Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Polskie stadiony z rozwiązaniami D+H

artykuł promocyjny


11 czerwca startują XVI Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które ze względu na pandemię nie odbyły się w zeszłym roku. Mecze zostaną rozegrane w 12 europejskich miastach i, mimo że nie ma wśród nich polskiego stadionu, to chętnie wraca się pamięcią do Euro 2012 i wspomina stadiony z rozwiązaniami D+H, które gościły sportowców i kibiców z całej Europy.

 

PGE Narodowy

 

PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy) jest największym obiektem sportowym w kraju, który zbudowano na miejscu ówczesnego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Budowę rozpoczęto w 2008 r., a zakończono w 2011 r. Cała konstrukcja składa się z ośmiu kondygnacji, w podziemiach znajduje się dwupoziomy parking z 1765 miejscami dla samochodów. Do budowy obiektu wykorzystano m.in. napędy D+H do otwierania skrzydeł drzwiowych w systemach napowietrzania, które w przypadku pożaru pomagają w usuwaniu dymu i trujących gazów, zwiększając widoczność na drodze ucieczki.

Stadion Narodowy

Arena może pomieścić ponad 50 tys. osób podczas rozgrywek sportowych oraz ponad 70 tys. w czasie imprez muzycznych, dlatego tak istotne są odpowiednie zabezpieczenia umożliwiające sprawną ewakuację. PGE Narodowy to nie tylko arena piłkarska, to także obiekt wielofunkcyjny, posiadający powierzchnie biurowe i konferencyjne, miejsce do organizacji imprez masowych czy wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. W zimie stadion staje się lodowiskiem, a przez cały rok można wejść na punkt widokowy, aby podziwiać panoramę miasta. Stadion pozostaje więc do dyspozycji różnych grup odbiorców – nie tylko miłośników piłki nożnej.

 

Stadion Wrocław

 

Kolejnym wielofunkcyjnym obiektem na piłkarskiej mapie Polski jest Stadion Wrocław, który zbudowano specjalnie na mistrzostwa Europy w 2012 r. Tym, co go wyróżnia na tle innych stadionów - to jednopoziomowe składające się z 56 rzędów trybuny. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest szeroka platforma o powierzchni 52 753 m², czyli tzw. esplanada, która łączy północną bramę stadionu z parkingiem i przystankami komunikacji miejskiej. Dach stadionu jest w części przeszklony - w większej części po stronie południowej. Ma to na celu zwiększenie poziomu naturalnego oświetlenia i pozytywnie wpłynąć na wzrost trawy. Na dachu umieszczono system odprowadzający wodę do zbiorników gruntowych, którą wykorzystuje się do podlewania trawy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających ze stadionu zainstalowano centrale panelowe oddymiania D+H, służące do sterowania systemami oddymiania.

Centrale panelowe oddymiania

 

Inne stadiony z rozwiązaniami D+H

 

Stadiony w Warszawie i Wrocławiu to przykład konstrukcji wybudowanych z okazji Euro 2012, ale to nie jedyne obiekty piłkarskie z zastosowaniem rozwiązań D+H. Przykładem stadionu, w którym wykorzystano centrale sterujące RZN, a także napędy przeznaczone do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji jest Arena Lublin znajdująca się w miejscu starej Cukrowni lublin. W przypadku pożaru centrale przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Fasada stadionu zbudowana jest z podłużnych metalowych paneli okalających cały budynek, które nawiązują do płynącej rzeki.

Arena Lublin

Centrale sterujące zamontowano także na krakowskim stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego. Obiekt wyposażono również w siłowniki zębatkowe ZA i automatykę pogodową. W pełni zadaszony i zaprojektowany w taki sposób, aby w bezpiecznych warunkach umożliwić przeżywanie piłkarskich emocji – potrafi pomieścić ponad 15 tys. osób. Lokalizacja, w której od 1912 roku znajduje się arena, to najstarsze wciąż używane ligowo miejsce w Polsce.

Stadion Cracovii

 

Bezpieczeństwo na stadionach

 

Obiekty sportowe mogą być wizytówką dla kraju i miejscem spotkań – nie tylko sportowych, gdyż służą także mieszkańcom miast czy turystom. Odpowiednie przygotowanie, w tym skuteczne zabezpieczenia, są bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo niekiedy dziesiątek tysięcy osób przebywających na stadionie w tym samym czasie. Zgodnie ze standardami europejskimi konstrukcja takiego obiektu w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej, a także niebezpieczeństwa zagrożenia życia i zdrowia ludzi – musi umożliwiać ewakuację widzów z całego obiektu do bezpiecznego miejsca, w czasie nie dłuższym niż 8 minut. Zabezpieczenia powinny zapewnić możliwie szybkie i skuteczne ewakuowanie się, a także ograniczyć wystąpienie ewentualnych szkód materialnych.

Kontakt w sprawie produktów:

D+H Polska Sp. z o.o.
tel. +48 71/323 52 50
www: www.dhpolska.pl
mail: wyślij wiadomość


All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet



























Facebook