Jak prawidłowo zamontować rynny

aktualizacja: 12-12-2016, 11:08 – artykuł promocyjny


Rynny, oprócz podstwowego zadania, jakim jest odprowadzanie wód opadowych z dachu i ochrona przed powstawaniem zacieków na elewacji budynku oraz zawilgoceniem fundamentów, pełnią także funkcję estetyczną. Orynnowanie wpływa bowiem na wygląd danego budynku. Rynny powinny być dopasowane do koloru dachu i współgrać z elewacją. Trwałość systemu rynnowego zleży jednak przede wszystkim od właściwego doboru i montażu orynnowania.

 

Blachy Pruszyński - system rynnowy

 

 

Przygotowanie i montaż

 

- Prawidłowy montaż systemu orynnowania zaczyna się już na etapie przygotowania materiału. Elementów wykonanych z blachy nie wolno ciąć urządzeniami takimi, jak popularne szlifierki kątowe. W ten sposób bowiem niszczy się powłokę ochronną oraz warstwę ocynku. W efekcie rynna zaczyna rdzewieć. Dlatego do obróbki należy używać, np. nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler - wyjaśnia Sławomir Góraj, ekspert z firmy Blachy Pruszyński.

Samo obcięcie rynien zgodnie z wymiarem to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze je zamontować tak, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Rynny muszą więc być przymocowane z zachowaniem odpowiedniego spadku. W przeciwnym razie nie będzie z nich odpływała woda do leja spustowego i dalej do rury. Często występującym problemem jest też przelewanie się wody przez rynnę. Dzieje się tak, gdy zostanie ona przytwierdzona zbyt nisko w stosunku do powierzchni dachu.

Wadliwe zamontowanie systemu orynnowania ma również wiele innych dokuczliwych konsekwencji. Może np. sprawić, że utracimy gwarancję, gdyż żaden producent nie weźmie odpowiedzialności za błędy popełnione przez ekipę dekarską. Należy się także liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z naprawami i poprawkami. Poza tym obniżona zostaje estetyka budynku, a co najważniejsze - trwałość samego systemu orynnowania.

 

Blachy Pruszyński - system rynnowy

 

 

Jak sprawdzić czy system orynnowania został dobrze zamontowany?

 

Jest na to kilka prostych sposobów. Po pierwsze zwróćmy uwagę na staranność montażu i to czy rynny nie są np. porysowane. Po drugie można sprawdzić czy rury odpływowe „siedzą” sztywno w obejmach i są ustawione dokładnie w pionie. Po trzecie wreszcie należy przetestować drożność całego systemu. Wykorzystać do tego można np. podłączony do wody szlauch, którego zakończenie przerzucamy na dach. Nie jest to specjalnie wyrafinowana, ale za to niezwykle skuteczna metoda. - Aby się ustrzec przykrych niespodzianek związanych z montażem rynien warto wybrać wysokiej jakości materiał pochodzący od sprawdzonego dostawcy oraz postarać się o solidnego wykonawcę. Pamiętajmy, że zbyt niska cena to zazwyczaj zapowiedź kłopotów - przestrzega Sławomir Góraj z firmy Blachy Pruszyński.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Blachy Pruszyński


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z... ¬ więcej...

 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...

 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet