Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

artykuł promocyjny


Dostęp do ciepłej wody to czynnik, który ma ogromny wpływ na komfort naszego życia. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie nia ma sieci ciepłowniczej, musimy zainwestować w urządzenia umożliwiające ogrzewanie wody. Wybór odpowiedniego rozwiązania w głównej mierze zależy od ilości ciepłej wody, która musi być dostarczana do wszystkich punktów poboru w domu, ale również od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych.
Firma KOSPEL już od 20 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

Przepływowe podgrzewacze wody

 

przepływowy podgrzewacz wodyZastosowanie podgrzewaczy przepływowych to jeden z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Urządzenie te pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody, posiadają klasę energetyczną A. Dodatkowo pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu. W przypadku przepływowych podgrzewaczy wody nie występują straty energii wynikające z przechowywania ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Pozostałe zalety przepływowych podgrzewaczy wody:

  • są łatwe w instalacji,
  • nie wymagają dodatkowych przyłączy gazowych ani komina,
  • są bezpieczne w eksploatacji - nie wydzielają spalin, nie grożą zaczadzeniem ani wybuchem,
  • niewielkie rozmiary urządzeń umożliwiają montaż blisko punktów poboru, co ogranicza straty na przesyle.


>>> Zobacz przepływowe podgrzewacze wody firmy KOSPEL

Do instalacji w łazienkach najlepiej sprawdzają się podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką, takie jak: EPS2 Twisetr i EPJ Optimus. Natomiast do kuchni firma Kospel poleca podgrzewacze EPO Amicus i EPO2 Amicus. Niewielkie gabaryty tych urządzeń pozwalają schować je w szafce pod zlewozmywakiem, a moc na poziomie 6kW umożliwia umycie niedużej ilości naczyń. W domkach letniskowych i na campingach znajdują zastosowanie podgrzewacze prysznicowe EPJ.P Primus i EPS2.P Prister. Posiadają one tzw. stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.


W sytuacji, kiedy zależy nam na uzyskaniu większej ilości ciepłej wody w kilku kranach, powinniśmy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V, takie jak np. modele PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus, PPVE Focus electronic i EPP Maximus.

 

 

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

 

ogrzewacz pojmenościowyPrzepływowe podgrzewacze wody posiadają stosunkowo dużą moc, co sprawia, że wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. W sytuacji, kiedy jest to bariera techniczna nie do przejścia, zastosowanie znajdują ogrzewacze pojemnościowe. Moce grzałek w tych urządzeniach pozwalają na ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. 

Pozostałe zalety ogrzewaczy pojemnościowych:

  • nie wymagają dodatkowych przyłączy gazowych ani komina, można je podłączyć do instalacji elektrycznej dostępnej w każdym domu,
  • są bezpieczne w eksploatacji - nie wydzielają spalin, nie grożą zaczadzeniem ani wybuchem.
  • najwyższa jakość, wynikająca z wykorzystania przy ich produkcji w pełni zautomatyzowanej technologii emaliowania proszkowego zbiorników oraz z zastosowania stali nierdzewnej.

 

Najważniejszym kryterium doboru ogrzewacza pojemnościowego jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 lub 10 litrów. Większe ilości ciepłej wody uzyskamy, dzięki zastosowaniu ogrzewaczy OSV Slim o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

>>> Zobacz pojemnościowe ogrzewacze wody firmy KOSPEL

 

 

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

 

Ogrzewając dom za pomocą kotła, nie musimy dodatkowo instalować podgrzewacza wody. Do ogrzania wody możemy wykorzystać bowiem kocioł. Aby było to możliwe musimy jednak zainstalować zasobnik lub wymiennik c.w.u. Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepłapochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody.

zasobniki cwu

 

zasobniki i wymienniki ciepłej wody KospelZastosowanie zasobników i wymienników c.w.u. zalecane jest przede wszystkim w przypadku rozległych instalacji, np. z dwiema łazienkam, w których dla zapewnienia komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

zasobniki i wymienniki ciepłej wody KospelNatomiast do nowoczesnych instalacji z kotłami gazowymi czy elektrycznymi wykorzystywane są wymienniki stojące ze spiralną wężownicą typu SW Termo Max. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami typu SB Termo Solar, które pozwalają na podłączenie kotła c.o. oraz dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.

Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę rozwiązań do podgrzewania wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL Sp. z o.o.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych do polskich domów.... ¬ więcej...
 
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią... ¬ więcej...
 
Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej AQUAvie można wykorzystać jako samodzielny elektryczny... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook