gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura  

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft      

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

UponorRoth Polska

znajdź fachowca

Werit


Stelaż podtynkowy - rodzaje, zastosowanie, właściwości

aktualizacja: 30-12-2020, 08:25 – artykuł promocyjny


Stelaż podtynkowy pozwala ukryć instalację sanitarną w ścianie. Jest to rozwiązanie bardzo popularne ze względu na walory estetyczne (brak odkrytych rur) oraz praktyczne i łatwy montaż. Stelaże dostępne są powszechnie i mają bardzo zróżnicowane ceny - już od kilkuset złotych. Jednak warto przy zakupie pamiętać, że oszczędzanie na instalacjach nigdy nie popłaca. Najtańsze modele, a zwłaszcza te bez nazwy producenta z pewnością będą mniej wytrzymałe, a jest to inwestycja na lata. Stelaże są wykorzystywane przy montażu misek WC (najpopularniejszy wariant), pisuarów i bidetów oraz umywalek. Stelaże umywalkowe wybierane są głównie do przestrzeni publicznych oraz inwestycji typu hotele.
 

 fot.: Viega                                              fot.: Koło

 

 

Stelaż podtynkowy - właściwości aranżacyjne

 

Ukrycie rur za zabudową to jedna z cech, która pozwoliła na znaczny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem. Zawieszenie ceramiki łazienkowej nad podłogą ma również aspekt optyczny - uwolniona przestrzeń staje się wizualnie większa, przez co stelaże to idealna propozycja do małych wnętrz. Wybierając stelaż zawsze możemy również zdecydować się na ciekawą jego obudowę, zazwyczaj wykonaną z płyt karton-gips. Pozwoli to na wygospodarowanie we wnętrzu dekoracyjnych oraz praktycznych półek, schowków, czy wnęk.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - stelaż ułatwia utrzymanie czystości zarówno samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu

Kolejnym ważnym aspektem jest również dobór przycisku spłukującego. Jest to jedyny widoczny element całej instalacji, dlatego przy jego wyborze warto przeanalizować wszystkie możliwe warianty. Sprawdź koniecznie >> Przyciski spłukujące do WC - rodzaje

fot.: Viega - płytki uruchamiające zlicowane z powierzchnią glazury Visign for More

 

 

Stelaże WC są bezpieczne

 

Wraz z pojawieniem się stelaży podtynkowych na rynku posypała się lawina krytyki. Obawiano się przede wszystkim kłopotów w przypadku awarii - stelaż schowany w ścianie jest słabo dostępny, a przez to w razie usterki trzeba będzie wszystko kuć i niszczyć. Co więcej wisząca miska WC dla wielu osób oznaczała małą stabilność. Wizja oberwania się tak zamontowanej muszli, czy obawy o maksymalne obciążenie również nie przemawaiły za tym rozwiązaniem. Jednak prawie 30-letnia obecność na rynku rozwiała wszelkie nasze wątpliwości a stelaże stały się bardzo modne i dziś mało kto wyobraża sobie urządzanie łazienki bez tego elementu instalacyjnego. Dobrej jakości stelaże mają wytrzymałość sięgającą 400 kg (wc i bidety), modele umywalkowe do 100 kg.

 

Budowa stelaża oraz jego właściwości na przykładzie modelu Viega Eco Plus

fot.: Viega

1. Stabilne, samonośne stelaże są wykonane z ramy lakierowanej proszkowo. Stelaż zabudowuje się dwuwarstwowo (2 x 12,5 mm).

2. Zestaw mocujący można przymocować bezpośrednio do ściany, szyny montażowej lub pod kątem 45° w narożniku. Zestaw pozwala na płynną regulację wysokości stelaża w zakresie do 200 mm.

3. Zintegrowana we wszystkich stelażach Viega Eco Plus pomoc nastawcza zapewnia szybki i prosty montaż.

4. Wyciągane nóżki można zamontować zarówno w szkielecie 50 mm, jak i 75 mm.
5. Zamocowanie ceramiki można wyregulować indywidualnie i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

6. Wyposażony w wodooszczędną spłuczkę podtynkową Viega Visign 2, do której pasują wszystkie płytki uruchamiające serii Visign.

7. Nowoczesna technologia uruchamiania. Dzięki cięgnom Bowdena lekkie naciśnięcie wystarczy do uruchomienia wielofunkcyjnego, 2-objętościowego układu spłukiwania.

8. Atest ochrony akustycznej zgodny z normą DIN 4109.

9. Kolanko PP z regulacją głębokości znacznie ułatwia podłączenie do rury odpływowej.

 

 

Stelaż podtynkowy - jak wybrać

 

Podwieszana ceramika wymaga odpowiedniego stelaża, który z kolei dobiera się pod kątem rodzaju ścian, na których będzie montowana:
 

  • do ścian murowanych i wymagających obmurowania - jest to tzw. zabudowa mokra lub ciężka

Jest to rozwiązanie znacznie tańsze (około połowę) niż modele do ścian wykonanych w lekkiej zabudowie, jednak jego montaż jest dłuższy i trudniejszy. Warto jednak wybierać te egzemplarze, które posiadają wewnętrzne wypełnienie ze styropianu.

 

  • do ścian z karton-gipsu, czyli tzw. zabudowy lekkiej/suchej

Dominują na rynku, gdyż są znacznie bardziej wszechstronne - taki stelaż może być użyty również przy tradycyjnych ścianach murowanych, które potem wykańcza się płytą gipsowo-kartonową, sprawdzą się także w montażu na ściankach działowych (mocowanie do podłogi i sufitu lub do podłogi i prostopadle do ściany)

 

WERIT - JOMOTech stelaż samodzielny do WC ze spłuczką podtynkową SLK plus ze spłukiwaniem dwudzielnym i odsysaniem zapachówWERIT - JOMOTech stelaż samodzielny do WC bez barier architektonicznych z systemem montażu uchwytów i poręczy ze spłuczką podtynkową SLK plus ze spłukiwaniem dwudzielnymWERIT - JOMOTech stelaż samodzielny do WC ze spłuczką podtynkową SLK plus ze spłukiwaniem dwudzielnym do ceramiki dla dzieci

fot.: WERIT - samodzielne stelaże do WC z serii JOMOTech

 

Kolejny krok to określenie wysokości zabudowy. I tu wyróżnia się trzy warianty do wyboru:

 

  • stelaż do zabudowy niskiej - wysokość ramy nośnej wynosi 80 lub 90 cm
  • stelaż do zabudowy wysokiej - najczęściej spotykane - wysokość ramy nośnej wynosi od 110 do 130 cm
  • konstrukcje samonośne - o wzmocnionej ramie z profilów o większym przekroju.

 

fot.: Geberit - spłuczka podtynkowa Sigma              fot.: SBS - zestaw DELFIN A 101 przeznaczony
         12 cm, 6/3 litry do zabudowy ciężkiej           do zabudowy lekkiej z opcją podwójnego spłukiwania  

 


 

Jak wybrać stelaż podtynkowy - sprawdź nasz przegląd: Stelaże podtynkowe - porównanie


 

 

Kupujemy stelaż - sprawdź te informacje

 

  • pojemność spłuczek wody

Najczęściej spotykany wariant to ten na 6 litrów wody. Ważne, głównie dla oszczędności wody, jest by spłuczka wyposażona była w tzw. system podwójny, czyli umożliwiający spuszczenie całej zawartości spłuczki (6 litry) na raz lub w jej połowę (3 litry). Dla osób stawiających na ekologiczne rozwiązanie w łazience polecane są spłuczki wyposażone w tryb oszczędny, czyli możliwością regulacji poziomu napełnienia zbiornika.

 

  • dopasowanie przycisku

Ważną kwestią jest także dobór przycisku spłukującego. Coraz rzadziej spotykamy opcje, gdzie przycisk jest elementem zestawu, częściej możemy go sobie indywidualnie dobrać i wówczas trzeba się pilnować by dany model pasował do naszego stelaża. Producenci najczęściej w specyfikacji produktu wskazują polecane przyciski. Najlepiej też wybierać stelaż i przycisk tego samego producenta.

 

  • jakość zbiornika spłuczki

Sposób wykonania zbiornika spłuczki przekłada się na jego szczelność. Zalecane są te modele, które powstają w procesie rozdmuchiwania, czyli składają się z jednego elementu. Dają one nam pewność, że instalacja  jest praktycznie niemożliwa do rozszczelnienia.

 

  • głębokość stelaża

Głębokość stelaża jest ważna szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. W dużej łazience powinniśmy wybierać modele dające nam największą wygodę użytkowania.

 

  • gwarancja

Gwarancja to nie przewilej tylko element oczywisty każdego dobrego produktu, dlatego im dłuższa tym większa pewność, że producent jest pewny jakości swojego wyrobu. Gwarancję jednak należy dokładnie przeczytać, gdyż może ona obejmować tylko wybrane elementy - warto sprawdzić które.

 

 

Sprawdź także:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Geberit, Viega, Koło, SBS, WERIT


Zobacz także
Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Baterie podtynkowe to rozwiązanie dość nowe, ale na dobre już zagościło w wielu... ¬ więcej...

 
Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Ulewny deszcz to zjawisko, któremu nie możemy zapobiegać. Zupełnie inaczej... ¬ więcej...

 
Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to temat numer jeden od dłuższego czasu. Pandemia koronawirusa... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet