gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

aktualizacja: 17-09-2019, 12:47 – artykuł promocyjny


Dostęp do ciepłej wody to czynnik, który ma ogromny wpływ na komfort naszego życia. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie nia ma sieci ciepłowniczej, musimy zainwestować w urządzenia umożliwiające ogrzewanie wody. Wybór odpowiedniego rozwiązania w głównej mierze zależy od ilości ciepłej wody, która musi być dostarczana do wszystkich punktów poboru w domu, ale również od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych.
Firma KOSPEL już od 20 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

 

Przepływowe podgrzewacze wody

 

przepływowy podgrzewacz wodyZastosowanie podgrzewaczy przepływowych to jeden z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Urządzenie te pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody, posiadają klasę energetyczną A. Dodatkowo pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu. W przypadku przepływowych podgrzewaczy wody nie występują straty energii wynikające z przechowywania ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Pozostałe zalety przepływowych podgrzewaczy wody:

  • są łatwe w instalacji,
  • nie wymagają dodatkowych przyłączy gazowych ani komina,
  • są bezpieczne w eksploatacji - nie wydzielają spalin, nie grożą zaczadzeniem ani wybuchem,
  • niewielkie rozmiary urządzeń umożliwiają montaż blisko punktów poboru, co ogranicza straty na przesyle.


>>> Zobacz przepływowe podgrzewacze wody firmy KOSPEL

Do instalacji w łazienkach najlepiej sprawdzają się podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką, takie jak: EPS2 Twisetr i EPJ Optimus. Natomiast do kuchni firma Kospel poleca podgrzewacze EPO Amicus i EPO2 Amicus. Niewielkie gabaryty tych urządzeń pozwalają schować je w szafce pod zlewozmywakiem, a moc na poziomie 6kW umożliwia umycie niedużej ilości naczyń. W domkach letniskowych i na campingach znajdują zastosowanie podgrzewacze prysznicowe EPJ.P Primus i EPS2.P Prister. Posiadają one tzw. stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.
W sytuacji, kiedy zależy nam na uzyskaniu większej ilości ciepłej wody w kilku kranach, powinniśmy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V, takie jak np. modele PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCDKDE BonusPPVE Focus electronic i EPP Maximus.

 

 

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

 

ogrzewacz pojmenościowyPrzepływowe podgrzewacze wody posiadają stosunkowo dużą moc, co sprawia, że wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. W sytuacji, kiedy jest to bariera techniczna nie do przejścia, zastosowanie znajdują ogrzewacze pojemnościowe. Moce grzałek w tych urządzeniach pozwalają na ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. 

Pozostałe zalety ogrzewaczy pojemnościowych:

  • nie wymagają dodatkowych przyłączy gazowych ani komina, można je podłączyć do instalacji elektrycznej dostępnej w każdym domu,
  • są bezpieczne w eksploatacji - nie wydzielają spalin, nie grożą zaczadzeniem ani wybuchem.
  • najwyższa jakość, wynikająca z wykorzystania przy ich produkcji w pełni zautomatyzowanej technologii emaliowania proszkowego zbiorników oraz z zastosowania stali nierdzewnej.

 

Najważniejszym kryterium doboru ogrzewacza pojemnościowego jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 lub 10 litrów. Większe ilości ciepłej wody uzyskamy, dzięki zastosowaniu ogrzewaczy OSV Slim o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

>>> Zobacz pojemnościowe ogrzewacze wody firmy KOSPEL

 

 

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

 

Ogrzewając dom za pomocą kotła, nie musimy dodatkowo instalować podgrzewacza wody. Do ogrzania wody możemy wykorzystać bowiem kocioł. Aby było to możliwe musimy jednak zainstalować zasobnik lub wymiennik c.w.u. Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepłapochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. 

 

zasobniki cwu

 

zasobniki i wymienniki ciepłej wody KospelZastosowanie zasobników i wymienników c.w.u. zalecane jest przede wszystkim w przypadku rozległych instalacji, np. z dwiema łazienkam, w których dla zapewnienia komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

zasobniki i wymienniki ciepłej wody KospelNatomiast do nowoczesnych instalacji z kotłami gazowymi czy elektrycznymi wykorzystywane są wymienniki stojące ze spiralną wężownicą typu SW Termo Max. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami typu SB Termo Solar, które pozwalają na podłączenie kotła c.o. oraz dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.

Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę rozwiązań do podgrzewania wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL S.A.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kospel radzi: Jak mieć ciepłą wodę na działce?

Kospel radzi: Jak mieć ciepłą wodę na działce?

Rozpoczęły się wakacje - czas wyjazdów, wypoczynku, ale dla wielu osób... ¬ więcej...

 
Wiosenna promocja przepływowych ogrzewaczy wody

Wiosenna promocja przepływowych ogrzewaczy wody

Stiebel Eltron rusza z wiosenną promocją przepływowych ogrzewaczy wody. Klienci... ¬ więcej...

 
Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

Przy wyborze systemu grzewczego do naszego domu – zarówno w sytuacji budowy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet