zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Ogrzewanie podłogowe a ogrzewanie kanałowe - porównanie

aktualizacja: 26-02-2021, 10:10 – artykuł promocyjny


Wybór sposobu ogrzewania domu to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed każdym inwestorem. Najczęściej decyzję podejmujmy na etapie budowy domu, choć zdarza się zmiana systemu grzewczego podczas większego remontu lub termomodernizacji budynku. Coraz częściej spotyka się także system łączony, czyli ogrzewanie wykorzystujące tradycyjne grzejniki oraz jedną z metod podłogowych. Zdecydowanie najważniejsze w takim przypadku jest wyznaczenie miejsc, gdzie typowe grzejniki będą najmniej kłopotliwe oraz wybór tych, gdzie lepiej zrezygnować z zawieszanych elementów grzejnych na rzecz nowoczesnych rozwiązań. I tu rodzi się kolejne pytanie - czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe, czy może jednak kanałowe?

             fot.: Pipelife                                                        fot.: REGULUS-system

 

Ogrzewanie podłogowe czy kanałowe - różnice i podobieństwa

 

Ogrzewanie kanałowe i podłogowe może być łączone lub występować jako samodzielny system grzewczy. Szczególnie polecany jest układ, w którym dopasujemy możliwości danej instalacji do potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Tak jeden, jak i drugi system ma swoje wady i zalety.

Montaż systemu ogrzewania podłogowego - zdjęcie z budowy -5

fot.: Cała instalacja ogrzewania podłogowego (Roth) zatopiona jest w wylewce, widoczna pozostaje jedynie aparatura sterująca

 

  • Estetyka

Oba systemy schowane są w powierzchni podłogi, przez co są estetyczne, mało inwazyjne oraz dają więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Ich aranżacyjne znaczenie jest tu rzeczywiście bardzo zbliżone. Jeśli w budynku pojawiają się otwarte pomieszczenia i duże powierzchnie przeszklone to polecanym rozwiązaniem są formy podłogowe. Taka aranżacja nadaje wnętrzu wrażenie przestronności i lekkości, dlatego warto zainwestować dodatkowo w komfort i wygląd oraz funkcjonalność wnętrza wynikające z ogrzewania. Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji. W przypadku ogrzewania kanałowego możemy wybrać ciekawe kratki wykończeniowe, które dopasowuje się do stylistyki wnętrza.

Kratka do ogrzewania kanałowego Jaga

fot.: Jaga - ażurowa kratka do grzejnika kanałowego     

 

  • Materiał wykończeniowy na podłogę

W tym przypadku widać już zdecydowane różnice. Przy podłogówce konieczny jest wybór materiałów wykończeniowych o dobrych parametrach przewodzenia ciepła. Wybór wówczas najczęściej pada na płytki, terakotę lub kamień naturalny. Przy innych materiałach - można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin - trzeba zachować dużą dozę ostrożności.

Przy grzejnikach kanałowych mamy większą dowolność. Taki typ ogrzewania pozwala na wykorzystanie drewna, dywanów lub wykładzin. Dla miłośników drewnianych podłóg istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej tak, jak parkiet na całej podłodze.

Ogrzewanie kanałowe, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o grzejnikach kanałowych   Ogrzewanie kanałowe, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o grzejnikach kanałowych

fot. Grzejniki kanałowe VERANO

  • Wygoda użytkowania

Ogrzewanie ukryte pod podłogą nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Grzejniki kanałowe trzeba odkurzać regularnie. Co więcej przyśpiesza schnięcie podłogi, dlatego świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na częste zabrudzenia podłogi - hol, łazienka, kuchnia.

Grzejnik Mini Canal

      fot.: Jaga  

 

  • Ograniczenia aranżacyjne

W czasie pracy układu grzewczego ani pętli ogrzewania podłogowego ani rynien grzejników kanałowych nie można zasłaniać, czy to dywanami, czy meblami. Latem, gdy instalacja nie pracuje można pozwolić sobie na większą dowolność.

 

  • Potrzebna instalacja

Ogrzewanie podłogowe wymaga izolacji stropu, wylewki jastrychowej oraz rozprowadzenia instalacji rurowej. Przy grzejnikach kanałowych konieczne jest zastosowanie stropu o grubości minimum 8-10 cm umożliwiający wkucie wanny grzejnikowej. Podłogówka ma dużą bezwładność cieplna i powoli reaguje na zmianę temperatury we wnętrzu. Inaczej jest w ogrzewaniu kanałowym charakteryzującym się małą bezwładnością cieplną, a grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury i szybko nagrzewają pomieszczenie.

 

  • Warunki użytkowania

Podłogówka działa na drodze radiacji, czyli ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi, a kanałowe ogrzewanie wykorzystuje konwekcję polegającą na dyfuzji (rozchodzeniu się) ciepłego powietrza. W użytkowaniu małą przewagę ma ogrzewanie podłogowe, gdzie dodatkowo możemy liczyć na przyjemny efekt ciepłej podłogi. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to zjawisko nie polecane dla osób z problemami żylnymi dolnych kończy. W obu wariantach istnieje możliwość rozbudowania systemu również o opcję chłodzenia. Energii więcej zużywa wariant kanałowy, ale za to niweluje efekt pocenia się okien i chłodu bijącego od szklanej powierzchni. 

 

Zobacz także:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pipelife, REGULUS-system, Jaga, Roth, Verano

Zobacz także
System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

Nadchodząca jesień oznacza coraz chłodniejsze dni. Odkręcone grzejniki zapewniają... ¬ więcej...

 
Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Grzejnik Mondrian zachwyca ciekawą konstrukcją. Jego geometryczna budowa ożywi nawet... ¬ więcej...

 
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Rynek wnętrzarski oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które nie tylko pięknie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

regulus