www.centrumklima.pl


Rekuperacja - jedyna rozsądna wentylacja w nowoczesnym domu

aktualizacja: 06-08-2018, 09:48 – artykuł promocyjny


Największą zaletą rekuperacji jest stała, bez względu na warunki pogodowe wymiana powietrza. Co istotne zużyte powietrze z pomieszczeń zastępowane jest świeżym z zewnątrz. Strumień powietrza nawiewanego dodatkowo przechodzi przez filtr, dzięki czemu do domu trafia po oczyszczeniu. Mówiąc o rekuperacji nie możemy zapomnieć rówież o jej ekonomicznej stronie, czyli odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Jest to zdecydowanie duży atut tej instalacji, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło przez co jest ekologiczny i oszczędniejszy.


W przypadku tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej ciepło skumulowane w powietrzu wywiewanym z domu ucieka bezpowrotnie do atmosfery. W układzie z rekuperatorem następuje odzysk tego ciepła bez mieszania się strumienia wywiewanego z nawiewanym. Wymiana zużytego powietrza na świeże przez rekuperator dodatkowo przyczynia się do podniesienia jetgo jakości, jakoże filtry pozbawiają go zanieczyszczeń typu dwutlenek węgla, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia bytowe takie jak kurz, roztocza, bakterie i wirusy. Ma to duże znaczenie dla warunków bytowych.


Rekuperacja to obecnie najbardziej efektywny sposób na zdrowy i energooszczędny dom.

Przeczytaj więcej o rekuperacji: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja-korzysci-i-oszczednosci

 

 

 

 

System rekuperacji

 

Na system rekuperacji składa się rekuperator oraz instalacja kanałów wentylacyjnych doi rozprowadzania powietrza:
 

rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza

 

Prawidłowo wykonana instalacja zapewnia idealny komfort w domu, gdyż ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego dzięki rekuperacji równoważy się. Co więcej rekuperacja nie generuje żadnego dźwięku odczuwalnego jako nieprzyjemny, a przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami nie jest wyczuwalna.

 

  • Kierunek przepływu powietrza - w systemie rekuperacji to w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego).
     
  • W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co generuje oszczędności.
     
  • Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach  wymiennika ciepła rekuperatora.

 

Zużyte powietrze z kuchni, łazienek i korytarzy jest usuwane jak w tradycyjnym układzie wentylacyjnym. Podobnie nawiew realizowany jest do salonu i sypialni. W pomieszczeniach typu kuchnia z jadalnią, czy pralnia z suszarnią może znajdować się zarówno nawiew, jak i wywiew. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych (tzw. anemostatów) - są to tzw. pomieszczenia transferowe.

fot.: Punkt nawiewny systemu rekuperacji umieszczony w pokoju nad oknem

 

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja daje użytkownikom możliwość zastosowania filtrów powietrza F7 o podwyższonej klasie filtracji. Dzięki takiej filtracji z nawiewanego powietrza pozbywamy się 90-95% drobnego pyłu zawieszonego PM10 (głównego składnika smogu), 80-85% zanieczyszczeń PM2,5 oraz 70-75% PM1.

fot.: Filtry F7 o podwyższonej klasie filtracji efektywnie oczyszczają nawiewane powietrze z zanieczyszczeń smogowych

 

 

Rekuperacja w domu - odczuwalne korzyści

 

Świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci dostępne przez całą dobę, równomiernie rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń bez względu na pogodę to największy zysk dla posiadaczy rekuperacji. Bez względu na ilość osób w pomieszczeniu, porę dnia i roku, bez konieczności otwierania lub uchylania okien, przez które do domu dostają się insekty tez zysk jest pewny i wymierny.  

Przebywając w rekuperowanych pomieszczeniach odczuwamy komfort, czyli taki stan, w którym organizm zapewnioną ma odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W takim domu zawsze jest świeżo i rześko, a niechciane zapachy i wilgoć szybko zostają usunięte.

fot.: Rekuperator to niewielkie urządzenie, które można zamontować w każdym pomieszczeniu gospodarczym w domu

 

 

Nowoczesne budownictwo a rekuperacja

 

Nowoczesne technologie budowlane dążą do budownictwa szczelnego i ciepłego. Ograniczenie strat energetycznych budynku do minimum to jedno z najważniejszych dążeń przy doborze materiałów budowlanych. W każdym domu pojawiają się szczelne okna, ciepłe szyby, grube warstwy ocieplenia i doskonale zaizolowane ściany, dzięki czemu zapotrzebowanie energetyczne budynku wciąż maleje. Ciepły dom jednak staje się również ... szczelny, a wentylacja naturalna przestaje działać. Nie pomagają nawet działania doraźne mające na celu poprawić przepływ powietrza z okien w kierunku kratek wywiewnych.


W takiej sytuacji dochodzi do paradoksu - pozostawienie szczelnych okien przy braku wymiany powietrza, albo … rozszczelnić ciepłe energooszczędne okna, by umożliwić dopływ powietrza z zewnątrz narażając się na straty energii w zimie.
 

Z tych też powodów rekuperację uznaje się obecnie za najefektywniejszy sposób wentylacji pomieszczeń: skuteczny, całkowicie kontrolowany i generujący oszczędności.

 

Rekuperacja a klimatyzacja

 

Ważne!

Klimatyzacja w znakomitej większości przypadków tylko ochładza powietrze w obiegu zamkniętym: nie wymienia je na świeże. Rekuperacja wyrzuca powietrze stare i zużyte, a nawiewa przefiltrowane powietrze świeże, zaciągnięte z zewnątrz.

 

Czy masz już indywidualną ofertę na montaż rekuperacji w swoim domu?


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet