zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Co trzeba wiedzieć o rozdzielaczach?

aktualizacja: 02-10-2017, 07:41 – artykuł promocyjny


Rozdzielacz jest prawdziwym „sercem” każdego systemu ogrzewania płaszczyznowego i elementem decydującym o równomiernym rozprowadzaniu ciepła. Dzięki innowacyjnej technologii, Modele TacoSys High End i TacoSys Pro rozdzielaczfirmy Taconova gwarantują wyższy komfort i długotrwałą, bezproblemową eksploatację. Z punktu widzenia instalatora, niewątpliwą korzyścią jest szybszy montaż i wygodniejszy serwis systemu.

Kompletnie prefabrykowane systemy rozdzielcze Taconova optymalnie rozprowadzają energię w całym budynku, co przekłada się na redukcję kosztów. Wysokiej jakości rozdzielacze są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu można je stosować w rozmaitych typach instalacji grzewczych. Wyposażone w 2 do 12 obiegów grzewczych spełniają wszystkie wymogi dotyczące wydajności i żywotności systemu.

 

 

Dlaczego stal nierdzewna?

 

Na polskim rynku dużą popularność zdobyły rozdzielacze mosiężne, jednak ostatnio coraz częściej czołowi producenci, w tym Taconova, stawiają na stal nierdzewną. Materiał ten został wynaleziony prawie 100 lat temu, ale dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczął być powszechnie stosowany w budownictwie i architekturze. Stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturowe i sprawdza się doskonale do produkcji rozdzielaczy ogrzewania płaszczyznowego.

 

rozdzielacz TacoSys High End

Wysokiej klasy rozdzielacz TacoSys High End, wykonany ze stali nierdzewnej
z przepływomierzami Topmeter

 

 

Przepływomierz: kluczowy element systemu

 

Najważniejszym elementem rozdzielacza ogrzewania podłogowego jest przepływomierz. W przypadku rozdzielaczy TacoSys High End jest nim opatentowany model Topmeter. Pozwala on nie tylko nastawić zadany przepływ danej pętli grzewczej, ale również w sposób ciągły informuje nas - dzięki precyzyjnej skali - o przepływie medium grzewczego. Gwarantuje to precyzyjne ustawienie przepływu dla każdej pętli grzewczej, niezależnie od oddalenia od rozdzielacza. W praktyce ujednolicamy w ten sposób temperaturę podłogi w różnych pomieszczeniach, zapobiegając przegrzewaniu lub niedogrzaniu niektórych pomieszczeń. Zakres nastawy i pomiaru przepływu to od 0,5l/m do 2,5l/m lub od 1,0l/m do 5,0l/m w zależności od wersji produktu. Przepływomierz działa w każdym położeniu, wiec możliwe jest montowanie go pionowo lub poziomo. Pozwala również na całkowite zamknięcie przepływu w danej pętli grzewczej.

W najbardziej zaawansowanych rozdzielaczach TacoSys Pro zastosowano innowacyjne rozwiązanie, czyli zawór równoważący/przepływomierz TopMeter Plus, ograniczający i regulujący przepływ, z możliwością ponownego odtwarzania zadanych ustawień. Jego widoczną cechą charakterystyczną jest czerwone pokrętło, pod którym znajduje się szary pierścień blokujący, pozwalający zabezpieczyć wybrane ustawienia. Po wyregulowaniu pierścień zostaje przesunięty w dół do gniazda zaworu i zakryty czerwonym pokrętłem. Zawór możemy zamknąć również przy zablokowanym ustawieniu przepływu. Przy ponownym otwarciu można wrócić do ostatnio ustawionej wartości poprzez przekręcenie pokrętła do oporu.

 

rozdzielacz TacoSys Proprzepływomierz TopMeter Plus

Najnowocześniejszy rozdzielacz TacoSys Pro z innowacyjnymi zaworami równoważącymi/przepływomierzami TopMeter Plus

 

 

Krótszy czas montażu i prac serwisowych

 

Rozdzielacz firmy Taconova wyposażony jest w zintegrowany, całkowicie automatyczny odpowietrznik, działający bez ingerencji użytkownika, co doskonale wpływa na skuteczność funkcjonowania ogrzewania płaszczyznowego, gdyż układ jest zawsze i stale prawidłowo odpowietrzony. Dodatkową zaletą są regulatory zaworów termostatycznych, które w przeciwieństwie do produktów konkurencji, regulowane są przez pionowe pokrętło. Takie rozwiązanie, wyposażone w skale i wskaźnik, pozwala na precyzyjne określenie w dowolnym momencie, w jakiej pozycji znajduje się zawór: czy jest zamknięty, czy otwarty, czy może ustawiony w pozycji pośredniej. Funkcja ta daje pewność prawidłowej nastawy przepływu medium w instalacji grzewczej, jak również zabezpiecza instalatora przed pomyłkami przy uruchamianiu systemu u klienta. Pionowe pokrętło można w każdej chwili zdemontować i założyć w jego miejsce siłownik sterujący pracą zaworu. Siłowniki elektrotermiczne firmy Taconova charakteryzują się dużą odpornością i wytrzymałością aż 37.000 cykli. Montowane przez adapter pasują do większości rozdzielaczy dostępnych na rynku. Instalatorzy cenią je szczególnie za łatwość montażu i odpinany przewód, który sprawdza się doskonale w sytuacji, kiedy trzeba na przykład wymienić wkładkę zaworową w rozdzielaczu. Nie musimy wówczas demontować układu elektrycznego, a więc znacznie skracamy czas prac montażowych i serwisowych.

 

 

TacoDrive, czyli dwa w jednym

 

W rozdzielaczach TacoSys Pro na powrocie obiegu grzewczego mamy natomiast zawór TacoDrive, będący nowatorskim połączeniem zaworu z siłownikiem elektrycznym w jednym elemencie. Element ekspansywny zaworu termoelektrycznego działa z dużą siłą zamykania bezpośrednio na sprężynowe gniazdo zaworu. Eliminuje to sprężyny, niezbędne w przypadku oddzielnych siłowników. W rozdzielaczu pracuje zatem nastawnik, który mimo swojej smukłej budowy jest wytrzymały i odporny, o czym świadczy jego wysokiej klasy stopień ochrony IP 54. Przez wziernik można skontrolować wizualnie zarówno rzeczywiste ustawienie zaworu, jak i działanie siłownika. Dzięki połączeniu zaworu i siłownika w jednym, czas instalowania systemu jest znacznie krótszy niż w przypadku oddzielnych elementów. Takie rozwiązanie upraszcza również sam montaż, gdyż osoby planujące i wykonujące prace nie muszą dbać o odpowiednie dopasowanie siłownika i rozdzielacza. Podłączenie do napięcia zasilającego następuje po prostu przy użyciu załączonego przewodu elektrycznego. Dzięki połączeniu wtykowemu nie trzeba mocować kabli, a w razie potrzeby możliwe jest szybkie skorygowanie przypisania pomieszczeń do stref cieplnych budynku. TacoDrive posiada funkcję „First-Open”, pozwalającą na przepłukiwanie i napełnianie podłączonych obiegów bez konieczności podłączenia do prądu. Za jednym uruchomieniem przycisku na głowicy, zawór zatrzymuje się w pozycji „First-Open”, która automatycznie zostaje wyłączona, gdy tylko prąd zostanie ponownie doprowadzony.

 

TacoDrive

Połączenie wtykowe do podłączenia napięcia zasilającego do zaworu termoelektrycznego TacoDrive umożliwia łatwe przypisanie pomieszczeń do stref, a także łatwą ich zamianę.

Kontakt w sprawie produktów:

Taconova Polska Sp z o.o.
tel. 61 2278421
www: www.taconova.pl www.taconova.com
mail: polska@taconova.com

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet