gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Ferroli - przewaga urządzeń gazowych nad paliwami stałymi

aktualizacja: 12-02-2018, 07:54 – artykuł promocyjny


W przeciwieństwie do kotłów, w których palimy drewnem, węglem czy koksem, nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne nie wymagają obsługi. Po prostu, po podłączeniu kotła gazowego do sieci, działa on według nastaw użytkownika. Najczęściej jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać, to wykonanie przez specjalistę corocznego przeglądu urządzenia w celu zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. Kotły dwufunkcyjne to również bezproblemowa produkcja ciepłej wody użytkowej do kąpieli lub mycia naczyń, bez konieczności pamiętania o wcześniejszym podgrzaniu wody.

Ogrzewanie gazowe z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Generalnie ten typ ogrzewania uważany jest za umiarkowanie drogi w eksploatacji, niemniej jednak ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to fakt, że takie ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Posiadacze tradycyjnego kotła na węgiel w miesiącach zimowych nieustannie muszą wykonywać nielekkie i czasochłonne czynności. Przede wszystkim najpierw trzeba nabyć węgiel, a następnie pozostaje konieczność częstego odwiedzania kotłowni, uzupełniania zładu komory kotła i częste czyszczenie.
 

BLUEHELIX B S 32 K 100

 

Znacznie więcej pracy mają użytkownicy kotłów opalanych drzewem, ponieważ trzeba je najpierw pociąć i zapewnić miejsce do przechowywania.

Z ogrzewaniem gazowym jest zupełnie inaczej. Doceniają je szczególnie mieszkańcy bloków, gdzie wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej inwestują w ogrzewanie gazowe. W budynkach wielorodzinnych takie ogrzewanie nie jest drogie. Zwykle na grzejnikach montowane są głowice termostatyczne, dzięki czemu można łatwo stwierdzić, kto i ile zużył energii. Jeśli ktoś nie lubi wysokich temperatur albo wyjeżdża na dłużej może zmniejszyć temperaturę przekręcając pokrętło. Ogrzewania gazowego boją się przede wszystkim mieszkańcy domów. Faktem jest że na początku trzeba zainwestować w takie rozwiązanie.

Wiele jednak wskazuje na to, już niedługo ogrzewanie gazowe stanie się powszechne. Regulacje unijne oraz przykra „smogowa” rzeczywistość zmuszają nas to zaprzestawania ogrzewania przy pomocy węgla. W niedalekiej przyszłości w Polsce, prawdopodobnie tak, jak w innych krajach europejskich dominować będzie ogrzewanie gazowe i elektryczne (pompy ciepła). Warto wspomnieć, że w zakresie gazowych urządzeń małej i średniej mocy (do 400 kW) wolno sprzedawać obecnie wyłącznie oszczędne kotły gazowe kondensacyjne, uwalniające ciepło ze spalin pierwotnych. Proces ten znacznie zwiększa sprawność kotłów. Przy optymalnie wykonanej instalacji grzejnikowej lub podłogowej sprawność kotłów gazowych sięga 110 %. Warto wiedzieć bez skomplikowanych obliczeń, że zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwoli zaoszczędzić min. 20% gazu w porównaniu do kotłów gazowych tradycyjnych.

 

kotły kondensacyjne Ferroli

 

 

Zalety stosowania kotłów gazowych możemy przedstawić następująco:

 

 • Czyste, ekologiczne źródło energii
 • Dość tanie (jeśli gaz ziemny)
 • Najtańsze paliwo ogrzewania biorąc pod uwagę bezobsługowe źródła ciepła ( np. ogrzewanie energią elektryczną czy olejem opałowym)
 • Duży wybór urządzeń ze względu na budowę (dwufunkcyjny przepływowy, z wbudowanym zasobnikiem, z zasobnikiem wolnostojącym, tzw. „lodówka”, jednofunkcyjny, wiszący, stojący)
 • Zupełnie bezobsługowe, czyste, przyjazne środowisku (brak emisji pyłów, sadzy, itd.)
 • Możliwość wprowadzenia automatyki (np. samoczynne włączenie godzinę przed powrotem z pracy, zminimalizowanie temperatury w nocy), która daje oszczędności
 • Mały kocioł, w eleganckiej obudowie
 • Nie wymaga osobnego pomieszczenia kotłowni (może być instalowany w łazience lub kuchni)
 • Nie wymaga komina spalinowego, spaliny mogą być odprowadzane przez ścianę (nie dotyczy większych kotłów)
 • Źródło ciepła na gaz może pracować z dowolnym systemem grzewczym (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nadmuchowe, itp.)

 

 

Podstawowy przegląd kotłów gazowych ze względu na budowę:

 

 • Kotły wiszące dwufunkcyjne przepływowe: najpopularniejsze i najtańsze na naszym rynku, zwykle posiadają moc grzewczą na potrzeby c.o. i ciepłej wody na poziomie 24 – 25 kW. Są w stanie ogrzać nowoczesny budynek o powierzchni do 300m2 i produkować ciepła wodę w systemie przepływowym. Polega to na uruchomieniu kotła na cele produkcji ciepłej po odkręceniu kurka. Kotły te doskonale spisują się w mieszkaniach o powierzchni kilkudziesięciu m2 , gdzie mamy jedną łazienkę.
   
 • Kotły wiszące z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową – bardzo ciekawe urządzenia ze względu na niewielkie wymiary, a jednocześnie ogromne możliwości. Kotły te, z reguły mocy 24 – 32 kW, posiadają zasobnik ciepłej wody o pojemności 40 – 60 litrów, który jest w stanie zapewnić komfort produkcji ciepłej wody dla 3 – 5 osobowej rodziny. Jest jednocześnie urządzeniem wiszącym, pozwala nam zatem zaoszczędzić sporo miejsca w kotłowni.
   
 • Kotły wiszące z wolnostojącym zasobnikiem na ciepłą wodę – popularne urządzenia w domach jednorodzinnych, gdzie znajdują się minimum 2 łazienki. Stojące zasobniki zwykle posiadają pojemność od 100 do 300 litrów, są dla użytkowników synonimem bezpiecznego zapasu wody w przypadku jednoczesnego korzystania z ciepłej wody z kilku odbiorników.
   
 • Kotły stojące kompaktowe, tzw. „lodówki” – estetyczne urządzenia, w których pod jedną obudową znajduje się zarówno kocioł grzewczy, jak i zasobnik na ciepłą wodę użytkową o pojemności 100 – 200 litrów; wszystko orurowane, połączone i przykryte obudową, niczym wysoka lodówka.

 

BLUEHELIX-TECH-25-CBLUEHELIX-25-K-50BLUEHELIX-PRO-32-C

fot.: gazowe kotły wiszące Ferroli

 

 

Zasady i wskazówki dobrego montażu kotłów gazowych:

 

Pomieszczenie na kocioł gazowy powinno spełniać kilka ważnych warunków. Urządzenie to nie może być instalowane w miejscu.
 

 • Pomieszczenie na kocioł gazowy może, ale nie musi być specjalnie wydzielone. Kocioł gazowy o mocy do 30 kW można umieścić także w kuchni, łazience, czy pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się na dowolnym poziomie budynku - gdy kocioł jest zasilany gazem ziemnym lub wyłącznie powyżej poziomu terenu - gdy jest zasilany gazem płynnym.
 • W nowo budowanych domach kotły gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m, w istniejących - nie niższych niż 1,9 m. Kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3 (dla kotłów kondensacyjnych, pobierających powietrza do spalania spoza kotłowni – 6,5 m3).

 • Do kotłowni bez wentylacji mechanicznej wywiewnej trzeba dostarczyć 1,6 m3/h powietrza na każdy 1kW nominalnej mocy cieplnej kotła. Pomieszczenie na kocioł gazowy powinno mieć oddzielny przewód wentylacyjny z otworem wywiewnym, umieszczonym pod sufitem. W pomieszczeniu z kotłem odprowadzającym spaliny do komina o ciągu naturalnym nie wolno stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej.

 • Przewód kominowy odprowadzający spaliny z kotła, wykonany ze stali kwasoodpornej albo kwasoodpornej kamionki powinien być usytuowany w wewnętrznych ścianach budynku albo dobrze ocieplony. Kotły z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW, mogą odprowadzać spaliny i pobierać powietrze do spalania specjalnym przewodem powietrzno - spalinowym wyprowadzonym przez ścianę budynku.

 

 

Najczęstsze błędy popełniane przy kotłach gazowych:

 

 • Zlecenie montażu urządzenia gazowego niewykwalifikowanej „złotej rączce”;
 • Zbyt mała średnica przewodu spalinowego;
 • Montaż kotła dwufunkcyjnego przepływowego w budynkach o rozległej sieci ciepłej wody użytkowej;
 • Brak zlecania przeglądu rocznego urządzenia;
 • Montaż kotłów o wysokim poziomie modulacji w mieszkaniach 30 – 50 m2;
 • Stosowanie kotłów gazowych w starych instalacjach z rurami i grzejnikami o dużej pojemności wodnej
   
Opracowanie: Redakcja
Źródło: FERROLI Poland Sp.z.o.o.
Autor: Grzegorz Ciechanowicz - dyrektor handlowy Ferroli Poland


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet