Bosch - patron


Gazy w instalacji - sprawdź, jak się ich pozbyć

artykuł promocyjny


Występowanie gazów, takich jak azot i tlen w instalacjach jest rzeczą naturalną. Woda jest mieszaniną, w której zawarte są rozpuszczone gazy. Jednak nie należy ich lekceważyć, gdyż przyczyniają się do rozwoju zjawisk korozji i utrudniają transport ciepła w instalacji. Jak zatem z nimi walczyć? Poniższy artykuł dostarcza sprawdzone rozwiązania.

 

Powietrze w instalacji to cichy złodziej ciepła

 

  • Tlen jest bardzo aktywny chemicznie i dlatego w instalacji grzewczej ulega reakcji w bardzo krótkim czasie. Gdy do instalacji grzewczej lub chłodniczej doprowadzana jest woda napełniająca lubuzupełniająca prawie cały tlen zostaje zużyty w wyniku reakcji w ciągu ok. 12 godzin. Objawia się to w postaci wykwitów korozji i pojawiających się osadów.

 

 

  • Azot jest gazem obojętnym i nie wchodzi w reakcje chemiczne, tak jak tlen. Dlatego może gromadzić się w wodzie instalacyjnej. Pozostaje w instalacji w formie rozpuszczonej – lub – gdy jego koncentracja wzrośnie i gaz ten nie może się już całkowicie rozpuścić w wodzie pojawia się w formie swobodnych mikropęcherzy. Pęcherze zbierają się, tworząc poduszki gazowe i zakłócają pracę elementów hydraulicznych. Mają także negatywny wpływ na efektywność energetyczną instalacji grzewczych i chłodniczych.

 

Jak wiadomo gazy dostają się do instalacji nie tylko w procesie uzupełniania i napełniania wodą (1), ale również jako skutek ponownego napełniania instalacji po jej naprawach (2). Przepuszczalne części instalacji również mają swój udział w tym bilansie, zwłaszcza elementy z tworzywa sztucznego lub elastyczne przyłącza ułatwiają migrację cząstek tlenu do obiegu grzewczego lub chłodniczego (3).

 

 

Same gazy mogą także powstawać w wyniku rekacji chemicznych lub być uwalniane w wyniku procesów korozji i rozkładu związków organicznych (4). Innym czynnikiem sprzyjającym przenikaniu powietrza do instalacji jest niewłaściwie działająca stabilizacja ciśnienia (5). Gdy ciśnienie w instalacji spada poniżej wartości minimalnej gazy są zasysane do instalacji.

 

Korozja i zakłócenia przepływu - lista skutków występowania gazów w instalacji

 

 
fot.: Krótki czas reakcji z udziałem tlenu objawia się korozją i pojawianiem się osadów pogarszających przepływ wody, a tym samym i ciepła    fot.: Azot nie wchodzi w reakcje chemiczne, dlatego gromadzi się w wodzie instalacyjnej w postaci pęcherzy, które zakłócają pracę instalacji grzewczych i chłodniczych

 

Zdolność do przewodzenia ciepła przez azot jest dwudziestokrotnie niższa niż wody!

 

Zwiększona ilość gazu w wodzie grzewczej - w szczególności azotu - prowadzi do pogorszenia przewodzenia ciepła, co z kolei prowadzić może do znacznie podwyższonych kosztów zużycia energii. Przewodność cieplna wody pozbawionej gazów jest znacznie wyższa! Badania wykazały, że przy stosowaniu rozwiązań Reflex do usuwania gazów i osadów instalacja może być wydajniejsza nawet o 10%.

 

Walka z gazami w instalacji - przegląd rozwiązań marki Reflex

 

Marka Reflex oferuje urządzenia, które pozwolą nam pozbyć się uciążliwych gazów z instalacji. Trzeba również pamiętać, że tylko w ten sposób możemy mieć sprawną instalację, która będzie oszczędzać cenną energię. Co więcej tego typu działania wydłużają żywotność poszczególnych komponentów.

W celu zapewnianie właściwego działania domowej instalacji należy zadbać o właściwą stabilizację ciśnienia w instalacji. Prawidłowo dobrane naczynie wzbiorcze i regularna kontrola ciśnienia w naczyniu oraz utrzymanie jego sprawności mogą odgrywać istotną rolę ograniczającą negatywne skutki obecności gazów w instalacji. Powietrze nie jest wówczas „zasysane” do instalacji. Pomocne będzie również stosowanie urządzeń do eliminacji gazów z instalacji. Są to separatory mikropęcherzy powietrza lub odgazowanie próżniowe pozwalające na eliminację gazów i zredukowanie ich negatywnego wpływu na instalację oraz na poprawienie wymiany ciepła. Stosowanie urządzeń do eliminacji osadów z instalacji, czyli separatorów osadów i zanieczyszczeń, które wspierają efektywną pracę instalacji przełoży się na jej żywotność.

 

Technologie usuwania gazów z instalacji wody grzewczej

 

  • odpowietrzanie: dotyczy „swobodnego” powietrza, które nie rozpuściło się w wodzie.


fot.: Separatory osadów i zanieczyszczeń Exdirt
  • separacja mikropęcherzy: mikropęcherze gazów znajdują się w strumieniu cieczy i nie można ich w prosty sposób usunąć. Separatory wykorzystywane są do usuwania cyrkulujących swobodnych pęcherzy gazów i powietrza.
fot.: Separatory mikropęcherzy powietrza Exvoid
i separatory mikropęcherzy powietrza i osadów Extwin
  • odgazowanie próżniowe: do separacji gazów rozpuszczonych w wodzie. Dzięki wytworzeniu podciśnienia w części strumienia zarówno poduszki gazowe, jak również mikropęcherze i gazy rozpuszczone są usuwane z instalacji. Jest to najskuteczniejszy sposób eliminacji gazów z instalacji.
fot.: Układy odgazowania próżniowego Servitec

 

Obejrzyj animacje - zasada działania urządzeń Reflex

 

 

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Reflex Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa


Zobacz także
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook