
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Zdrowy dom - najważniejsze zasady i rozwiązania do wentylacji
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
-
Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?
- Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Wentylatory i wywietrzniki dachowe
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Kiedy stosować nasady kominowe
- Nowy standard w branży - nagrzewnice wodne LEO
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Jak wykonać pomiar wentylacji mechanicznej?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej

Rekuperacja - jedyna rozsądna wentylacja w nowoczesnym domu
aktualizacja: 06-08-2018, 09:48 – artykuł promocyjny
Największą zaletą rekuperacji jest stała, bez względu na warunki pogodowe wymiana powietrza. Co istotne zużyte powietrze z pomieszczeń zastępowane jest świeżym z zewnątrz. Strumień powietrza nawiewanego dodatkowo przechodzi przez filtr, dzięki czemu do domu trafia po oczyszczeniu. Mówiąc o rekuperacji nie możemy zapomnieć rówież o jej ekonomicznej stronie, czyli odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Jest to zdecydowanie duży atut tej instalacji, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło przez co jest ekologiczny i oszczędniejszy.
W przypadku tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej ciepło skumulowane w powietrzu wywiewanym z domu ucieka bezpowrotnie do atmosfery. W układzie z rekuperatorem następuje odzysk tego ciepła bez mieszania się strumienia wywiewanego z nawiewanym. Wymiana zużytego powietrza na świeże przez rekuperator dodatkowo przyczynia się do podniesienia jetgo jakości, jakoże filtry pozbawiają go zanieczyszczeń typu dwutlenek węgla, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia bytowe takie jak kurz, roztocza, bakterie i wirusy. Ma to duże znaczenie dla warunków bytowych.
Rekuperacja to obecnie najbardziej efektywny sposób na zdrowy i energooszczędny dom.
Przeczytaj więcej o rekuperacji: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja-korzysci-i-oszczednosci
System rekuperacji
Na system rekuperacji składa się rekuperator oraz instalacja kanałów wentylacyjnych doi rozprowadzania powietrza:
rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza
Prawidłowo wykonana instalacja zapewnia idealny komfort w domu, gdyż ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego dzięki rekuperacji równoważy się. Co więcej rekuperacja nie generuje żadnego dźwięku odczuwalnego jako nieprzyjemny, a przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami nie jest wyczuwalna.
-
Kierunek przepływu powietrza - w systemie rekuperacji to w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego).
-
W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co generuje oszczędności.
- Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła rekuperatora.
Zużyte powietrze z kuchni, łazienek i korytarzy jest usuwane jak w tradycyjnym układzie wentylacyjnym. Podobnie nawiew realizowany jest do salonu i sypialni. W pomieszczeniach typu kuchnia z jadalnią, czy pralnia z suszarnią może znajdować się zarówno nawiew, jak i wywiew. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych (tzw. anemostatów) - są to tzw. pomieszczenia transferowe.
fot.: Punkt nawiewny systemu rekuperacji umieszczony w pokoju nad oknem
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja daje użytkownikom możliwość zastosowania filtrów powietrza F7 o podwyższonej klasie filtracji. Dzięki takiej filtracji z nawiewanego powietrza pozbywamy się 90-95% drobnego pyłu zawieszonego PM10 (głównego składnika smogu), 80-85% zanieczyszczeń PM2,5 oraz 70-75% PM1.
fot.: Filtry F7 o podwyższonej klasie filtracji efektywnie oczyszczają nawiewane powietrze z zanieczyszczeń smogowych
Rekuperacja w domu - odczuwalne korzyści
Świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci dostępne przez całą dobę, równomiernie rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń bez względu na pogodę to największy zysk dla posiadaczy rekuperacji. Bez względu na ilość osób w pomieszczeniu, porę dnia i roku, bez konieczności otwierania lub uchylania okien, przez które do domu dostają się insekty tez zysk jest pewny i wymierny.
Przebywając w rekuperowanych pomieszczeniach odczuwamy komfort, czyli taki stan, w którym organizm zapewnioną ma odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W takim domu zawsze jest świeżo i rześko, a niechciane zapachy i wilgoć szybko zostają usunięte.
fot.: Rekuperator to niewielkie urządzenie, które można zamontować w każdym pomieszczeniu gospodarczym w domu
Nowoczesne budownictwo a rekuperacja
Nowoczesne technologie budowlane dążą do budownictwa szczelnego i ciepłego. Ograniczenie strat energetycznych budynku do minimum to jedno z najważniejszych dążeń przy doborze materiałów budowlanych. W każdym domu pojawiają się szczelne okna, ciepłe szyby, grube warstwy ocieplenia i doskonale zaizolowane ściany, dzięki czemu zapotrzebowanie energetyczne budynku wciąż maleje. Ciepły dom jednak staje się również ... szczelny, a wentylacja naturalna przestaje działać. Nie pomagają nawet działania doraźne mające na celu poprawić przepływ powietrza z okien w kierunku kratek wywiewnych.
W takiej sytuacji dochodzi do paradoksu - pozostawienie szczelnych okien przy braku wymiany powietrza, albo … rozszczelnić ciepłe energooszczędne okna, by umożliwić dopływ powietrza z zewnątrz narażając się na straty energii w zimie.
Z tych też powodów rekuperację uznaje się obecnie za najefektywniejszy sposób wentylacji pomieszczeń: skuteczny, całkowicie kontrolowany i generujący oszczędności.
Rekuperacja a klimatyzacja
Ważne!
Klimatyzacja w znakomitej większości przypadków tylko ochładza powietrze w obiegu zamkniętym: nie wymienia je na świeże. Rekuperacja wyrzuca powietrze stare i zużyte, a nawiewa przefiltrowane powietrze świeże, zaciągnięte z zewnątrz.
Czy masz już indywidualną ofertę na montaż rekuperacji w swoim domu?
Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji
|

![]() | Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjamiW internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej... |
![]() | System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej... |
![]() | Analizatory Mastercool SpartanNowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej... |

