gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Wyciągi kominowe - nowoczesne rozwiązanie problemów z ciągiem kominowym

artykuł promocyjny


Ciąg kominowy, cug, czy efekt kominowy to zjawisko fizyczne, z którym każdy użytkownik komina spotyka się na co dzień, ale choć prawa fizyki pozostają niezmienne to problemy z nim związane nasiliły się w ostatnich latach. Najlepiej wiedzą o tym kominiarze, którzy w swojej pracy spotykają się z tym problemem na co dzień i obserwują jak nieprzewidywalny jest ciąg. Często komin prawidłowo wybudowany, kontrolowany i czyszczony, przestaje ni stąd, ni zowąd funkcjonować. Oprócz oczywistych trudności dla użytkowników urządzeń grzewczych, takich jak problem z rozpalaniem, przedostający się dym do pomieszczeń, zabrudzenia sadzą, dochodzą problemy z nieefektywnym spalaniem i co za tym idzie, zwiększeniem kosztów ogrzewania. Kocioł, który zgodnie z specyfikacją powinien spełniać najwyższe wymogi dotyczące sprawności, daleki jest od tych wyników.

W mocnym uproszczeniu ciąg kominowy to przepływ cieplejszego, przez co i lżejszego, gazu (spalin) w górę komina, powodujący zasysanie w dół zimniejszego gazu (powietrza). Wśród czynników wpływających na siłę ciągu można wyróżnić: temperaturę otoczenia, ciśnienie barometryczne, wysokość geograficzną, wiatr i straty siły wyporu (konstrukcja, materiał komina, nieszczelności, temperatura spalin itp.). Podczas, gdy pierwsze cztery czynniki w zasadzie są stałe dla danego punktu geograficznego, to piąty ulega zmianie w zależności od materiału komina, konstrukcji budynku, otoczenia, czy też urządzenia z którego odprowadzane są spaliny.

Obecnie panujące na rynku tendencje i rozwiązania, w znacznym stopniu utrudniają uzyskanie odpowiedniego ciągu kominowego. Popularny trend na budowę niewysokich, jednorodzinnych budynków, przekłada się na wysokość stosowanego komina, który ze względów estetycznych, nie osiąga optymalnej wysokości, co staje się nie lada wyzwaniem dla projektantów. Również nowoczesne urządzenia grzewcze nie są „sprzymierzeńcem” naturalnego ciągu kominowego. Wejście w życie dyrektywy ErP (dyrektywa nr 2009/125/WE w sprawie ekoprojektu), określającej wymagania energetyczne względem licznych grup produktów, spowodowało przekierowanie produkcji urządzeń grzewczych na urządzenia o bardzo niskiej temperaturze spalin, która często jest niewystarczająca do powstania odpowiedniego naturalnego ciągu kominowego. Trzeba również pamiętać, iż coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne i energooszczędnie, gdzie z założenia urządzenie grzewcze ma działać jak najkrócej, co może skutkować, przy dużym ochłodzeniu przewodu kominowego, powstaniem tzw. poduszki zimnego powietrza, zakłócającej ciąg.

Rynek oferuje użytkownikom kominów mających problemy z ciągiem kilka rozwiązań, w zależności od przyczyny tego problemu. W miejscach, gdzie wysokość komina jest niewystarczająca, można zastosować rozwiązania, które wydłużą przewód i zapewnią odpowiednią wysokość. Tam, gdzie problem jest spowodowany wiatrem, można zastosować nasadę kominową, która osłoni komin, wytwarzając jednocześnie podciśnienie wspomagające ciąg. Jednakże żadne z tych rozwiązań nie jest tak kompleksowe jak mechaniczny wyciąg kominowy, który w kontekście źródeł problemów związanych ze zmianami w budownictwie i w samej branży grzewczej, wydaje się najskuteczniejszą odpowiedzią na problemy ciągu.

Wyciągi mechaniczne są już znane od ponad 50 lat i z roku na rok również w naszym kraju właściciele coraz częściej sięgają po tą technologię, która w wielu przypadkach problemu z ciągiem jest jedynym rozwiązaniem, nie wymagającym zmian konstrukcyjnych komina, czy nawet budynku. Wyciąg kominowy to w dużym uproszczeniu wentylator montowany na wylocie komina, którego działanie kontroluje i reguluje elektroniczny sterownik. Wirnik znajdujący się wewnątrz wyciągu zasysa spaliny przez otwór znajdujący się w podstawie, a następnie w zależności od konstrukcji wyrzuca je pionowo, bądź poziomo. Urządzenia te w większości przypadków są w stanie zagwarantować odpowiedni ciąg niezależnie od przyczyny jego zaburzenia. Wyciąg kominowy zapobiega też spływowi skroplin do wnętrza komina oraz zmniejsza ilość zbierających się w przewodzie kominowym zanieczyszczeń. Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia w zależności od modelu mogą współpracować z urządzeniami grzewczymi na gaz, drewno i inne paliwa, zapewniając optymalne podciśnienie na długości całego przewodu kominowego.

 

kierunek odprowadzania spalin

Rysunek 1. Kierunek odprowadzania spalin

 

Wyciągi powinny być zbudowane z materiałów najwyższej jakości takich jak stopy aluminium, czy stali kwasoodpornej, charakteryzujących się wysoką odpornością termalną i korozyjną. Sama konstrukcja dostosowana jest do ciągłej pracy w temperaturze sięgającej 400°C i dużym zapyleniu. Istotne jest również, aby wyciąg nie zakłócał przepływu spalin. Najważniejszym elementem budowy wyciągu jest jego silnik, znajdujący się w specjalnej zabezpieczającej go przed spalinami obudowie, z której napędza wirnik. Wyciągi mechaniczne można montować zarówno na kominy murowane, jak i stalowe (przy użyciu odpowiedniej kryzy). Bezpośrednio pod wyciąg montuje się matę wygłuszającą i absorbującą wibracje silnika. Oprócz śrub montażowych, dobrze zamontowany wyciąg powinien być zabezpieczony stalową linką, która dodatkowo zabezpiecza go przed spadnięciem. Nowoczesne wyciągi można również „ukryć” w kominie i zakryć przed oczami przechodniów.

 

montaż wyciągu na kominie

Rysunek 2. Montaż wyciągu na kominie

Możliwości ukrycia wyciągu w kominie

Rysunek 3. Możliwości "ukrycia" wyciągu w kominie

 

Aby wyciąg mógł działać niezbędne jest źródło zasilania o napięciu 230 V. Kabel zasilający również musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed temperaturą. Zwykle jest to żaroodporna powłoka silikonowa oraz metalowy pancerz ochronny. Na kominie obok urządzenia powinien znajdować się również wyłącznik awaryjny, który zapewnia kominiarzowi bezpieczeństwo w trakcie konserwacji komina i wyciągu.

Czyszczenie i kontrola mechanicznego wyciągu kominowego powinna się odbywać regularnie wraz z czyszczeniem komina, a w zależności od potrzeb nawet częściej. Podczas prac konserwacyjnych należy odłączyć zasilanie na wyżej wspomnianym wyłączniku, a następnie odpiąć zabezpieczenie i odchylić wyciąg. Czyszczenie polega na usunięciu sadzy z elementów wyciągu: wirnika, klapek i kratek. Nowoczesne wyciągi zapewniają również swobodny dostęp do przewodu kominowego i nie utrudniają prac konserwacyjnych kominiarzowi.

 

konserwacja wyciągu

Rysunek 4. Konserwacja wyciągu

 

Mechaniczny wyciąg kominowy ma przede wszystkim zapewnić odpowiedni ciąg kominowy tam, gdzie nie jest to możliwe w inny sposób i jest on w tej dziedzinie rozwiązaniem najskuteczniejszym. Jednak nowoczesne wyciągi kominowe, takie jak oferowane przez duńską firmę Exodraft, nie tylko zapewniają ten ciąg, ale idą dalej.Za pomocą sterowników i czujników połączonych z urządzeniem grzewczym wpływają one na optymalizację procesu spalania, co nie tylko oznacza komfort i ekonomiczne użytkowanie urządzenia (oszczędności na opale mogą osiągać wartość 15%), ale również bezpieczeństwo.


Bibliografia

[1] Exodraft – Chimney fans & waste heat recovery, Strona Producenta, http://exodraft.co.uk/, 2017 r.
[2] K .Koper: Prawidłowy ciąg w kominie, Portal Kominki.org – portal internetowy, http://www.kominki.org/, 2017 r.
[3] Ł. Darłak, B. Zielińska: Jak poprawić ciąg w kominie, Poradnik Budowlany Ładny Dom – portal Internetowy; http://ladnydom.pl/ , maj 2012r.
[4] J.A. Żurański: Wpływ wiatru na wentylację i odprowadzanie spalin gazu z mieszkań, Inżynier Budownictwa-portal internetowy, http://www.inzynierbudownictwa.pl/, grudzień 2016 r.
[5] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią, http://eur-lex.europa.eu/

Opracowanie: Redakcja
Autor: Mateusz Bargieł, Almeva Poland Sp. z o.o.
Kontakt w sprawie produktów:

Almeva Poland sp. z o. o.
tel. +48 32 475 71 04
www: www.almeva.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Almeva - stalowe systemy kominowe

Almeva - stalowe systemy kominowe

Almeva od ponad 25 lat jest producentem systemów kominowych przeznaczonych do... ¬ więcej...

 
Wyciągi kominowe do kominków gazowych Almeva

Wyciągi kominowe do kominków gazowych Almeva

Almeva jest producentem systemów odprowadzenia spalin przeznaczonych do różnych... ¬ więcej...

 
Co świadczy o jakości systemu kominowego?

Co świadczy o jakości systemu kominowego?

Odpowiednio zbudowany komin powinien gwarantować właściwy ciąg. Musi także być... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet