Oświetlenie tarasu i balkonu

aktualizacja: 27-04-2021, 07:08 – artykuł promocyjny


Taras i balkon to miejsca kojarzące się z wypoczynkiem po ciężkim dniu. Ich urokiem cieszymy się jednak stosunkowo krótko, bo tylko w sezonie wiosenno-letnim. Aby móc w pełni korzystać z zalet posiadania tarasu lub balkonu warto zadbać o właściwe ich oświetlenie. Wówczas letnie wieczory będą jeszcze dłuższe i przyjemniejsze. Oświetlenie na tarasy i balkony może być delikatne i romantyczne lub zdecydowane i jasne - wybór należy do nas.

fot.: Smartlight - lampy w podłożu oświetlające elewację budynku przy tarasie - oprawa Terra 90


Lampiony i świece oprócz światła dają również ciepło. Rozwiązań jest cała gama. Latarenki do ustawienia na podłodze lub stole lub wiszące lampiony zachwycają migoczącym światłem. To romantyczny akcent, na który warto postawić.

fot.: Aurora Garden lampy solarne LED do zawieszenia lub postawienia

Lampy oliwne mają nieco więcej mocy, a odpowiedniki solarne są również ekologiczne. Świecące donice to również ciekawe rozwiązanie na blakon lub taras. Na balkonie możemy również postawić na hit modowy z niemal każdego blogu wnętrzarskiego, czyli sznur typu cotton balls.

Oświetlenie solarne ogrodów

fot.: Aurora Garden kinkiet solarny

 

Oświetlenie na taras i balkon - lampy

 

Oświetlenie balkonu może kojarzyć się nam z nastrojowymi lampkami lub świecami, ale generalnie zawsze należy zadbać również o światło elektryczne. Może być to tylko jedno centralne oświetlenie lub punktowe oprawy typu spot rozmieszczone w rzędzie. Ilość punktów świetlnych, jak zawsze, należy dobrać indywidualnie, głównie pod kątem wielkości balkonu.


W przypadku tarasu rola oświetlenia jest już bardziej rozbudowana. Można również ciekawie łączyć oświetlenie tarasu, które stopniowo będzie wchodzić także do ogrodu. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacyjnemu zyskamy ciekawy efekt świetlny oraz możliwość łączenia różnych stref.

Oprawy KOS na tarasie

fot.: Aurora

Na szczególną uwagę zasługują schody prowadzące z tarasu do ogrodu. Po pierwsze aby czuć się bezpiecznie i nie stracić nagle gruntu pod nogami, a po drugie dla efektownego zaakcentowania końca tarasu należy taki podest starannie oświetlić. W tym celu najczęściej stosuje się punktowe oprawy akcentujące typu spot. 

fot.: Aurora

Wybierając oprawy na balkon lub taras musimy zawsze kierować się ich przeznaczeniem. Nie można montować opraw domowych, nawet jeśli będą pod dachem. W tym celu należy wybierać oprawy o IP 54 i więcej.

fot.: Aurora

Zobacz także >> Modułowe linie świetlne Sureline

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, Smartlight
Zobacz także
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania... ¬ więcej...

 
Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Życie roślin i zwierząt na naszej planecie zawsze było podporządkowane naturalnemu... ¬ więcej...

 
Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Smartlight to marka, która wprost zachwyca swoimi profesjonalnymi projektami... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet