gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Baterie kuchenne - przegląd

aktualizacja: 03-09-2021, 06:41 – artykuł promocyjny


Naścienne, stojące, jedno i dwuuchwytowe, z wyciąganą wylewką a może termostatyczne - wybór baterii do kuchni jest bardzo zróżnicowany. Do tego dochodzą jeszcze względy estetyczne - a tu jak wiadomo producenci również dysponują szeroką gamą możliwości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii do zlewozmywaka? Poniżej kilka wskazówek i przegląd baterii dedykowanych do kuchni.

fot.: Schell - jednouchwytowa bateria kuchenna GRANDIS E działająca na podczerwień i tradycyjnie

 

Po pierwsze jakość

 

Decydując się na baterię do kuchni warto swój wybór uzależnić od jakości produktu. Wyższa cena zazwyczaj idzie w parze z dłuższą żywotnością a jak wiadomo w każdej kuchni kurki odkręcane i zakręcane są kilkanaście razy na dobę, a czasem nawet więcej. Dobra jakość wynika z materiału wykorzystanego do produkcji baterii.

Bateria kuchenna GAMMA

fot.: Armatura Kraków

 

Po drugie wygląd

 

Wygląd to bardzo często argumenty przeważający naszą decyzję - to oczywiste, że każdy chce otoaczać się ładnymi przedmiotami. Baterie kuchenne powinny wizualnie współgrać z wyposażeniem kuchni, czyli do wnętrza urządzonego w stylu retro warto wybrać ozdobną baterię w kolorze mosiądzu z dwoma stylizowanymi kurkami, z kolei w nowoczesnej kuchni lepiej sprawdzi się minimalistyczna bateria o geometrycznym kształcie. Do tego niezapominajmy o tym, że bateria tworzy swoisty duet ze zlewozmywakiem - od bardzo oczywistego zgrania kolorystycznego po dopasownaie pod kątem wielkości - musimy dobrać oba elementy. Trendy w dziedzinie armatury kuchennej skupiają się na ciekawych formach oraz coraz częściej pojawiających się kolorach. W ofercie producentów baterii najwięcej modeli ma kolor stali, jednak coraz śmielej pojawia się też kolor złota, drewniane lub kamienne wstawki, wykończenie z tłoczonym wzorem lub aksamitna powierzchnia z blaskiem bądź w macie. Moda na białe kuchnie wymusiła niejako konieczność zastosowania również baterii w tym kolorze. Dużą popularnością cieszą się również baterie czarne, antracytowe lub stylizowane na retro oraz vintage mosiężne lub miedziane wykończenie.
 

fot.: Franke - bateria kuchenna Old Scotland w kolorze starego złota

 

Przeczytaj również >> Armatura kuchenna - trendy

 

 

Po trzecie funkcje

Bateria to coś więcej niż tylko podajnik wody wodociągowej. Współczesne baterie dbają o kwestie ekologii i oszczędności w naszych domach, przyczyniają się do wygodnego i bezpiecznego korzystania również z gorącej wody, a także filtrują wodę. Standardem jest już obecność perlatora napowietrzającego wypływający strumień, dzięki czemu oszczędzamy ilość zużytej cieczy. Na jakie funkcje jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bateria filtrująca wodę

fot.: KFA - MUNGO bateria kuchenna z funkcją filtracji wody

 

Baterie kuchenne - rodzaje, producenci

 

 • Baterie naścienne - najstarszy typ montażu, tracący na popularności, gdyż wychodzące ze ściany otwory ciepłej i zimnej wody są mało estetyczne


Bateria ścienna Ferro

fot.: KFA Armatura Kraków: GERMAN - ścienna bateria zlewozmywakowa jednouchwytowa

fot.: Kuchinox: Stilo - bateria w stylu retro z dwoma uchwytami i wykończeniu mosiądz antyczny fot.: Ferro - Bateria zlewozmywakowa ścienna Padwa

 

 • Baterie stojące - montuje się je w blacie bądź w otworze zlewozmywaka; stanowią największą grupę baterii; prosty montaż oraz uniwersalne rozmiary i rodzaj przyłącza wpływają na ich popularność.

 

UWAGA!

Baterie stojące dobiera się do głębokości zlewu. Te w kształcie litery U, L lub F zwiększają pole manewru w obrębie komory zlewozmywaka. Najwyższe baterie przypominają kształtem literę L lub F i powinny znaleźć się przy najpłytszych zlewach (do 14 cm). Komory o głębokości większej niż 14 cm z powodzeniem mogą być wyposażone w baterie na kształt U. Modele pozbawione wysokiego korpusu są standardowym rozwiązaniem dla głębokich komór.

fot.: Deante - Anemon - bateria zlewozmywakowa stojąca z prostokątną wylewką w kształcie litery "L" fot.: Kuchinox: Stilo chrom stojąca bateria zlewozmywakowa 2-pokrętłowa z ruchomą wylewką "F" fot.: Ferro: Algeo Square -  jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa stojąca w wersji chromowej i o wylewce w kształcie "U"
 • Baterie jednouchwytowe - jeen uchwyt poruszajacy się płynnie w dwóch płaszczyznach pozwala na szybką regulację natężenia strumienia oraz temepratury wody; takie baterie są coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych kuchniach; uchwyt może być położony w centralnej części baterii lub z boku.
fot.: Deante - Vital Clinic jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa
fot.: Ferro: Ancona jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa fot.: Deante - model jednouchwytowy Aster
 • Baterie dwuuchwytowe - tradycyjny typ sterowania temperaturą wody w podziale na dwa kurki; baterie dwuotwortowe stylizowane są zazwyczaj na retro lub klasyczne.
fot.: Deante - bateria dwuuchwytowa Ixia fot.: Retrowoda.pl - czarna mosiężna bateria dwuuchwytowa ścienna Ulpa
 • Baterie z wyciąganą wylewką - ruchome elementy ułatwiają napełnianie dużych naczyń oraz mycie i czyszczenie różnych powierzchni; nowoczesne i wygodne w obsłudze.
fot.: KFA - INDIRA BLACK bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką

fot.: Kuchinox: Rosso Inox - bateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganą wylewką
fot.: Ferro: Toledo - bateria zlewozmywakowa stojąca z wysuwaną wylewką
 • Baterie sprężynowe - takie baterie są bardziej reprezentacyjne, ale również wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli dysponujemy zlewem o dużej powierzchni
                                                         
fot.: Deante - Molla - bateria zlewozmywakowa stojąca
z jednym uchwytem oraz sprężynową wylewką
fot.: Ferro - F-master - bateria zlewozmywakowa z obrotową wylewką z wyciąganą rączką natrysku
 • Baterie termostatyczne - termostat daje możliwość przygotowania wody o odpowiedniej temepraturze, redukuje ryzyko poparzenia się wodą z kranu; rozwiązanie częściej spotykane w łazienkach, ale w sprzedaży dostępne są również modele kuchenne takich baterii.
                                

                                   fot.: Ferro: ścienna bateria termostatyczna kuchenna


  Przeczytaj więcej >> Baterie termostatyczne do kuchni

 

 • Baterie bezdotykowe - uruchamiane po wyczuciu obecności ręki w pobliżu wylewki oszczędzają wodę.
KFA Armatura
fot.: KFA - bateria dotykowa SALTO

 

 • Bateria z podgrzewaczem - wbudowany podgrzewacz daje nam możliwość zagotowania wody bez czajnika; posiada podgrzewacz wody do zabudowania pod zlewozmywakiem oraz mieszacze wody ciepłej i zimnej po jednej stronie a zawór z wodą gorącą zlokalizowany z drugiej strony.
 • Baterie filtrujące wodę - zintegrowane z wkładem węglowym i ceramicznym filtrem pozwalają cieszyć się czystą wodą prosto z kranu bez dodatkowego użytkowania, na przykład dzbanków filtrujących; korzystne rozwiązanie w dużych miastach i wszędzie tam, gdzie jakość wody pozostawia sporo do życzenia.
   
Franke Clear Water
                      fot.: Franke: Eos Clear - bateria do podłączenia systemu filtrującego                                    
 • Baterie granitowe - odporne na zarysowania, często indentyczne kolorystycznie ze zlewozmywakiem
fot.: Ferro: Freya - bateria zlewozmywakowa stojąca do zlewozmywaków granitowych w kolorze grafitowym
fot.: Ferro: Freya - bateria zlewozmywakowa stojąca do zlewozmywaków granitowych w kolorze czarnym
fot.: Kuchinox: Inga - bateria zlewozmywakowa stojąca granitowa, kolor beż

 
 • Kolorowe baterie - wersja nowoczesna, dla odważnych i poszukujących ciekawych rozwiązań stylistycznych.

fot.: Deante - kolekcja Milin to baterie kuchenne w 5 kolorach

 

fot.: Deante: Gerbera - biała bateria zlewozmywakowa stojąca fot.: Kuchinox: Kakadu - biała bateria zlewozmywakowa stojąca fot.: Kuchinox: Madera - bateria zlewozmywakowa stojąca w kolorze granit beżowy
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: KFA, Schell, Deante, Ferro,Kuchinox, Retrowoda.pl, Franke


Zobacz także
Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Zlewozmywak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wydaje... ¬ więcej...

 
Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Wśród kuchennego wyposażenia nie ma dwóch innych elementów,... ¬ więcej...

 
Czy zlewozmywak jednokomorowy jest praktyczny?

Czy zlewozmywak jednokomorowy jest praktyczny?

Zlewozmywaki jednokomorowe należą do najbardziej popularnych modeli na rynku. Mają... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet