Bosch - patron


Piece węglowe - dotacje do likwidacji

artykuł promocyjny


Smog oraz jakość paliwa i stan kotłów to jeden z gorących tematów, który powraca każdego roku. Okazuje się, że w naszym kraju wciąż panuje tzw."ubóstwo energetyczne" przejawiające się kiepskim stanem instalacji grzewczej - palenie byle czym i w byle jakim kotle oraz faktem, że domy są niedocieplone a potrzeby energetyczne znaczenie zawyżone. Co więcej to te gospodarstwa mają również największy problem z wymianą instalacji na nową, ekologiczną. W tym celu mają zostać wdrożone różne formy wsparcia rządowego, które ukierunkowane są na wymianę źródła ciepła lub podłączenie domu do sieci ciepłowniczej.
 

Zobacz także >> Walka ze smogiem - wybór ogrzewania

 

Działania na rzecz walki ze smogiem mają także podłoże prawne. W 2015 roku została podpisana ustawa antysmogowa na mocy, której samorządy mają możliwość ustalania lokalnych regulacji dążących do poprawy jakości powietrza.

 

 

Komu należy się dotacja?

 

W przypadku finansowania wymiany pieców nie ma spójnej strategii krajowej, obowiązuje rejonizacja i warunki oraz możliwe dopłaty wynikają z programów prowadzonych przez władze danego miasta. Problem smogu w największym stopniu dotyka duże miasta i to tam skupia się największa uwaga na modernizacji kotłów. Najlepsze warunki oferuje miasto Kraków, trzeba jednak się spieszyć bo z każdym rokiem dofinansowanie będzie mniejsze. W stolicy również działa program na rzecz likwidacji starych pieców węglowych, a wysokość dopłaty zależy od wartości inwestycji. Część gmin proponuje mieszkańcom finansowanie większości lub nawet całości nakładów na modernizację instalacji grzewczej. Pieniądze na ten cel często pochodzą z funduszy samorządowych i zależą od budżetu, jakim dana gmina zarządza. Planowanie wydatków zawsze przypada na początek roku, dlatego w tej kwestii można spodziewać się zmian wraz ze styczniem. Niektóre gminy na ten cel wykorzystują fundusze unijne lub krajowe. Z tymi ostatnimi wciąż nie ma klarownej decyzji - program "Kawka", którym zarządzał NFOŚiGW został wygaszony, a nowego dalej nie ma. Wciąż jednak trwa debata na szczeblu rządowym, która ma przynieść konkretne rozwiązania.

 

Na co należy się dofinansowanie?

 

Piece węglowe starego typu nazywane "kopciuchami" charakteryzują się tym, że można w nich spalić niestety wszystko. I często właśnie tak było, że oprócz węgla - ten też używany był różnej jakości - trafiały do nich wszelkie śmieci, z których do atmosfery uwalniały się bardzo szkodliwe substancje zanieczyszczające powietrze. Właśnie z tymi piecami rząd chce walczyć. A co oferuje w zamian?

Najlepsze rozwiązanie to podłączenie gospodarstwa domowego do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Paliwa spalane w takich przedsiębiorstwach pochodzą z różnych źródeł, w tym tych ekologicznych i podlegają restrykcyjnej kontroli. Jednak nie wszyscy mają dostęp do takiej sieci i wtedy konieczne jest zainwestowanie we własną kotłownię. W takiej sytuacji zaleca się wybór:
 

  • pieca na węgiel najnowszej generacji, tzw. 5 klasy
  • kotły gazowe,
  • kotły na biomasę
  • urządzenia korzystające z OZE (odnawialnych źródeł energii), np. pompy ciepłą

 

Kotły do dotacji - przegląd

 

Kotłyna paliwa stałe, które spełniają wymagania odnośnie efektywności spalania oferują:

 

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS  
       Kotły 5 klasy SAS - Tworzymy czyste jutro                  Kotły 5 klasy SAS - Tworzymy czyste jutro                       

 

 

 

Galmet

Kocioł 5 klasa - Galaxia KWE 18 Kotły c.o. z podajnikiem - 5 klasa

 

SBS

 
Kotły stałopalne KELLER EKO-PE Compact Kotły stałopalne KELLER EKO-PE Compact


 

HKS LAZAR

SMART fire Nowoczesne kotły na pellet

 

ORTE POLSKA

 
Kocioł na pellet Comfort 7 Kocioł PELLET COMFORT 12

 

Zobacz również inne nasze przeglądy:

 


Każde nowe źródło musi spełniać wymagania ekoprojektu (EcoDesign) w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r.

 

Sprawdź >> Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy
 

 

Wymiana pieca - formalności

 

Wymiana pieców na chwilę obecną jest dobrowolna. Osoby decydujące się na takie działania zyskają bardziej sprawną, a tym samym wydajną instalację a w perspektywie czasu poprawę jakości powietrza w okolicy. Jednak odkładając w czasie taką wymianę działamy na swoją niekorzyść - programy wspomagające, tak jak w przypadku Krakowa, z każdym rokiem oferują mniejsze dofinansowanie. Co więcej, zgodnie z unijnymi dyrektywami na wymianę wszystkich pieców węglowych mamy czas do 2021 roku.  W nowobudowanych domach również obowiązują nas kotły co najmniej 5 klasy.


O planowanych oraz już wdrożonych programach na likwidację starego kotła i zainstalowanie nowego niskoemisyjnego ogrzewania należy dowiadywać się w swoich Urzędach Miasta lub Gminy.


SPRAWDŹ TAKŻE:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SAS, SBS, HKS Lazar, Galmet, Orte


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook