestorzy wybierają ją rzadziej.

czytaj dalej...
 

 •  wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Jest to wydajne rozwiązanie o podwyższonym standardzie, tak ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zapewnia także większy komfort domownikom.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja mieszająca

Wentylacja mieszjąca, nazywana również strumieniową, opiera się na zasadzie, że zanieczyszczone powietrze w budynku powinno być jak najszybciej rozcieńczone (zmieszane z czystym) i wydalone na zewnątrz. Do osiągnięcia tego efektu konieczny jest szybki napływ świeżego powietrza powodujący ruch powietrza w całym pomieszczeniu. W tym celu projektuje się układ nawiewników powietrza.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja wyporowa

Wentylacja wyporowa opiera się na wydzieleniu w pomieszczeniu dwóch stref, w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza. Świadome podzielenie przestrzeni na strefę dolną do ok. 1,1 m (pozycja siedząca) lub 1,8 m (pozycja stojąca) i górną (powyżej) pozwala na akumulację nieczystości bliżej sufitu i zachowaniu świeżego powietrza tam, gdzie przebywają ludzie. Wentylacja przemieszająca oparta jest na termicznych uwarunkowaniach przepływu powietrza z zachowaniem niskoburzliwych parametrów tego ruchu.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji naturalnej z mechaniczną. System ten działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy wentylatora w kanale wentylacyjnym poprawiającego warunki wentylacyjne w razie takiej potrzeby.

czytaj dalej...


 

Opracowanie: Redakcja


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet