gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie ścienne - wady, zalety, przegląd

aktualizacja: 19-10-2021, 06:08 – artykuł promocyjny


Poszukiwanie rozwiązań grzewczych, które będą zarówno tanie w eksploatacji, jak również przyjazne środowisku coraz częściej skupiają się na systemach płaszczyznowych. Rozpowszechniona już podłogówka coraz częściej ustępuje miejsca ogrzewaniu ściennemu, które działa na tych samych zasadach, inny jest tylko nośnik ciepła. Wady i zalety tego rozwiązania oraz przegląd systemów dostarczających ciepło przez ściany warto poznać zanim podejmiemy decyzję odnośnie sposobu ogrzewania naszego domu.

 

Ciepłe ściany - system grzewczy

 

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, do którego należy również ogrzewanie podłogowe. Elementy grzejne na stałe wbudowane są w ściany i poprzez emisję ciepła ogrzewają pomieszczenie. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie powoduje unoszenia kurzu, dlatego docenią go alergicy.


Ogrzewanie ścienne, podobnie jak podłogowe i sufitowe należy do układu płaszczyznowego, dzięki czemu zapewniony jest lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Jakie są zatem różnice między poszczególnymi typami i jaka jest przewaga ogrzewania ściennego?

Po piewsze większość ciepła jest przekazywana przez promieniowanie (90%), a mniej przez konwekcję (10%). W ogrzewaniu ściennym nie występuje problem oporu cieplnego wykładziny podłogi oraz np. zjawisko rozsychania się posadzki drewnianej.


Co więcej w ogrzewaniu ściennym istnieje możliwość zastosowania wyższej temperatury zasilenia niż w podłogówce, mniejsza jest też grubość przykrycia rur tynkiem niż betonem w ogrzewaniu podłogowym. Daje to mniejszą bezwładność cieplną i łatwiejszą regulację temperatury w pomieszczeniu.


Ogrzewanie ścienne można łatwiej wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia pomieszczeń niż ogrzewanie podłogowe. Idealne przy wykorzystaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak gazowe kotły kondensacyjne, a szczególnie pompy ciepła oraz zapewniające najwyższy komfort cieplny ogrzewanego pomieszczenia. Może być montowane zarówno na ścianach nośnych jak i działowych, wykonanych z cegły, pustaków czy elementów betonowych. Najlepsze właściwości przenikania i magazynowania ciepła oraz ograniczanie strat ciepła dają tynki gliniane.


Można również wykonać układ mieszany - ogrzewanie ścienno – podłogowe. Temperatura powietrza w pomieszczeniu z ogrzewaniem ściennym może być obniżona o 2 do 4 stopni przy zachowaniu komfortu cieplnego. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdym systemie grzewczym wymagany jest projekt ogrzewania ściennego, który pozwoli nam optymalnie dobrać moc cieplną dla poszczególnych pomieszczeń gwarantując ekonomiczne użytkowanie.
 

 

Ogrzewanie ścienne - rodzaje

 

Dostępne są trzy źródła ciepła w ogrzewaniu ściennym: powietrzem, wodą lub energią elektryczną. W przypadku sposobu montażu najczęściej stosuje się rozwiązania techniczne w systemie „mokrym” (z przykryciem rur grzewczych warstwą tynku), w systemie „suchym” (przykrycie płytą gipsowo-kartonową) oraz z zastosowaniem gotowych paneli ściennych.
 

  • Ogrzewanie ścienne powietrzne

Ten typ ogrzewania wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian umożliwiających przepływ ogrzanego powietrza. Trzeba przy tym pamiętać, że taki układ zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Ściany mogą być wykonane np. z bloczków wapienno- piaskowych z pionowymi otworami, które należy bardzo dobrze zaizolować od zewnątrz (ściana zewnętrzna powinna mieć współczynnik przenikania U ≤ 0,4 W/m2) lub z płyt gipsowo-kartonowych w układzie podwójnym. Powietrze podgrzewane jest zawsze u dołu ściany, a następnie za sprawą konwekcji przemieszcza się wolnymi przestrzeniami ku górze.
 

  • Ogrzewanie ścienne wodne

Wodny system grzewczy nie wymaga już tak dużej grubości ścian. Instalacja bazuje na dwóch kolektorach połączonych rurkami, tzw. registrami. Mogą one mieć układ poziomy, pionowy lub falisty. Całość zatopiona jest w tynku lub schowana za płytami g-k. Jest to rozwiązanie znacznie prostsze w montażu.

W czasie użytkowania powinniśmy korzystać z wody o temperaturze w przedziale 30-45oC. Wyższe wartości negatywnie wpływają na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.
 

  • Ogrzewanie ścienne elektryczne

Jest to zasilanie o największych zaletach - zarówno pod kątem wygody użytkowania jak również montażu. Największą wadą jest wyższa cena za paliwo. Ogrzewanie realizowane jest za pomocą elektrycznych kabli grzejnych (dwużyłowe – zasilane z jednej strony lub jednożyłowe – zasilane z dwóch stron), które mają znacznie mniejszą średnicę niż te wykorzystywane do grzania wodnego. Dużym plusem jest również znacznie prostsza obsługa systemu. Długość danej pętli wynika ze ściśle określonych parametrów. Aby zminimalizować ryzyko przepalenia kabla zawsze trzeba pamiętać by odstęp od ściany i mebli zapewniał swobodny przepływ powietrza. Dodatkową wadą ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne.

 

Ogrzewanie ścienne – wady i zalety

 

Wśród najczęściej przytaczanych przez producentów zalet jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Wiąże się to z możliwością obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu. Do realizacji tego typu ogrzewania wymagana jest niska temperatura czynnika grzewczego (35-55 st.C). Przekazywanie ciepła do pomieszczenie zachodzi głównie na zasadzie promieniowania, co jest korzystne i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, bez względu na jego wysokość. Brak grzejników, równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia to zalety każdego ogrzewania wykonanego w technologii płaszczyznowej.

Jednak trzeba przy tym pamiętać by uwzględnić straty ciepła na ścianach zewnętrznych, które emitują naszą energię na zewnątrz. Zgodnie z zasadą im wyższa temperatura ściany tym większe straty ciepła konieczne jesgt zapewnienie grubszej izolacji ścian, co podwyższa koszty inwestycyjne. Najlepsze osiągnięcia zapewniają ściany pozbawione zabudowy meblowej - a nie zawsze mamy tyle przestrzeni by móc sobie na to pozwolić. Instalacja wymaga również dużej uwagi z naszej strony, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zmianę aranżacji - np. możliwość łatwego uszkodzenia przy wbijaniu kołków w ścianę.

 

Gdzie stosować ogrzewanie ścienne

 

Ogrzewanie ścienne sprawdzi się zarówno w domach, jak również w biurach i obiektach komercyjnych. Najczęściej wybierane jest do pokoju dziennego, sypialni, pokoju dziecięcego, łazienek oraz gabinetów, poczekalni czy pomieszczeń biurowych.


Zdecydowanie nie poleca się tego systemu do kuchni, gdzie zabudowa meblowa zajmuje wszystkie ściany oraz pomieszczeń typu biblioteki.
 

 

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe - instalacja ścienna: producenci

 

 

 

W ofercie marki SKALAR Systems znajduje się komfortowy system grzewczy do zastosowania na ścianie. Tego typu ogrzewanie jest w stanie obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o 30% w porówaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami związanymi z ogrzewaniem budynku, dzięki:

  • niskiej temperaturze zasilania,
  • minimalnemu zładowi wody w instalacji,
  • podniesieniu izolacyjności ściany zewnętrznej poprzez jej osuszenie,
  • efektywniejszemu wykorzystaniu energooszczędnych i niekonwecjonalnych źródeł ciepła.

 

Ogrzewanie ścienne likwiduje wilgoć całej powierzchni ścian. Uniemożliwia to m.in. rozwój pleśni oraz ogranicza ruch powietrza (promieniowanie) unoszącego kurz i alergeny. Zbudowany na bazie rury polietylenowej PE-Xc

 

Uponor

 

Uponor Renovis jest to system suchej zabudowy sprawdzający się głównie przy modernizacji energetycznej budynków. Składa się z płyty kartonowo-gipsowej o grubości 15 mm z fabrycznie wbudowaną rurą Uponor PEXa o średnicy 9,9x1,1 mm tworzącą system ogrzewania ściennego. Tak zaprojektowane elementy mogą zostać zamontowane na dowolnego rodzaju ścianie przy użyciu profili 27/60 CD. Oznacza to, że nie ma potrzeby przeprowadzania prac rozbiórkowych, a instalacja systemu może się odbywać podczas normalnego użytkowania budynku.

Uponor Renovis

Budynkom nowym, choć sprawdzi się też w tych poddawanym renowacji, dedykowany jest system Uponor Siccus. Wykonany został w technologii suchej zabudowy na bazie płyt ściennych składających się z płyty styropianowej, płyty promieniującej, rury grzewczej i folii PE. Całość ma zaledwie 43 mm wysokości. Pozwala na łatwe dopasowanie do pomieszczenia i może być uruchomiony natychmiast po montażu. Końcowym etapem prac montażowych jest mocowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Uponor Siccus.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Skalar, Uponor


Zobacz także
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet