Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku

artykuł promocyjny


W ramach dotacji Moje Ciepło właściciele nowych domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie za zakup i montaż pompy ciepła. Program wystartował już w 2022 r., jednak warto wiedzieć, że w trakcie 2023 roku jego kryteria nieco się zmieniły. Najnowsza zmiana ma związek z nowym rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii, które określa zasady wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku albo części budynku, co przeklada się na Warunki Techniczne dla budynków z pompami ciepła. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić zasady i otrzymać dofinansowanie Moje Ciepło.

Pompa ciepła Hewalex

fot.: Hewalex

 

Dotacja Moje Ciepło - wymagania dotyczące standardu energetycznego

Program Moje Ciepło wystartował w 2022 roku. Wnioski można składać do końca 2026 roku, chyba że wcześniej wyczerpie się przewidziana pula pieniędzy (a jest to 600 000 zł). Moje Ciepło to jeden z kilku sposobów na uzyskanie dofinansowania na zakup pompy ciepła, obok takich programów jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd, rozszerzonych o pompy. Program Moje Ciepło jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nowowybudowanych domów jednorodzinnych (zbudowanych później niż 1 stycznia 2021). Moje Ciepło to program prowadzony w naborze ciągłym, jednak warto wiedzieć że w 2023 roku zmieniły się warunki, które trzeba spełnić by uzyskać dofinansowanie.

Pompa ciepła Daikin

fot.: Daikin

 

By uzyskać dotację, budynek, w którym zainstalowana jest zgłaszana pompa ciepła musi spełniać odpowiednie warunki techniczne - musi to być budynek o podwyższonym standardzie energetycznym. Jeśli ktoś złożył wniosek w 2022 r. budynek ten musi charakteryzować się zapotrzebowaniem na nieodnawialną energię pierwotną EP na poziomie nie wyższym niż 63 kWh rocznie na 1 mkw powierzchni. Wskaźnik ten obejmuje energię wykorzystywaną przez system grzewczy, c.w.u. i wentylację. W przypadku wniosków złożonych od początku 2023 roku zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną może wynosić maksymalnie 55 kWh/m2 rocznie.

Pompa ciepła SOLA model AirMaster 150

fot.: Pompa ciepła SOLA model AirMaster 150

 

Zmiana od 28 kwietnia 2023 roku

Warto wiedzieć, że 28 kwietnia 2023 roku w życie weszło Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. 2023 poz. 697). Jedna z najważniejszych zmian dotyczy współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi dla energii elektrycznej, który teraz wynosi 2,5 (wcześniej 3,0).

 

W kontekście warunków dofinansowania Moje Ciepło oznacza to, że nowym domom z pompą ciepła łatwiej będzie osiągnąć status domu o podwyższonym standardzie energetycznym, a co za tym idzie taki sam układ grzewczy przy niższym wi będzie mógł osiągnąć wymagane do dofinansowania zapotrzebowanie EP na poziomie max 55 kWh/m2/rok. Dofiansowanie Moje Ciepło będzie więc łatwiejsze do uzyskania.

Pompa ciepła Stiebel Eltron

fot: Stiebel Eltron

 

Dotacja Moje Ciepło - na jaką pompę można uzyskać dofinansowanie?

W ramach programu Moje Ciepło można uzyskać od 7 do 21 tys. zł, co stanowi od 30 do 45 % kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup i montaż pompy ciepła. Do programu kwalifikują się różne typy pomp ciepła:

  • Pompy gruntowe -zakup/montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem
  • Pompy powietrze/powietrze - zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem
  • Pompy powietrze/woda - zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem c.w.u z osprzętem

Pompa ciepła De Dietrich

fot.: De Dietrich

 

Ważnym warunkiem uzyskania dofinansowania jest to, by w domu nie było źródła ciepła na paliwo stałe. Warunek ten dotyczy całego okresu trwałości inwestycji.

 

ZOBACZ TAKŻE:
Świadectwo energetyczne - obowiązkowe od 28 kwietnia 2023
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
Energia dla wsi - dofinansowanie do OZE
Czyste powietrze 3.0 od stycznia 2023

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Daikin, SOLA, Stiebel Eltron, De Dietrich


All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet



























Facebook