gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Cedor

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Werit


Kabina prysznicowa - z brodzikiem czy bez

aktualizacja: 22-03-2021, 12:57 – artykuł promocyjny


Jedną z ważniejszych decyzji, przed jaką stajemy urządzając wnętrze swojej łazienki, jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie obydwu tych rozwiązań. Jednak w sytuacji, gdy posiadamy nieduży metraż do zagospodarowania, musimy zdecydować się tylko na jedno z nich. Większość osób wybiera natrysk. Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku możliwości powstaje kolejny dylemat - prysznic z brodzikiem czy bez?  Aby podjąć właściwą decyzję, warto najpierw zapoznać się z zaletami i wadami obydwu rozwiązań.

 


Kabina prysznicowa z brodzikiem - wady i zalety

 

kabina z brodzikiemNa montaż kabiny prysznicowej z tradycyjnym brodzikiem decydują się zazwyczaj osoby, dla których względy praktyczne i finansowe są najważniejsze. Ceny najtańszych modeli kabin z brodzikiem zaczynają się bowiem już od 300 złotych.
Rozwiązanie to pozwala w wyraźny sposób odgrodzić strefę kąpielową od suchej przestrzeni. Do wyboru mamy wiele różnych modeli, różniących się kształtami i wymiarami. W bogatej ofercie rynkowej znajdziemy kabiny: kwadratowe, półokrągłe, narożne, płytsze lub głębsze. Decydując się na montaż natrysku z głębokim brodzikiem, zyskujemy substytut wanny. W takim natrysku z powodzeniem nie tylko weźmiemy prysznic, ale również namoczymy pranie, wykąpiemy dziecko czy psa.

Rozwiązanie to ma jednak pewne minusy. Po pierwsze ogranicza w znacznym stopniu naszą swobodę w zakresie możliwości indywidualnego dopasowania do wnętrza. Kabina prysznicowa z brodzikiem, nawet ta o najmniejszych wymiarach, zajmuje bowiem określoną przestrzeń. Dlatego też jej montaż w przypadku łazienek małych, niewymiarowych bądź zlokalizowanych na poddaszu, może przysporzyć nam wielu problemów.

Mało atrakcyjny wygląd to kolejny minus kabin z brodzikiem. Większość z nich ma bowiem basenik w kolorze białym, co znacznie ogranicza nasze możliwości aranżacyjne, na przykład dobór mebli czy płytek.

Dodatkowo instalacja kabiny z brodzikiem nie jest dobrym dobrym pomysłem w przypadku łazienki, z której mają korzystać osoby starsze bądź niepełnosprawne.

 

 

Kabina prysznicowa bez brodzika - wady i zalety

 

Kabiny prysznicowe bez brodzika zyskują coraz więcej sympatyków. Ogromna funkcjonalność oraz nowoczesny i efektowny wygląd to dwa główne powody rosnącej popularności tego rozwiązania. Prysznic bez brodzika można zamontować bowiem w każdej łazience - małej, przestronnej, wąskiej czy na poddaszu. Dodatkowo nie ograniczają nas narzucane przez producentów wymiary, dzięki czemu możemy swobodnie dostosowywać strefę prysznicową do do możliwości przestrzennych naszej łazienki. Daje nam dużo bogatsze warianty aranżacyjne. Natrysk możemy wydzielić pomiędzy dwiema ścianami, odgrodzić drzwiami z szkła hartowanego albo całkiem zrezygnować z odseparowania, tworząc otwartą przestrzeń kąpielową.

 

Kabina bez brodzika z odpływem liniowym VABO

Kabina bez brodzika z odpływem liniowym VABO

 

Decydując się na umieszczenie w łazience kabiny prysznicowej bez brodzika, nadamy jej nowoczesny wygląd i charakter. Możemy wykończyć ją w dowolny sposób. W zależności od indywidualnych preferencji i upodobań, z powodzeniem zastosować można zarówno duże kafle, jak również drobną mozaikę.

Większe bezpieczeństwo i wygoda oraz możliwość idealnego dopasowania do potrzeb różnych grup użytkowników to kolejna ogromna zaleta natrysków bezbrodzikowych. Brak progu ułatwia bowiem wchodzenie pod prysznic i wychodzenie z kąpieli, zmniejszając przez to ryzyko potknięcia się. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zatem w łazienkach, z których korzystać będą małe dzieci oraz osoby starsze i niepełnosprawne. Dzięki zastosowaniu płytek antypoślizgowych możemy jeszcze bardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Prysznic bez brodzika to wybór, który pociąga za sobą większe koszty niż przeciętne rozwiązanie z brodzikiem. W rozwiązaniu tym za odprowadzanie wody odpowiadają systemy odwodnień liniowych. Aby mieć pewność, iż nasz prysznic będzie w pełni szczelny, montaż odpływu liniowego powinniśmy powierzyć rzetelnemu fachowcowi. Decyzję o wykonaniu prysznica bez brodzika powinniśmy podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki. Wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się bowiem pod powierzchnią podłogi, dlatego też wcześniej powinniśmy je dokładnie zaplanować i wykonać. Na system odwodnienia należy bowiem pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi. Prawidłowa instalacja odpływu liniowego wymaga zapewnienia odpowiedniego spadku w podłodze.
W przypadku kiedy urządzamy łazienkę na piętrze, a grubość ma zbyt małą grubość to zamiast odpływu liniowego można zastosować odpływ ścienny.
Inną koniecznością, o której należy pamiętać podczas montażu kabiny bez brodzika, jest zabezpieczenie podłogi przed wilgocią - zarówno w strefie prysznica, jak i poza nią - za pomocą specjalnej maty lub tzw. „folii w płynie”.

 

Prysznic bez brodzika z odwodnieniem prostym liniowym VABO

Prysznic bez brodzika z odwodnieniem prostym liniowym VABO

 

Urządzanie łazienki to inwestycja długofalowa, a wybór pomiędzy kabiną z brodzikiem a natryskiem z odpływem liniowym to jedna z ważniejszych decyzji. Podczas jej podejmowania powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie aspekty jak: potrzeby i upodobania wszystkich domowników, a także budżet, jakim dysponujemy. Warto także dokładnie przeanalizować dodatnie i ujemne strony obu rozwiązań.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Inter-Plast Z.Bodziachowska-Kluza Spółka Jawna
tel. (34) 36-27-904
www: www.vabo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Nie tylko ze względów ekologicznych. Rozsądne... ¬ więcej...

 
W dobie pandemii higiena jest na 1 miejscu

W dobie pandemii higiena jest na 1 miejscu

Pandemia od ponad roku jest tematem numer jeden na portalach internetowych, w telewizji... ¬ więcej...

 
Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Baterie podtynkowe to rozwiązanie dość nowe, ale na dobre już zagościło w wielu... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet