gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-systemglen dimplex logo
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 Immergas

polecamy

nVent - ogrzewanie elektryczne


Kocioł elektryczny - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła

aktualizacja: 17-09-2019, 12:46 – artykuł promocyjny


Każdy z nas marzy o czystym powietrzu. Często mamy wpływ na lokalne zanieczyszczenia, zwłaszcza w okresie grzewczym. Wybierając źródło ogrzewania decydujemy o tym, czy będziemy potencjalnymi producentami smogu, czy raczej postawimy na rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne. Do tego należy pamiętać, że do przestrzegania pewnych norm związanych z emisją zanieczyszczeń do atmosfery obliguje nas prawo unijne, które z każdym rokiem nakłada coraz to bardziej restrykcyjne wymogi. Nowoczesne budownictwo bazujące na najnowszych technologiach wymaga również świadomego podejścia do kwestii wyboru źródło ogrzewania.

Kocioł elektryczny - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła

 

Ogrzewanie energią elektryczną - czystość i bezpieczeństwo

 

W przeciwieństwie do dominujących nadal kotłów węglowych te zasilane energią elektryczną nie powodują tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi gazów. Cała gama produktów ubocznych z produkcji energii elektrycznej jest skutecznie neutralizowana przez specjalistyczne systemy obecne w elektrowniach, gdzie nasza energia jest produkowana. W miejscu jej zużycia, czyli w domu nie mamy do czynienia z żadnymi zanieczyszczeniami powietrza.

Ogrzewanie energią elektryczną - kocioł EKCO M2Wybór energii elektrycznej niesie kolejny, bardzo ważny atut, a mianowicie bezpieczeństwo użytkowania. Jak dowodzą coroczne statystyki każdy sezon grzewczy zbiera śmiertelne żniwo wśród użytkowników tradycyjnych kotłów ogrzewanych paliwami stałymi, gazem lub olejem. Zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem to kolejna spora grupa osób. Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem ani wybuchu.

 


fot.: Kocioł elektryczny EKCO.M2

 

 

Nowoczesne źródło grzewcze

 

Ogrzewanie elektryczne idealnie sprawdza się w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Domy wznoszone w technologii energooszczędnej stwarzają najbardziej dogodne warunki do użytkowania kotłów elektrycznych. Nowoczesne budownictwo, w którym izolacja jest na dostosowana do standardów domów energooszczędnych, a bryła i przeszklenia odpowiadają warunkom lokalnym nie zużywa tyle energii do ogrzewania, co domy sprzed kilkunastu lat. Stąd też ogrzewanie elektryczne jest w nich znacznie bardziej opłacalne.


 

Przykładowa analiza przypadku:

  • w domu energooszczędnym o pow. 150 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 6.000kWh/rok - przy zastosowaniu tańszej taryfy opłat i bufora akumulacji ciepła koszt ogrzewania kotłem elektrycznym wyniesie ok. 2.000 zł/rok.
  • w budynku zbudowanym w tradycyjnej technologii przy zachowaniu obowiązujących norm cieplnych zgodnych z WT-2017, roczne koszty ogrzewania przy zastosowaniu tańszej taryfy opłat i bufora akumulacji ciepła kształtują się na poziomie 4.000 zł.


 

Ważne!

Obliczenie zapotrzebowania na moc cieplną wymaga analizy wielu czynników, które pozwalą określić wielkość strat ciepła i umożliwią dobór odpowiedniej mocy kotła. Są to:

  • całkowitej powierzchni oddawania ciepła przez budynek,
  • wartości współczynników przenikania ciepła przez ściany, okna, stropy itp.,
  • stopnia wentylacji pomieszczeń,
  • zdolności akumulowania ciepła przez budynek.

 

Rodzaj budynku Obliczeniowe zapotrzebowanie
na moc cieplną         
Budynek energooszczędny
   ok. 20 kW
 
Budynek nowy – dobra izolacja cieplna

  ok. 40 kW
 


Budynek stary – słaba izolacja cieplna            
 
  ok. 100 kW
 

Tabela - orientacyjne zapotrzebowanie na moc cieplną w różnych budynkach

 

Oprócz znaczenia ekologicznego kotły elektryczne należą również do bardzo estetycznych. Mają niewielki rozmiar i niepotrzebują oddzielnego pomieszczenia typu kotłownia. Bardzo często może się on zmieścić na ścianie w niemal każdym pomieszczeniu. Wbudowany w zabudowę kuchenną stanie się  praktycznie niewidoczny.

Kocioł elektryczny - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepłaNajcenniejszy komfort

 

W analizie kosztów wykorzystania poszczególnych źródeł energii w procesie ogrzewania domu przodują kotły na paliwo stałe oraz kominki z płaszczem wodnym. Jednak powyższy ranking dotyczy tylko i wyłącznie źródła najtańszego w eksploatacji, a któż z nas nie ceni komfortu oraz pełnej niezależności? W takiej analizie sytuacja zaczyna już przybierać inny kształt. Ręczne dokładanie opału, czyszczenie paleniska i związany z tym brud z komfortowym ogrzewaniem ma mało wspólnego. Do tego dłuższa nieobecność w domu i ryzyko zamarznięcia instalacji czyni nas niejako niewolnikami własnego domu. W przypadku ogrzewania elektrycznego wszystkie te czynności odchodzą w niepamięć. Kotły elektryczne są komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie pracą kotłów elektrycznych jest w pełni automatyczne, przez co obsługa staje się wyjątkowo komfortowa, niekiedy potrzebna jest tylko przy przestawianiu pracy na tryb letni lub zimowy.

 

Kocioł elektryczny EKD.M3fot.: Firma Kospel rozpoczyna obecnie produkcję kotłów 3 generacji z serii EKD.M3. Nowy model kotła integruje elementy niemalże całej kotłowni w jednej obudowie. Urządzenie zawiera kocioł c.o. ze sterowaniem pogodowym, zasobnik ciepłej wody o poj. 130l, przeponowe naczynia wzbiorcze c.o. i c.w.u. oraz pozostałą niezbędną armaturę. Urządzenie zajmuje niedużo miejsca, jest estetyczne i łatwe w montażu. Sterowanie pogodowe dzięki automatycznej reakcji kotła na zmiany temperatury zewnętrznej, zapewnia całkowicie bezobsługową pracę i najbardziej oszczędną w eksploatację. Elektroniczny układ sterowania i niezawodne półprzewodnikowe elementy załączające. Kocioł posiada automatyczną modulację mocy. Posiada również możliwość współpracy z innym źródłem ciepła. Dostępny jest o mocach 4-24kW.

 

 

 

  • Ogrzewanie elektryczne - ogrzewaniem wspomagającym


Wpięcie do instalacji kotła elektrycznego eliminuje wiele niedogodności przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji. Współpraca z kotłem na paliwo stałe lub z kominkiem jest rozwiązaniem idealnym dla osób ceniących wygodę oraz wciąż chcących zachować tani system ogrzewania w swoim domu. 

 

  • Brak dostępu do sieci gazowej - rozwiązanie kocioł elektryczny


Kolejna sytuacja, kiedy elektryczny system grzewczy sprawdza się doskonale to położenie domu poza zasięgiem sieci gazowej. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu a koszty instalacji kotła elektrycznego są niewielkie.

 

 

Ogrzewanie elektryczne - koszty

 

Jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z komfortowego ogrzewania elektrycznego jest argument kosztów. Warto przy tym mieć na uwadze, że tego typu system grzewczy wiąże się z niższymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku wyboru oleju lub gazu. Tańsza jest tu bowiem budowa instalacji grzewczej, bez konieczności tworzenia oddzielnego układu. Ceny samych kotłów również są konkurencyjne. Do tego odchodzą nam koszty przyłącza, budowy komina i wkładu kominowego. A dostęp do sieci energetycznej to standard w każdym domu. 

 

Rodzaj budynku    Zapotrzebowanie na ciepło         
Budynek energooszczędny
   ok. 40 kWh/m2/rok
 
Budynek nowy – dobra izolacja cieplna

  ok. 80 kWh/m2/rok
 


Budynek stary – słaba izolacja cieplna            
 
  ok. 200 kWh/m2/rok
 

Tabela prezentuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu energooszczędnym!


Kolejna przewaga takiej instalacji wiąże się z niskimi kosztami serwisowania. W elektrycznym systemie grzewczym nie ma konieczności przeprowadzania przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL Sp. z o.o.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Czy ekologia oraz klimat mają jakikolwiek wpływ na nasze codzienne decyzje? A może... ¬ więcej...

 
Elterm - 30 lat w branży instalacyjnej

Elterm - 30 lat w branży instalacyjnej

Firma Elterm to polski producent, który właśnie świętuje swoje 30-lecie... ¬ więcej...

 
Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Marka Bosch wprowadza nową rodzinę kotłów elektrycznych pod nazwą Tronic... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet