gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Instalacja sanitarna - rozprowadzenie rur, wybór średnicy

aktualizacja: 03-09-2021, 10:51 – artykuł promocyjny


Każda instalacja wodna w budynku tworzona jest w oparciu o rury. Wybór i rodzaj rur używanych w domowych instalacjach podyktowany jest wieloma przesłankami. Najczęściej jest to tworzywo, z którego zostały wykonane. Ma to duży wpływ na przebieg oraz trwałość danej instalacji. Nie można jednak zapomnieć również o rozmiarze, a w przypadku rur jest to średnica. Niegdyś wyrażana w calach, obecnie podawana w systemach metrycznych. I tak najczęściej stosuje się rury:

 

 • 15 mm (1/2 cala) - przy poziomych doprowadzeniach wody do baterii umywalkowych/zlewozmywakowych oraz przy spłuczkach i grzejnikach. Jest to standardowy rozmiar tzw. gałązek.
 • 20 mm (3/4 cala) - zalecane przy wybranych odbiornikach, np. baterie wannowe
 • 25 lub 32 mm (1 lub 5/4 cala) -  to średnice do tzw. pionów, czyli rur przechodzących przez kondygnacje
 • 40 mm - rury odprowadzające ścieki z pojedynczych przyborów
 • 50 mm - jeśli odprowadzamy wodę ze zlewozmywaka, pralki lub krótkiego odprowadzenia z wanny
 • 70 mm - długie odprowadzenie z wanny
 • 100 mm - to minimalna średnica do odprowadzenia ścieków z miski ustępowej oraz przy zbiorczym odprowadzeniu między kondygnacjami

Rura ciśnieniowa Nibco

fot.: Nibco - rura ciśnieniowa, wymiary: od 1/2" do 8" (cale) produkowane w systemie wymiarowym rur stalowych IPS

 

 

Przeczytaj również:

Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości. Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe pełnią ważną rolę w instalacji:... ¬ więcej...Rozprowadzenie rur zawsze warto tak zaplanować, by cała instalacja była jak najmniej widoczna. Rurki rozprowadzające wodę są na tyle małe, że z łatwością można je schować w ścianie wykuwając niewielkie bruzdy. Wszystkie rur wchodzące w skład instalacji wodnej powinny posiadać znak CE oraz atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną.

fot.: Złączki polipropylenowe zaciskowe do rur PE od Invena

 

Najczęściej do tego celu wybierane są rury z tworzywa sztucznego, typu polietylen, polipropylen, polibutylen. Najbardziej odporne na wysoką temperaturę i ciśnienie są rury z polibutylenu oraz tzw. wielowarstwowe. Jednak są również odcinki instalacji, gdzie konieczne jest sięgnięcie po bardziej wytrzymałe tworzywo - około półmetrowy odcinek rury stalowej lub miedzianej przyda się przy łączeniu instalacji z podgrzewaczem wody.

Kształtki mosiężne RothAluLaserplus - rury wielowarstwowe firmy ROTH

fot.: Kształtki mosiężne firmy Roth - idealne rozwiązanie w instalacjach wody pitnej i w systemach podłączeń grzejników oraz AluLaserplus - rury wielowarstwowe firmy ROTH

 

Wytrzymałość i szczelność instalacji to także wypadkowa ilości zastosowanych łączeń - im ich mniej, tym lepsze parametry jesteśmy w stanie osiągnąć. 

Złączki do instalacji

fot.: Gebo Fittings - łączniki rurowe z żeliwa ciągliwego

 

Sposoby układania rur

 

Na bazie giętkich rur miedzianych albo z tworzywa łatwo można wykonać system instalacyjnym w tzw. Instalacja w domu Ferroukładzie rozdzielaczowym. Rozkładane w warstwie wylewki rury rozprowadzane są do poszczególnych punktów poboru wody bez konieczności stosowania łączników - rury sprzedawane w zwojach. Tego typu instalację zazwyczaj prowadzi się w przypadku nowego budownictwa. Jeśli łazienkę czeka remont łącznie z wymianą rur lepszy może okazać się system trójnikowy, w którym wykorzystuje się przewód poziomy wychodzący od pionu instalacyjnego oraz połączone za pomocą trójników poszczególne elementy podejść. Dużym minusem tego systemu jest konieczność wykorzystania łączników i kształtek, które znacznie podnoszą koszt instalacji i są elementami najbardziej narażonymi na awarię lub powstanie nieszczelności. W systemie trójnikowym sprawdzą się rury sztywne z tworzywa lub miedziane.

fot.: Ferro - przykładowy układ instalacji w domu

Bardzo ważna jest także kwestia wysokości, do jakiej należy doprowadzić rury instalacyjne. Jest to podyktowane rodzajem baterii z jakich będziemy korzystać. I tak zaleca się by:

 

 • do baterii ściennych doprowadzać rury do wysokości montażu baterii, czyli zazwyczaj 100-120 cm nad podłogą przy umywalce oraz od 60 cm nad podłogą przy wannie i 110-130 cm od podłogi w kabinie prysznicowej
 • do baterii podtynkowych stosuje się zasadę doprowadzania rury do miejsca montażu elementu mieszającego, gdzie zlokalizowany jest łącznik do zamocowania wylewki i słuchawki prysznicowej
   
 • do baterii sztorcowych przy umywalce zaleca się 60-65 cm nad podłogą, a do wanny około 45 cm nad podłogą. Niewielka regulacja możliwa jest za pomocą wężyków instalacyjnych.

Rozciągliwe węże do wody Famas

fot.: Famas

 

Układ rur w ścianie

 

W układaniu rur w ścianie należy przestrzegać poniższych zaleceń:

odcinki poziome

 • rura z ciepłą wodą poniżej rury z wodą zimną
 • rury z wodą poniżej instalacji elektrycznej


odcinki pionowe

 • rura z zimną wodą na prawo od rury z ciepłą wodą

Instalacja wody pitnej system Rautitan

fot.: Rehau - System RAUTITAN składa się z rur wykonanych z ultranowoczesnego materiału PE-Xa, usieciowanego pod wysokim ciśnieniem

Werit - stelaż podtynkowy do wcJOMO Hygiene WC - WERIT

fot.: Werit - JOMO - pionier w zakresie techniki sanitarnej

 

Zawory w instalacji

 

Jednym z typowych elementów dbających o nasz komfort, zwłaszcza w czasie awarii lub wymiany armatury łazienkowej są zawory zabezpieczające. Już w nazwie zaprezentowane jest ich przeznaczenie - mają odciąć dopływ do pojedynczego punktu poboru wody. Montuje się go na przewodach doprowadzających wodę do poszczególnych urządzeń sanitarnych, czyli umywalki, wanny, natrysku, co pozwala w razie potrzeby wyłączyć dane urządzenie z eksploatacji. W domowych instalacjach zwykle stosuje się zawory odcinające kulowe lub kątowe. Te drugie dodatkowo chronią baterie przed drobnymi zanieczyszczeniami.

Kurki kulowe Diamond      Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT z samouszczelniającym gwintem przyłączeniowym (ASAG easy)

fot.: Diamond - kurek kulowy kątowy                  fot.: Kombinowany zawór kątowy
                                                                       SCHELL COMFORT

 

Zobacz także:

 Zobacz pozostałe firmy w bazie firm >> rury i łączniki do wody


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roth, Ferro, Schell, Famas, Werit, Rehau, Invena, Nibco, Diamond, Gebo


Zobacz także
Idealne połączenia ze stali nierdzewnej gebog316

Idealne połączenia ze stali nierdzewnej gebog316

Odkąd w XX wieku wynaleziono i okrzyknięto stal nierdzewną ,,materiałem przyszłości",... ¬ więcej...

 
Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości.... ¬ więcej...

 
Nowe wodomierze w ofercie FERRO

Nowe wodomierze w ofercie FERRO

W ofercie Ferro dostępne są nowe wodomierze. Modele z linii SJ PLUS zastępują stare... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet