Werit


Hydromasaż w łazience - jak wybrać i dbać

artykuł promocyjny


Urządzenia z hydromasażem to coraz częściej standard również prywatnych łazienek. Decydując się na takie udogodnienie we własnym domu koniecznie jednak pamiętajmy by wybierać urządzenia spełniające pewne standardy, dzięki czemu kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Hydromasaż w łazience - co znajdziemy w sprzedaży

 

Hydromasaż może być realizowany w formie wanny z systemem dysz masujących, jako kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu, często również z opcją parową będącą namiastką sauny lub dodatkowego wyposażenia już zamontowanej kabiny, czyli panela prysznicowego.

  • wanna z hydromasażem

  • kabina prysznicowa z hydromasażem
  • panel prysznicowy

Novellini - Sense 5 X1 NEVADA - kabina masażowo-parowa, półokrągła Panele prysznicowe ? przegląd
fot.: Novellini fot.: Riho
fot.: Deante

 

Hydromasaż - właściwości dla ciała i ducha

 

Hydromasaż to najprostsza forma relaksu z wykorzystaniem wody. Strumień wypływający z dysz hydromasażera może mieć różną intensywność przez co pozytywnie oddziałuje na nasz układ mięśniowo-kostny. Masaż wodny daje nam miłe odprężenie oraz ma właściwości leczniecze. To co jest istotą takich urządzeń to wypływ wody pod ciśnieniem.
 

Hydromasaż poprawia krążenie krwi i aktywuje przepływ limfy w całym organizmie. Lecznicze znaczenie ma również ruch wody oraz jej temperatura, które powinny być dobierane do rodzaju dolegliwości. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania także olejków etertycznych. Taki zabieg pozytywnie wpływa również na stan naszej skóry, która staje się gładsza (regularne korzystanie z hydromasażu pomaga w redukcji cellulitu), miła w dotyku i lepiej chłonie składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.


Hydromasaż zalecany jest
szczególnie dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, o dużym napięciu mięśni, z problemami skurczy mięśni oraz chorobami kręgosłupa czy bólami reumatycznymi. Pomocny będzie także w dolegliwościach układu oddechowego. Jego relaksacyjne właściwości pomogą w walce z bezsennością, nadwagą oraz w rekonwalescencji urazów tkanek miękkich i złamań.


Hydromasaż powinien być ograniczony jeśli mamy problem z suchą skórą, gdyż woda dodatkowo ją wysuszy. Wykluczeniem powinny być również stany zapalne skóry, jak na przykład atopia.

 

Wanna z hydromasażem - kąpiel w bąbelkach

 

Wybierając wannę z hydromasażem zyskujemy wyjątkową formę relaksu oraz możliwość podbudowania stanu swojego zdrowia bez konieczności wizyty w gabinetach rehabilitacji lub ośrodkach SPA. Tylko w tym rozwiązaniu masażowi poddawane jest całe ciało, w tym również stopy.
 

  • dla kogo wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem może być uciążliwa dla osób starszych i niepełnosprawnych z racji problemu z wejściem do niej. Zdecydowanie jednak wybór takiej formy kąpieli w domu nie jest ograniczony powierzchnią łazienki - urządzenia te są dostępne w różnych wariantach - narożne, wolnostojące, prostokątne, a ich rozmiary są zbliżone do klasycznych rozwiązań. Wanna pozwala na dłuższy seans niż prysznic i dodatkowo możemy oddać się błogiemu relaksowi w pozycji leżącej (rozluźnienie wszystkich mięśni) z zamkniętymi oczami. Najlepiej jest wybrać wannę wykonaną z akrylu, który ma właściwości antypoślizgowe, jest ciepły w dotyku oraz długo utrzymuje optymalną temperaturę kąpieli.
 

  • jak dbać o wannę z hydromasażem

Właściwe dbanie o wannę z hydromasażem wydłuży jej żywotność. Szczególnie niekorzystny wpływ może tu mieć twarda woda, która przyczynia się do zatkania dysz i zniszczenia przewodów. Niektóre modele posiadają system autodezynfekcji - wówczas musimy zadbać tylko o uzupełnienie płynów oraz regularne włączanie tej opcji. Czyszczenie samej wanny powinno odbywać się za pomocą miękkiej szmatki oraz środków przeznaczonych do czyszczenia danej powierzchni. Od razu po kąpieli należy spuścić wodę, oczyścić urządzenie z resztek osadów (mydło, włosy itd.), osuszyć powierzchnię suchą szmatką i wyłączyć zasilanie.

       

fot.: Płyny do dezynfekcji urządzeń z hydromasażem (Starwax , Oro Preparat, Besco Professional)

 

Automatyczny system dezynfekcji - włączamy przycisk na panelu sterowania, system rozpocznie procedurę czyszczenia trwającą ok. 20 minut, po czym się wyłączy.
 

Wanny bez systemu automatycznej dezynfekcji - procedura czyszczenia

       1. napełniamy wannę ciepłą wodą o temperaturze ok. 35-40oC na wysokość ok. 5 cm ponad otwory dysz
       2. wlewamy płyn do czyszczenia i dezynfekcji układów masażowych zgodnie ze wskazanimi produceta
       3. uruchomiamy układy masażu - czas ok. 15 min
       4. wyłączamy pompy wodną i powietrzną i spuszczamy wodę z wanny
       5. ponownie napełniamy wannę czystą, zimną wodą (bez żadnych płynów)
       6. włączamy masaż na ok. 3-4 minuty,
       7. opróżniamy wannę i wycieramy do sucha

 

  • ile kosztuje wanna z hydromasażem

Koszt zakupu wanny z hydromasażem uzależniony jest od jej wielkości oraz jakości. Więcej zapłacimy również za dodatkowe wysposażenia, takie jak choćby koloroterapia. Najprostsze modele można kupić już za niewiele ponad 2 000 PLN, jednak podejmując decyzję warto wybierać sprawdzonych producentów - kupowanie najtańszej wanny z hydromasżem mija się z celem, gdyż możemy mieć pewność, że system nie wytrzyma próby czasu i szybko się zepsuje.


fot.: Riho


Thermae hydromasaż Olivia

  • prostokątna wanna dwuosobowa z serii Thermae Line (180x120cm)
  • duży rozmiar i bogate wyposażenie gwarantują komfort i wygodę podczas kąpieli masującej
  • 3 mocne silniki (2 hydro i 1 aero)
  • wydajne maxi dysze i dysze typu SPA
  • nastrojowa chromoterapia, funkcja podgrzewania wody, sterownik LCD z możliwością zapamiętywania indywidualnych ustawień masażu aż dla 6 osób, zagłówki, uchwyty dla większej wygody w czasie kąpieli
  • cena - ok. 15 500 PLN

 

Kabina prysznicowa z hydromasażem - domowe SPA z sauną

 

Kabiny z hydromasażem pomagają wzmocnić mięśnie i stawy, regulują przemianę materii, łagodzą bóle i dają ukojenie naszym zmysłom po ciężkim dniu. Rozwiązaniem godnym uwagi są kabiny parowe.
 

  • dla kogo kabina z hydromasażem

Takie rozwiązanie jest idealne zarówno dla osób młodych, które preferują szybki prysznic zamiast długiej kąpieli, jak również starszych i z problemami z poruszaniem się. Prysznic jest formą idealną ze względu na możliwość siedzenia lub stania w kabinie.  Kabiny zajmują też zawsze nieco mniej przestrzeni w łazience, więc jeśli zależy nam na optycznym uwolnieniu podłogi to postawmy właśnie na takie rozwiązanie.   
 

  • jak dbać o kabinę z hydromasażem

Podobnie jak w przypadku wanny z hydromasażem bardzo ważne jest czyszczenie urządzenia - woda pozostająca w układzie przewodów prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, które przy następnej kąpieli trafiają na nasze ciało, a jak wiadomo to prosta dorga do różnego rodzaju chorób. Regularne czyszczenie (około 2 razy w miesiacu - w zależności od intensywności użytkowania) w pełni ochroni nas przed takimi konsekwencjami. Do tego należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta oraz dbać o powłokę kabiny tak jak w każdym innym przypadku (kabinę bez hydromasażu też należy regularnie myć). Osad z kamienia można usunąć kwaskiem cytrynowym, esencją octową lub specjalnymi środkami do czyszczenia wanien/kabin. W celu zapobiegnięcia osadzaniu się kamienia dobrze jest stosować urządzenia do zmiękczania wody.
 

  • ile kosztuje kabina z hydromasażem

W wyposażeniu standardowym znajdują się zwykle bateria termostatyczna, dysze masażowe oraz ręczna słuchawka prysznicowa i prysznic centralny (deszczownica). Za dodatkowe opcje dodatkowo zapłacimy. Warto wybrać kabine z siedziskiem. Za taką kabinę zapłacimy od około 3 000 PLN wzywyż, choć na rynku spotkamy również modele za mniej niż tysiąc złotych. Takie kabiny jednak z pewnością nie posłużą nam kilku lat, a wyposażenie łazienki jest inwestycją długotermiową.

 

Panel prysznicowy - ciekawy dodatek

 

Panel jest wyposażeniem, które dokupujemy do już istniejącej strefy natrysku. Dzięki temu hydromasaż możemy mieć niewielkim kosztem - najtańsza forma z prezentowanych powyżej - nawet jeśli nie przewidzieliśmy tego w czasie urządzania łazienki (używany często jako doposażenie istniejącej kabiny). Jest to niewielki panel montowany do ściany posiadający system natrysku centralnego, czyli zazwyczaj deszczownicę oraz dysze masujące. Dobrej jakości panele prysznicowe można kupić już za około 400 PLN.


Komplet podtynkowy Multi-System

  • 6 dysz natryskowych
  • bateria podtynkowa termostatyczna z możliwością regulacji wypływu wody
  • głowica natryskowa kwadratowa, stalowa, wymiary 300x300 mm
  • przyłącze kątowe węża zintegrowane z uchwytem na słuchawkę
  • słuchawka 1-funkcyjna
  • wąż podwójnie pleciony, rozciągliwy o długości 1500mm
  • wylewka natryskowa o długości 381 mm
  • cena: 1999.00 PLN brutto


 

fot.: Deante


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Novellini, Riho


Zobacz także
Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Na rynku pojawiły się nowe wersje kolorystyczne bestsellerowych przycisków marki... ¬ więcej...
 
Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Każda łazienka, bez względu na styl, jaki wybierzemy, musi być urządzona konsekwentnie,... ¬ więcej...
 
Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Nowoczesna toaleta publiczna powinna być czysta, wygodna i estetyczna. Korzystanie z... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook