www.centrumklima.pl


Montaż prosty jak rurociąg. Jak wykonać izolację w systemach HVAC?

aktualizacja: 24-04-2020, 10:04 – artykuł promocyjny


Podstawą funkcjonowania każdego systemu grzewczego są rurociągi, które transportują gorące medium w obrębie budynku. Od dokładnego montażu instalacji oraz jej izolacji zależy wiele, w tym zużycie energii i bieżące koszty operacyjne, dlatego warto korzystać z instrukcji producentów. Wraz z ekspertem Paroc podpowiadamy, jak poprawnie wykonać izolację przewodów HVAC przy pomocy otulin z wełny mineralnej.

Montaż otulin izolacyjnych wymaga odpowiedniej precyzji oraz dopilnowania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim powierzchnie otulin, które będziemy ze sobą łączyć za pomocą taśm, należy w razie potrzeby odpylić i odtłuścić – tak, aby zapewnić odpowiednie działanie kleju. Ponadto wszelkie złącza, elementy zawiesi i wsporników powinny ściśle do siebie przylegać, aby nie tworzyć niepotrzebnych mostków termicznych.

 


Izolacje szyte na miarę

 

Dostępne na rynku rozwiązania izolacyjne dla rurociągów nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Do docinania i łączenia poszczególnych odcinków izolacji wystarczy zazwyczaj ostry nóż, dzięki któremu uda nam się zachować równą powierzchnię cięcia. Aby jednak ograniczyć liczbę cięć, czyli potencjalnych nieszczelności w warstwie izolacji, można skorzystać z produktów o większych wymiarach. Paroc, jako jedyny aktualnie producent na rynku, oferuje otuliny z wełny mineralnej o długości 1200 mm, zgodnie z normą EN13467.

 


Montaż otuliny tradycyjnej

 

Montaż standardowych otulin, bez względu na izolowany element czy średnicę wewnętrzną, ułatwiają specjalne nacięcia na całej długości materiału. Dzięki nim otulinę można rozchylić i nałożyć na rurociąg. Kluczem do poprawnego wykonania izolacji jest dokładne wykonanie wszystkich połączeń materiału. W przypadku otulin tradycyjnych, pozbawionych zakładki samoprzylepnej, łączenie złączy podłużnych można wykonać za pomocą taśmy lub metodą na gorąco.

W pierwszym wypadku podłużne powierzchnie mocno do siebie dociskamy, a następnie po usunięciu z taśmy powłoki papierowej, zginamy tę zakładkę, która ma być przyklejona do złącza. Pamiętajmy, by dociskając złącze, nie naciągać samej taśmy. Alternatywnie zakładkę pokrycia możemy docisnąć do przeciwległej powierzchni przy pomocy żelazka zgrzewającego. Następnie unosimy żelazko, by pozwolić na schłodzenie kleju, jednocześnie nie puszczając przylegających powierzchni. Przez cały czas sprawdzamy, czy zakładka pokrycia na przeciwległej powierzchni nie marszczy się.

 


Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną

 

Na rynku izolacji dostępne są także takie rozwiązania, jak PAROC Hvac Section AluCoat T czy PAROC Hvac Section GreyCoat T, które dodatkowo posiadają specjalne zakładki samoprzylepne ułatwiające montaż i zapewniające ciągłość i szczelność izolacji. W ich przypadku montaż zaczynamy od odgięcia zakładki samoprzylepnej, rozgięcia otuliny wzdłuż podłużnego rozcięcia i nałożenia otuliny na rurociąg. Należy upewnić się, że miejsce przyklejenia zakładki jest czyste i suche – w innym wypadku może dojść do odspojenia się kleju. Następnie dociskamy mocno do siebie powierzchnie wzdłuż rozcięcia, usuwamy z zakładki papierową taśmę zabezpieczającą, a następnie nie naciągając taśmy, dociskamy mocno jej końcówkę. W przypadku, gdy istnieje uzasadnione ryzyko skraplania się pary wodnej, dodatkowo należy zakleić połączenie wzdłużne taśmą.

Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną
1. odgiąć zakładkę samoprzylepną 2. docisnąć powierzchnie wzdłuż rozcięcia i usunąć z zakładki papierową taśmę zabezpieczającą 3. zabezpieczenie tapelock - przykleić taśmę dookoła otuliny i zostawić nieprzyklejone końcówki
Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną
4. zabezpieczenie tapelock - skleić końcówki taśmy i zostawić jeden dłuższy koniec 5. zabezpieczenie tapelock - przykleić dłuższy koniec do taśmy 6. zabezpieczenie drutem wiązałkowym - spiralnie
Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną
7. zabezpieczenie opaską plastikową 8. izolacja trójnika - przyciąć otuliny na wymiar 9. izolacja trójnika - zakleić taśmą połączenie otulin
Montaż otuliny z zakładką samoprzylepną    
10. izolacja trójnika - zabezpieczyć manszetę drutem wiązałkowym    

Zaleca się, by otulinę dodatkowo zabezpieczyć na dowolny z czterech sposobów. W metodzie zwanej „tapelock” przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, żeby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy. Alternatywnie można wykorzystać drut wiązałkowy, który zawijamy dookoła otuliny w pętlach lub spiralnie. Czasem stosuje się też opaski plastikowe lub stalowe. Należy jednak pamiętać, by nie ściągać ich zbyt mocno, bo może to spowodować uszkodzenie powierzchni pokrycia otuliny. Niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia, końce dwóch otulin zawsze łączymy ze sobą metodą „tapelock”.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Paroc Polska


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet