zwińgorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Schiedel - Systemy kominowe


Wybrane błędy montażu i wady realizacji systemów spalinowych z tworzywa sztucznego

aktualizacja: 26-06-2017, 10:55 – artykuł promocyjny


Ostatnio rozpowszechniło się stosowanie różnych systemów spalinowych z tworzywa sztucznego do techniki kondensacyjnej. Systemy mają bardzo wysoką jakość, są zaawansowane technicznie i dziś już chyba nie ma sensu spekulowanie, czy do urządzenia kondensacyjnego użyć szczelnej rury nierdzewnej, czy też rury z tworzywa sztucznego. Nieustannie wzrastająca liczba realizowanych kominów z tworzyw sztucznych jasno wskazuje, w jakim kierunku zmierza przyszłość nowoczesnych systemów odprowadzania spalin i które rozwiązanie jest właściwe.

Systemy z tworzywa PPH (polipropylenu homopolimeru) są bardzo odporne na starzenie, dysponują doskonałą odpornością chemiczną na kwasy, są nieszkodliwe fizjologicznie i krótkotrwale wytrzymują temperatury do 150°C. W porównaniu ze stalą nierdzewną tworzywo sztuczne ma mnóstwo zalet i dzięki swojej cenie jest bardzo popularnym materiałem. Przewód spalinowy z tworzywa może służyć bardzo długo pod warunkiem stosowania się do odpowiednich zasad. Ze strony producenta przeważnie nie bywa żadnego problemu, technologia produkcji jest ściśle kontrolowana, poszczególne rury i kształtki są precyzyjne, połączenia są doskonale szczelne i ogólnie bez najmniejszych wad. Problem jednak przeważnie pojawia się dopiero podczas właściwej realizacji z winy instalatorów, którzy nie są odpowiednio wyszkoleni, nie dotrzymują procedur montażowych, nie przestrzegają zaleceń producenta i właściwych norm. Niniejszym podaję niektóre wybrane błędy montażu i wady, które bywają częstym problemem. Konieczne jest unikanie takich błędów:
 

 • Wąż elastyczny służy tylko jako pionowe odprowadzenie spalin. Uzasadnienie: Prowadzenie węży elastycznych poziomo jest surowo zabronione. Węże są w zasadzie miękkie i karbowane, w falach sylfonu zbiera się kondensat, którego waga powoduje ugięcie węża między obejmami sufitowymi. Zdarzyły się przypadki, kiedy wąż prowadzony poziomo pod sufitem napełnił się kondensatem, który następnie zatkał całą trasę odprowadzenia spalin.

 

AlmevaAlmeva

 

 • Wąż elastyczny może być zginany maks. do 45 ° od osi komina wkładowego. Uzasadnienie: W razie większego zginania występują podczas eksploatacji duże naprężenia na zewnętrznej stronie zgięcia i wąż w tym miejscu może łatwo pęknąć. Najczęstszym przypadkiem jest przejście węża z komina do przewodu spalinowego. Dlatego zawsze przy przejściu z części pionowej do poziomej musi być użyte kolano ze stopą lub kształtka rewizyjna T z odprowadzeniem kondensatu i przewód w części poziomej dalej musi być wykonany z rur sztywnych. Odchylenia do 45 ° od pionu w przypadku kominów nadciśnieniowych limituje też PN-89/B-10425 (ustęp 3.3.3.)

 

AlmevaAlmeva

 

 • Redukcje mimośrodowe należy stosować tam, gdzie jest wymagana zmiana średnicy i jednocześnie zachowanie przepływu kondensatu w przewodzie. Uzasadnienie: Jeżeli osoba montująca użyje w poziomej części zwykłej redukcji centrycznej przy kolanie ze stopą "w miejscu czopucha" (np. kaskada DN 160 i komin DN 200 tzn., że trzeba redukować) następuje problem. W kolanie powstaje ślepa przestrzeń, w której wciąż stoi kondensat, co po jakimś czasie (w zależności od jakości uszczelnienia) może prowadzić do nieszczelności połączenia. Dotyczy to też kaskad ze zmiennymi średnicami, gdzie przy użyciu redukcji centrycznej kondensat nie może płynnie odpływać. Takie kaskady jednak są rzadko stosowane w systemach nadciśnieniowych.

 

redukcja centrycznaredukcja mimośrodowa

 

 • Systemy spalinowe z tworzywa PPH nie są UV odporne. Pomimo podawania przez producenta w instrukcjach technicznych zalet i wad PPH, często osoby montujące ignorują te informacje. W praktyce spotykamy się z prowadzeniem odkrytych rur z tworzywa po elewacjach obiektów, co jest rażącym naruszeniem zasad instalacji. Uzasadnienie: PPH nie jest UV odporne, dlatego nie może być narażany na działanie promieniowania słonecznego. Jako ochronę rur z tworzywa często stosuje się:

  a) Rury ochronne ze stali nierdzewnej (z materiału 1.4301), który służy jednocześnie do doprowadzania powietrza z zewnątrz do urządzeń typu C (to znaczy urządzeń, które nie potrzebują do spalania powietrza z pomieszczenia, w którym są zainstalowane).
  b) Specjalne UV stabilne folie samoprzylepne do stosowania na zewnątrz, którymi okleja się rury w celu wytworzenia dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV. Trochę niestandardowe rozwiązanie, ale w zasadzie prawidłowe. Na niechronionej rurze z tworzywa PPH poddawanej działaniu promieniowania UV stopniowo następuje żółknięcie materiału, łuszczenie a następnie destrukcja. Ten stan nie następuje natychmiast, ale stopniowo, co zależy od jakości użytego granulatu. W przypadku niektórych producentów może to nastąpić już po 6 miesiącach, u innych nawet po 5 latach.

 

 

 • Systemy spalinowe z tworzywa PPH nie zamarzają. Pomimo tego, że w kominie płyną „litry kondensatu“ wkłady kominowe z tworzywa mają unikalną zdolność niezamarzania przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Uzasadnienie: Jeżeli temperatura spalin obniży się poniżej punktu rosy wewnętrznej powierzchni wkładu z tworzywa, na tej powierzchni następuje skraplanie pary wodnej zawartej w spalinach. Efektem jest tworzenie kropli kondensatu na wewnętrznej ścianie przewodu. Kropla co prawda zamarza, ale nie może utrzymać się na powierzchni, spada w dół, gdzie następnie znów się rozmraża. To zjawisko wynika ze struktury materiału. Dlatego nie jest konieczne dodatkowe izolowanie tych kominów, należy tylko chronić je przed działaniem promieniowania UV, jak już podano w punkcie 4. Kominy elewacyjne z elementów Almeva nie muszą być ocieplane, co sprawdzono w wieloletniej praktyce. Przykładem potwierdzającym jest instalacja dużej liczby kominów w ekstremalnych warunkach Alp szwajcarskich na wysokości około 2500 m nad poziomem morza, które nigdy nie zamarzły.

 

 

PPH ma dobrą twardość powierzchniową o dobrą udarność. Jednak nie jest to prawdą w niskich temperaturach, kiedy tworzywo staje się kruche i grozi pęknięcie elementów. Uzasadnienie: np. w temperaturach dodatnich można rurę wyraźnie obciążyć, ale w temperaturach ujemnych nie możemy sobie na to pozwolić. Rura z tworzywa sztucznego nie wytrzymałaby obciążenia i pękłaby. Tę właściwość należy uwzględniać zwłaszcza w razie montażu w temperaturze poniżej zera. W wyniku spadnięcia na ziemię możemy stracić cenny element.

 

 

Umieszczać odprowadzenie kondensatu przez kaskady kotłów (typu AXIAL). Producent systemu spalinowego Almeva zaleca umieszczanie przed kaskady w wersji AXIAL rewizyjnej kształtki T z odprowadzeniem kondensatu. Przez kaskadę AXIAL rozumie się wspólny kolektor, który jest usytuowany bezpośrednio nad kotłem w osi króćców odprowadzenia spalin, gdzie kondensat spływa prosto do kotła. Uzasadnienie: Jeżeli przed kaskadę nie umieścimy rewizyjnego elementu T z odprowadzeniem kondensatu, kondensat wyprodukowany przez wszystkie kotły będzie spływać tylko do pierwszego kotła w kaskadzie. W ten sposób pierwszy kocioł będzie miał np. 4-krotnie wyższy przepływ kondensatu, niż na który jest skonstruowany i może dojść do jego uszkodzenia. Zalecamy zawsze konsultowanie ewentualnych niejasności dotyczących właściwej realizacji z producentem lub przedstawicielem producenta. To pozwoli uniknąć w przyszłości niepotrzebnych problemów, które mogą wystąpić podczas eksploatacji systemu odprowadzania spalin.

 

 

 • Do mierzenia nadciśnieniowych przewodów odprowadzania spalin muszą być użyte elementy systemowe, które są do tego przeznaczone. Uzasadnienie: W przypadku podciśnieniowych przewodów spalinowych można do mierzenia spalin wawiercić otwór pomiarowy w przewodzie spalinowym, który następnie zalepi się taśmą aluminiową. W przypadku nadciśnieniowych przewodów spalinowych to nie jest dozwolone, ponieważ nadciśnieniowe przewody spalinowe muszą być absolutnie szczelne i do mierzenia spalin jest konieczne użycie elementów systemowych.

 

 

 • Węże elastyczne należy kotwić przy stopie komina i przy ujściu. Uzasadnienie: W wyniku zmian temperatury dochodzi do dylatacji węża elastycznego, dlatego trzeba, aby wąż był umocowany przy stopie komina i przy ujściu komina. Jeżeli wąż nie będzie umocowany też przy ujściu komina, może dojść do zsunięcia się węża a nawet do jego popękania. 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Inż. Jiří Bernard
Kontakt w sprawie produktów:

Almeva Poland sp. z o. o.
tel. +48 32 475 71 04
www: www.almeva.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Przegląd kominiarski - jak przygotować dom do sezonu grzewczego

Przegląd kominiarski - jak przygotować dom do sezonu grzewczego

Początek jesieni skłania nas do prac w ogrodzie, chowamy i zabezpieczamy na zimę... ¬ więcej...

 
Systemy Kominkowe Schiedel KINGFIRE®

Systemy Kominkowe Schiedel KINGFIRE®

System KINGFIRE® został stworzony z myślą o najwyższych standardach... ¬ więcej...

 
Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Paliwa stałe, ze względu na swój specyficzny tryb pracy wymagają kominów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet