Wentylacja Hybrydowa w budynkach mieszkalnych

aktualizacja: 07-11-2016, 11:48 – artykuł promocyjny


Współczesny architekt na etapie projektowania systemu wentylacyjnego obiektu do niedawna miał dwie możliwości. Mógł wybrać wentylację naturalną - znaną w jego środowisku czasami jako wentylację tradycyjną, lub wentylację mechaniczną ciągłą.


Uniwersal - wentylacja hybrydowaW pierwszym przypadku etap projektowania uważano za zakończony gdy pomieszczenie zaopatrzono w kanał wentylacyjny z kratką wywiewną a na dachu istniał komin z bocznymi otworami przykryty czapą betonową. Sporadycznie wybierano na zwieńczeniu wywietrznik grawitacyjny a już o współczynniku oporu kratki wentylacyjnej zupełnie nie myślano. Te warunki jednak w istotny sposób ważyły na kierunku i wartości ciągu grawitacyjnego w kanale a tym samym miały znakomity wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Budynki wysokie zaopatrywano w wentylatory zadaniem których jest mechaniczna praca wywiewu - sposób zapewniający wysoką jakość powietrza, jednak częstokroć zawodny przy długich okresach eksploatacyjnych ze względu na zużywające się podzespoły mechaniczne, które to przecież jak w każdej maszynie należy okresowo poddawać przeglądom technicznym i konserwacji. Oba te sposoby bywały z różnych powodów zawodne. Wentylacja naturalna bo zmienne są siły natury (inaczej pracuje latem inaczej zimą, inaczej w okresie wietrznym a jeszcze inaczej w przypadku braku wiatru). Co do wentylacji mechanicznej jakże częste są problemy hałasu na który uskarżają się mieszkańcy. Mowa tu o hałasie przepływowym oraz mechanicznym który w miarę eksploatacji może się nasilać. Niebagatelny jest również poziom zużycia energii elektrycznej zasilającej silniki wentylatorów. Tymczasem normy są nieubłagane i tym lub innym sposobem musimy zapewnić normatywy higieniczne dla pomieszczeń jak poniżej.

 

Uniwersal - wizualizacja przepływu dla kanału wentylacyjnego Schiedel uzbrojonego

 

Ideałem byłoby połączyć zalety systemu mechanicznego i grawitacyjnego, eliminując jednocześnie ich cechy charakterystyczne stanowiące o zawodności każdego z nich z osobna. Przyjrzyjmy się na przykładzie wentylatorów hybrydowych Fenko oraz Mag-200, typowym przykładom wentylacji stosowanym w budynkach mieszkalnych.

 

 

Normatywy higieniczne dla pomieszczeń

 

  • kuchnia z oknem zewnętrznym wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową - 70m3/h
  • kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną
    - w mieszkaniu do 3 osób -30 m3/h,
    - w mieszkaniu dla więcej niż 3 osoby – 50 m3
  • kuchnia bez okna zewnętrznego wyposażona w kuchenkę elektryczną - 50 m3/h
  • kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
  • łazienka z wc lub bez - 50m3/h
  • oddzielny wc - 30m3/h

 

 

Wentylacja na kanałach indywidualnych

 

W tym przypadku na zwieńczeniu komina wentylacyjnego stoi nasada Fenko, nadzorując niejako i utrzymując poziom normatywu higienicznego. Pomiary dokonano na stoisku rzeczywistym wybudowanym z pustaka wentylacyjnego Schiedel o wysokości odpowiedniej dla budynku do 6 kondygnacji. Badania wykonano dla różnych kratek wentylacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kratki Ellan z wbudowanym w nią systemem  automatyki higrosterowalnej.

Wykres pokazuje, że praca hybrydowego wentylatora Fenko potrafi zapewnić poprawną jakość powietrza dla wszystkich analizowanych przypadków, kuchni, łazienek, toalet.

 

Uniwersal - wentylacja hybrydowa

 

 

Wentylacja na kanałach zbiorczych

 

W tym przypadku zastosowano wentylatory Mag-200,  jednostkę hybrydową o większej niż Fenko wydajności. Zadaniem wentylatora jest bowiem dokonać poprawnej wentylacji zbiorczo dla np. ośmiu kuchni, łazienek czy toalet spiętych w tak zwane piony wentylacyjne.

 

 

Co otrzymaliśmy

 

W przypadku zastosowania wentylatorów MAg-200/EC (27 Watowy silnik elektronicznie komutowany) uzyskaliśmy normatywy higieniczne pomieszczeń dla budynku o łącznej wysokości do pięciu kondygnacji. Dodać należy że Uniwersal - wentylacja hybrydowakanał wentylacyjny wykonany jest z rur metalowych o średnicy 200 mm jak to często obecnie stosowane jest w szeroko występującym budownictwie TBS. Maksymalna wydajność wentylatora Mag-200/EC wynosi 400m3/h i przy spiętrzeniu statycznym wynikającym z charakterystyki przepływowej z czego wynika, że nie można go stosować do budynków wyższych. Dla budynków ośmio piętrowych badań dokonano na wentylatorze Mag-200/AC (50 Watowy silnik asynchroniczny z wirującym stojanem) którego maksymalna wydajność - 800 m3/h daje możliwość do jednoczesnego przewietrzania pomieszczeń w analizowanym budynku.

Stosowanie wentylatorów hybrydowych w budynkach mieszkalnych daje nam zysk w postaci niskiego zużycia energii elektrycznej, bezszumowej jego pracy, spełnienia normatywów higienicznych dla pomieszczeń i co również nie jest bez znaczenia, pozwala nam wykorzystać efekty wentylacji grawitacyjnej gdy warunki pogodowe są dla jej pracy korzystne.

 

Pokazana obok symulacja w tunelu aerodynamicznym pokazuje poprawną pracę wentylatora zarówno z wiatrem jak i bez niego przy różnych kątach jego natarcia. Widać to wyraźnie gdyż w każdym z analizowanych przypadków dym produkowany w komorze  jest przez "hybrydę" zasysany.

 


Zobacz katalogi urządzeń Uniwersal


 

Kontakt w sprawie produktów:

Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Wdrażania Postępu Technicznego
tel. 32 203-87-20
www: www.uniwersal.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Po ilu latach zwraca się inwestycja w rekuperację

Po ilu latach zwraca się inwestycja w rekuperację

Rekuperacja to instalacja wentylacji, czyli wymiany powietrza w budynku, która... ¬ więcej...

 
Niezawodna skandynawska jakość od 1903 r. - rekuperacja od ENSY!

Niezawodna skandynawska jakość od 1903 r. - rekuperacja od ENSY!

Trzema podstawowymi funkcjami rekuperatorów obrotowych są: czyste, przefiltrowane... ¬ więcej...

 
Urządzenie do badania szczelności Wöhler DP 700

Urządzenie do badania szczelności Wöhler DP 700

Nowoczesny w pełni automatyczny tester szczelności Wöhler DP 700 został zaprojektowany... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet