Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

aktualizacja: 07-09-2020, 08:51 – artykuł promocyjny


Historyczne zabudowania w Oławie, które dawniej służyły jako stajnie i ujeżdżalnie dla pruskich wojsk, udało się zmodernizować na cele obiektu wielofunkcyjnego. Zachowano oryginalną architekturę, ale jednocześnie zadbano o nowoczesne technologie, dzięki którym przestrzeń pełni nowe funkcje. Okna w trudnodostępnej lokalizacji zyskały napędy D+H z serii VCD umożliwiające otwieranie ich za pomocą przycisku. Dzięki temu zarówno w ciągach komunikacyjnych, jak i w zamkniętych pomieszczeniach jest stały dostęp do świeżego powietrza.

Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

 

Ponad sto lat historii

 

Historia zmodernizowanego obiektu w Oławie sięga końca XIX wieku. Stajnie, ujeżdżalnie i plac ćwiczeń wchodziły w skład koszar Pruskiego Królewskiego Pułku Huzarów im. Ferdynanda Baptisty von Schilla. Po II wojnie światowej w budynkach stacjonowały Wojsko Polskie i Wojsko Radzieckie. W 1992 r. obiekt został przejęty przez miasto i wpisany do rejestru zabytków, jednak pozostawał pusty i niszczał z upływem lat. Część elementów rozkradziono, duże szkody poczynił pożar w 2006 r. Odbudowy i rewitalizacji całego zespołu budynków podjęło się Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Kamiennej Góry. Projekt zakładał stworzenie w budynkach dawnych koszar przestrzeni użytecznej dla lokalnej społeczności – powstały tu m.in. mieszkania, publiczne przedszkole, urząd pomocy społecznej oraz gabinety terapeutyczne. Realizacja spotkała się z uznaniem na arenie międzynarodowej – w 2019 r. w Berlinie została nagrodzona jako najlepszy na świecie projekt mieszkaniowy w konkursie organizowanym przez niemiecki bank rozwoju KfW. 

Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

 

Zabytkowy obiekt z automatyką okienną

 

Projekt odbudowy i modernizacji obiektu w Oławie przebiegał pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Mimo, że budynki zyskały zupełnie nowe przeznaczenie, udało się zachować ich historyczny charakter. Stolarka okienna jest tutaj doskonałym przykładem na udany mariaż oryginalnej architektury z nowoczesnością. Łukowe okna były umiejscowione zbyt wysoko, aby dało się je otwierać manualnie. Jednocześnie stanowiły jedyne źródło dopływu świeżego powietrza w zamkniętych gabinetach czy ciągach komunikacyjnych. Z rozwiązaniem przyszła firma D+H wyposażając okna w napędy łańcuchowe z serii VCD. Dzięki nim okna otwierają się automatycznie, a ich pracą można sterować za pomocą przycisku.

Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

 

Co daje wyposażenie okien w napędy?

 

W przypadku oławskiej realizacji napędy D+H zostały wykorzystane do zautomatyzowania pracy okien, do których dostęp był utrudniony ze względu na wysokość. Bardzo często w takich sytuacjach okna w ogóle nie są otwierane, a stanowią jedynie źródło światła.  Dopływ świeżego powietrza ma jednak ogromne znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala zapobiegać zagrzybieniu pomieszczeń, zbyt dużej wilgotności i nieprzyjemnym zapachom. Zastosowanie siłowników do okien nie musi być kosztowne ani skomplikowane. Napędy z serii VCD można zamontować praktycznie w każdym rodzaju stolarki, na dowolnym etapie budowy, również w gotowych oknach. Warunkiem działania napędów jest doprowadzenie zasilania.

Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

Do obiektu w Oławie trafiło ponad 80 napędów VCD 203/250. Znajdziemy je m.in. w gabinetach terapeutycznych, w pomieszczeniach przedszkola wraz z kuchnią i zapleczem sanitarnym, w strefie urzędu pomocy społecznej oraz w ciągach komunikacyjnych części mieszkalnej.

Kontakt w sprawie produktów:

D+H Polska Sp. z o.o.
tel. +48 71/323 52 50
www: www.dhpolska.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet