
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

-
Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
-
Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
-
Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
-
Czy powietrzna pompa ciepła zapewni ogrzewanie przez cały rok?
-
Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
-
Schemat instalacji pompy ciepła
-
Pompy ciepła - przegląd oferty producentów



Sterowniki do pomp C.O. i C.W.U. - przegląd
aktualizacja: 18-01-2021, 11:56 – artykuł promocyjny
Sterowniki to urządzenia z zakresu automatyki kotłów, których główną funkcją jest zapewnienie lepszej pracy układu grzewczego. Zastosowanie tego typu regulatora przekłada się na nasz komfort, bezpieczeństwo oraz zwiększa wydajność systemu, przez co możemy liczyc na oszczędności w sezonie grzewczym. Sterowanie ogrzewaniem to coraz częściej standard - wiele nowych kotłów jest już fabrycznie wyposażone w proste sterowniki. W modernizowanych instalacjach istnieje możliwość dokupienia odpowiedniego sterownika i włączenia go w układ.
fot.: Salus Controls: sterownik do pompy C.O. i C.W.U. PC12HW - schemat podłączenia w domowej instalacji grzewczej
Sterowanie pompą - wybór sterownika
Sterowniki pozwalają dostosować moc urządzeń grzewczych do strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Dostosowując pracę kotła do naszego trybu życia zyskujemy spore oszczędności oraz wydłużamy żywotność całego systemu grzewczego. Wybór odpowiedcniego sterownika nie może jednak ograniczać się jedynie do preferowanych funkcji. Konieczne jest sprawdzenie możliwości konfiguracji i współpracy danego kotła lub zasobnika ze sterownikiem wybranego producenta. Taka informacja zawarta jest w specyfikacji technicznej. Warto również, w miarę możliwości korzystać z urządzeń polecanych przy danym modelu kotła. Sterownik zawsze powininien być dobierany do naszych potrzeb, nie ma potrzeby wybierania skomplikowanych funkcji, z których nie będziemy korzystać. Najprostsza formuła to "załącz/wyłącz" i to ona jest najczęściej wykorzystywana. Sterowniki mogą być przewodowe, czyli podpięte do instalacji za pomocą kabla lub bezprzewodowe wykorzystujące funkcję nadajnik-odbiornik.
fot.: SALUS CONTROLS - Przewodowy, elektroniczny regulator temperatury - tygodniowy RT510
Sterowniki - zestawienie oferty producentów
Sterowniki w ofercie marki SALUS CONTROLS
PC11 Sterownik do pompy C.O. - zadaniem regulatora jest włączenie pompy, jeżeli temperatura przekroczy żądaną wartość oraz wyłączanie jej jeżeli kocioł wychłodzi się (np. na skutek wygaszenia). Zapobiega to zbędnemu działaniu pompy, co daje – w zależności od stopnia wykorzystania kotła – do 60% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz wydłuża żywotność urządzenia, dzięki czemu wzrasta jego niezawodność oraz maleją koszty związane z jego eksploatacją.
- Funkcja antystop, antyzamarzanie, alarm dźwiękowy
- Zakres regulacji temperatury: 5 - 80ºC
- Długość przewodu czujnika: 1,2 m
PC12HW Sterownik do pompy C.O. i C.W.U. - pompa CO załącza się gdy temperatura kotła przekroczy ustawioną temperaturę załączenia pompy, a pompa CWU działa na zasadzie różnicy temperatur. Załączenie pompy CWU następuje w momencie, gdy temperatura kotła przekroczy temperaturę zasobnika o ustawioną przez użytkownika histerezę. Pompa CWU pracuje do chwili, gdy temperatura kotła i zasobnika wyrównują się lub ustawiona temperatura zasobnika zostanie osiągnięta.
- Funkcja antystop, tryb letni, alarm dźwiękowy
-
Zakres regulacji temperatury
CO: 5 - 80ºC
CWU: 5 - 80ºC - Długość przewodów czujników: 1,2 m
Zobacz pozostałe modele >> Salus
Sterowniki w ofercie marki TECH Sterowniki
Sterowniki do pompy COST-20 - przeznaczony do sterowania pompą obiegu wody centralnego ogrzewania. Ustawianie temperatury zadanej dokonujemy za pomocą potencjometru. Załączanie pompy następuje, gdy temperatura uzyska zadaną wartość, oraz wyłączanie – jeśli piec wychłodzi się o 2°C poniżej zadanej. Tryb ten zapobiega niepotrzebnemu działaniu pompy, co oszczędza energię elektryczną oraz przedłuża żywotność pompy i podnosi jej niezawodność.
- Zakres nastaw temperatur CO: 25-85°C
- Długość przewodów czujników: 1,5 m
Regulator CWU - ST-21 - uniwersalny sterownik wyposażony w dwa czujniki temperatury przeznaczony do sterowania pompą obiegową. Zadaniem regulatora jest załączenie pompy, jeśli różnica temperatur czujników przekroczy zadaną wartość. Zapobiega on niepotrzebnej pracy pompy oraz niepożądanemu wychłodzeniu zbiornika gdy temperatura zasilania spadnie.
- funkcja antystop, antyzamarzanie
- system zapobiegający zastaniu pompy podczas dłuższego postoju. Co około 10 dni pompa załączana jest na 1 minutę
Zobacz pozostałe modele >> TECH Sterowniki
Sterowniki w ofercie esbe
ESBE CRS130 - regulator stałotemperaturowy do C.W.U. - przeznaczony do regulacji temperatury ciepłej wody użytkowej, do montażu na zaworach mieszających. Regulacji dokonuje się za pomocą łatwego w użyciu pokrętła oraz wyświetlacza zamontowanego na obudowie zewnętrznej. Posiada zintegrowany siłownik, zanurzeniowy czujniki temperatury c.w.u.
- Zakres regulacji temperatury: od 5 do 95°C.
- Możliwość wyeliminowania bakterii Legionella dzięki podniesieniu temperatury
Zobacz więcej >> esbe
Sterowniki firmy DIAMOND
![]() |
|
![]() |
Dzięki sterownikom możemy wygodnie zarządzać domowym systemem centralnego ogrzewania. Instalacja jest dostosowana do indywidyualnych upodobań i skutecznie redukuje koszty ogrzewania. Sterownik został wyprodukowany w Polsce . Parametry: LVD 2014/35/UE, EMC 2014/30/UE |
![]() |
Wyprodukowany w Polsce sterownik pompy C.O. Pozwala na funkcjonalne zarządzanie domowym systemem centralnego ogrzewania. Redukuje zużycie energii do 80%.
|
Zobacz więcej >> DIAMOND
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salus Controls, DIAMOND, esbe, TECH Sterowniki |

![]() | Kocioł elektryczny i inwestycja w OZENa energetykę wpływa wiele czynników, od polityki państwa dotyczącej klimatu,... ¬ więcej... |
![]() | Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINboxFinish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej... |
![]() | Wybierz grupę pompową od NTS EnergyPromocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |