Ile kosztuje rekuperacja - energooszczędna wentylacja mechaniczna

aktualizacja: 06-08-2018, 09:44 – artykuł promocyjny


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny i energooszczędny sposób wentylacji domu, dzięki któremu oszczędza się na ogrzewaniu oraz zapewnia stały dostęp do świeżego, filtrowanego powietrza w pomieszczeniach.

Wymiana powietrza odbywa się zupełnie niezależnie od pory roku ani pory dnia. Powietrze wywiewane jest z kuchni, toalet i łazienek, a nawiewane do sypialni i salonu.

Ruch powietrza powodują dwa wentylatory zamontowane w centrali wentylacyjnej - rekuperatorze. Jeden strumień powietrza nawiewa świeże powietrze do pomieszczeń, drugi wyciąga powietrze zużyte. Dzięki ciągłej wymianie powietrza zużytego na świeże we wszystkich pomieszczeniach w domu, zyskuje się wysoki komfort klimatyczny, którego nie można mieć w domu wentylowanym w inny sposób, np. za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja to również oszczędności. Oszczędności, które biorą się z odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazywanego do powietrza świeżego.

 

rekuperator AERISnext 600 w garażu

 

 

Ile to kosztuje

 

Montaż systemu rekuperacji kosztuje: wiadomo! Jest to jednak swego rodzaju inwestycja. Inwestycja w zdrowie i energię na długie lata. Oddychając świeżym powietrzem organizm człowieka szybciej się regeneruje, lepiej śpi i rzadziej choruje.

Rekuperacja to także koszty eksploatacyjne. Nie są one wysokie i warto je znać, zanim zdecyduje się na montaż systemu.

 

 

Przeglądy serwisowe

 

Raz w roku warto wezwać specjalistę od wentylacji, który sprawdzi działanie systemu, wyczyści wymiennik w rekuperatorze, czerpnię powietrza, odkurzy wnętrze rekuperatora, wymieni filtry oraz zbada wydajności na punktach nawiewnych i wywiewnych (anemostatach). Koszt takiego przeglądu waha się od 300 do 450 zł w zależności od firmy.

 

 

Wymiana filtrów

 

Częstotliwość wymiany filtrów uzależniona jest od intensywności użytkowania systemu (biegu, na jaki nastawiony będzie rekuperator) oraz od czystości powietrza. Zazwyczaj filtry wymienia się co 6 miesięcy, nie rzadziej niż raz w roku. Cena filtrów zależy od producenta. Te podstawowej klasy filtracji kosztują od 65 zł za komplet. Filtry o podwyższonej klasie od 280 zł w górę za komplet.

 

 

Zużycie energii elektrycznej

 

Rekuperator zużywa prąd o wartości 0,30 zł dziennie, choć średnia wartość miesięcznego zużycia zależy od tego, jak intensywnie się wentyluje. To zaś jest bardzo indywidualna sprawa: niektórzy całą zimę mają ustawiony bieg pierwszy, niektórzy w ramach funkcji sterownika rekuperatora w ciągu doby zmieniają biegi: od niskiego, pierwszego, poprzez średni drugi i wysoki trzeci. Okazjonalnie korzysta się także z funkcji intensywnego przewietrzania (do odprowadzenia nadmiaru wilgoci z łazienki lub pozbycia się zapachów z kuchni). Latem wentyluje się zazwyczaj intensywniej.

 

 

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

 

Powinno się je wykonać raz na 8-10 lat. Czyszczenie poprzedzać powinna inspekcja wnętrza kanałów i ocena zasadności wykonania czyszczenia, a także dobór optymalnej metody. Na rynku wyspecjalizowane firmy oferują kilka rodzajów czyszczenia, np. mechaniczne, czy za pomocą sprężonego powietrza. Kanały można także dezynfekować na mokro.

 

rekuperator

 

To właściwie wszystko. Samo użytkowanie systemu jest zupełnie bezobsługowe. Raz ustawiony sposób pracy centrali na sterowniku zmienia za nas biegi rekuperatora dostosowując go do wcześniej podanych parametrów pracy. W czasie doby korzystać również można z programów intensywnego przewietrzania pomieszczeń: np. podczas smażenia lub gotowania aromatycznych potraw, czy po kąpieli.

Najwyższy – trzeci bieg rekuperatora – ustawia się wtedy tylko na krótki czas, by przewietrzyć pomieszczenia. Potem centrala wraca do normalnych parametrów swojej pracy.

Podczas nieobecności domowników, system pracuje albo na pierwszym, najniższym biegu lub w trybie nieobecności. Tryb ten ustawia się również podczas dłuższych wyjazdów, np. na wakacje.

Ważne jest, by zupełnie nie wyłączać rekuperatora. Urządzenie nie ma wprawdzie przycisku włącz-wyłącz, ale zawsze można wyciągnąć wtyczkę z prądu. Nie róbcie tego!

W kanałach wentylacyjnych powinien być zawsze zachowany minimalny przepływ powietrza.

 

 

Kiedy robi się rekuperację?

 

Jak najwcześniej. Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem projektu, wybierz najpiękniejszy i pokaż go Doradcy ds. rekuperacji: doradzi, jaki rekuperator wybrać, pokaże wstępną trasę prowadzenia instalacji.

Jeżeli chciałbyś zobaczyć dom, w którym działa rekuperacja: zadzwoń, skontaktujemy Cię z użytkownikiem systemu, byś poznał wszystkie za i przeciw.

 

fragment instalacji wentylacyjnej na poddaszu nieużytkowym

 

Jeżeli Twój dom już stoi, masz czas do etapu tynki. Przed ich położeniem trzeba wykonać pierwszy etap montażu rekuperacji: montaż kanałów wentylacyjnych.

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Nowoczesna technologia wentylacji - więcej niż tylko wymiana powietrza

Nowoczesna technologia wentylacji - więcej niż tylko wymiana powietrza

Wzrost szczelności budynków był działaniem zamierzonym i służył poprawie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet