gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?

artykuł promocyjny


22 kwietnia ruszyła piąta edycja programu Mój Prąd. Zgodnie z zapowiedziami dofinansowaniem objęte zostanie więcej rodzajów urządzeń, w tym pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalna kwota dotacji wynosi 58 tys. złotych.

 

Program Mój Prąd 5.0

fot.: mojprad.gov.pl

 

Mój prąd 5.0 - na jakie urządzenia można dostać dotację?

 

Poprzednia edycja programu skończyła się w marcu 2023 roku, czego powodem było wyczerpanie budżetu. Na Mój Prąd 5.0 zaplanowano 955 milionów złotych, choć w razie wyczerpania budżetu, zostanie on zasilony dodatkowymi środkami. Nabór jest prowadzony w sposób ciągły.

 

W tej edycji programu można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej 2-10 kW. Wsparcie nie obejmuje inwestycji polegających na zwiększeniu mocy istniejącej instalacji PV, na którą wnioskodawca już dostał wsparcie w ramach programu Mój Prąd. Chodzi tu zarówno o dołożenie paneli PV, jak i przyłączenie do Punktu Poboru Energii PPE kolejnej instalacji z odrębnym inwerterem.

 

W nowej edycji programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła. Wsparcie obejmuje pompy ciepła typu powietrze-woda, w tym na pompy o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

 

Dotacja obejmuje również magazyny ciepła - do tej kategorii zaliczają się zasobniki c.w.u. zasilane pompą ciepła albo kotłem elektrycznym oraz zasobniki c.w.u. z grzałką elektryczną, a także bufory ciepła zasilane pompą ciepła lub kotłem, bufory ciepła z grzałką elektryczną oraz bufory ciepła razem z zasobnikiem c.w.u. (rozumiane jako jedno kompletne urządzenie). Minimalna pojemność magazynu ciepła to 20 dm3.

 

Ważnym warunkiem na uzyskanie dofinansowania do magazynu ciepła, jest to, że urządzenie to powinno wpływać na wzrost autokonsumpcji prądu wyprodukowanego przez mikroinstalacje fotowoltaiczną. Oznacza to, że np. zasobnik c.w.u. albo bufor ciepła zasilane przez kocioł na stałe paliwo lub na gaz, nie będzie podlegać dofinansowaniu.

 

W ramach programu można również wnioskować o dofinansowanie na magazyn energii elektrycznej (minimum 2 kWh pojemności) czy na system zarządzania energią, o ile inwestor przewiduje zakup i montaż magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła, pompy ciepła czy kolektorów słonecznych.

 

Mój prąd 5.0 - wysokość dofinansowania

 

Tak jak w poprzednich odsłonach programu, w tym naborze można otrzymać dofinansowanie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W zależności od typu urządzenia, maksymalna kwota dofinansowania może wynieść:

 

1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:

 • a) 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
 • b) 3 000,00 zł (grupa 3 Wnioskodawców).

3. Urządzenia dodatkowe:

 • a) Magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  • 1) Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;
  • 2) Gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;
  • 3) Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;
  • 4) Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600,00 zł;
  • 5) Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400,00 zł
 • b) Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł
 • c) System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł
 • d) Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł

 

Mój prąd 5.0 - Kto może złożyć wniosek?

 

Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, rozliczający się w systemie net-billing. Jeśli wcześniej energię rozliczano w systemie net-mering, przejście na nowy system powinno być odpowiednio udokumentowane. Prosumentów, którzy mogą skorzystać z programu, można podzielić na trzy grupy:

 • Prosumenci rozliczający się w net-billing, którzy wniosek zgłosili po 31 marca 2022 r i prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie wcześniej i przeszli na net-billing
 • Prosumenci, którzy korzystają z systemu net-metering i nie sorzystali jeszcze z dofinansowania do fotowoltaiki, ale są gotowi przejść na rozliczenia net-billing
 • Prosumenci, którzy korzystają z systemu net-metering i skorzystali z dofinansowania do PV (m.in. z programu Mój Prąd). Pod warunkiem, że dofinansowana mikroinstalacja PV została przyłączona i opłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 1 lutego; system rozliczania zmieniono na net-billing; wnioskodawca zgłosi do dofinansowania dodatkowe urządzenie z zakresu wskazanego w programie Mój Prąd.


ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: mojprad.gov.pl


Zobacz także
Czy instalacja fotowoltaiczna działa bez prądu?

Czy instalacja fotowoltaiczna działa bez prądu?

Choć fotowoltaika produkuje prąd przetwarzając energię ze słońca, warto zadać sobie... ¬ więcej...
 
Handel energią peer-to-peer - na czym polega?

Handel energią peer-to-peer - na czym polega?

Dzięki nowelizacji przepisów już wkrótce w Polsce wprowadzony zostanie... ¬ więcej...
 
Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto instalować pompę ciepła bez fotowoltaiki.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook