Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Powietrzne pompy ciepła Buderus do ogrzewania wody

artykuł promocyjny


Powietrzna pompa ciepła do ciepłej wody to urządzenie, które w ostatnich latach podbija rynek, a jego sprzedaż rośnie z każdym rokiem. Jest bardzo łatwe w montażu a jednocześnie przynosi wysokie oszczędności podczas podgrzewania c.w.u.

W ofercie Buderus pojawiły się nowe urządzenia tego typu: Logatherm WPT 200.1 IS, Logatherm WPT 250.1 I, Logatherm 250.1 IS i Logatherm WPT 270.3 AS. Wszystkie urządzenia to połączenie pompy ciepła z zasobnikiem c.w.u. Pompa ciepła pobiera powietrze, które je otacza lub czerpie je z za pomocą kanałów powietrznych podłączonych do urządzenia. Odbiera z niego energię, a następnie przekazuje ją do zasobnika ciepłej wody, podgrzewając go nawet do temperatury 60°C. Korzyść z takiego rozwiązania jest taka, że podgrzewanie wody jest średnio 3 razy tańsze niż za pomocą energii elektrycznej. Wodę można podgrzewać zarówno w dzień jak i w nocy, bez ograniczeń.

 

Logatherm WPT

 

W zależności od tego, jaka będzie temperatura powietrza, z którym pompa ciepła będzie współpracować, można wybrać model do +5°C (oznaczenie w nazwie literą I) lub model do -10°C, oznaczenie literą A. Rozmiar króćców powietrznych w każdym urządzenia wynosi Ø160 mm i można podłączyć pod nie kanały powietrzne o tym rozmiarze. Buderus ma w ofercie specjalne izolowane kanały, na których nie wykrapla się woda w przypadku przepływu zimnego powietrza. Maksymalna długość kanałów wynosi 30 m w linii prostej w przypadku urządzeń oznaczonych literą I (podłączenie boczne), a przypadku pompy ciepła z oznaczeniem literą A, może ona wynosić nawet 70 m! Zatem powietrze może być doprowadzone teoretycznie z każdego miejsca. Wybór modelu pompy ciepła do +5°C stopni czy do -10°C, zależy od tego skąd będzie pobiera powietrze. Ważne jest też czy pompa współpracuje z innym urządzeniem grzewczym. Jeśli Logatherm WPT czerpie powietrze z pomieszczeń, gdzie nie spada temperatura poniżej +5°C tj. piwnica czy nieużytkowe poddasze to można wykorzystać pompę ciepła z oznaczeniem I. Podobnie w przypadku, gdy woda podgrzewana jest innym źródłem ciepła np. kotłem gazowym, olejowym, stałopalnym. Wtedy przez większość czasu w roku woda podgrzewana jest z pompy ciepła, a kiedy uruchomione jest już inne źródło ciepła to i tak podgrzewając centralne ogrzewanie, może ono podgrzewać ciepłą wodę. Dodatkową zaletą jest to, że automatyka sterująca została przystosowana do współpracy z innymi źródłami ciepła, przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, dotyczy to wszystkich 4 modeli pomp ciepła. W przypadku pompy ciepła do -10°C, powietrze może być pobierane z dowolnego miejsca, zarówno z wnętrza budynku jak i spoza niego, ponieważ rzadko się zdarza, żeby powietrze spadło do tak niskiej temperatury, czyli jest urządzeniem całorocznym.

W nowych modelach pomp ciepła zostały wykorzystane zasobniki ciepłej wody o pojemnościach 200, 250 i 270 litrów, aby bardziej dopasować się do indywidualnego profilu zużycia wody każdego użytkownika. Wszystkie zasobniki są emaliowane i zabezpieczone anodą. Każdy z modeli (oprócz modelu WPT 250.1 I) został wyposażony w dodatkową wężownicę grzewczą, która umożliwia wcześniej opisaną współpracę z innym źródłem ciepła. To właśnie pod tę wężownicę połączą się dodatkowe źródło ciepła. Powierzchnia wymiennika ciepła wynosi 1,0 m2, a zatem przenosi moc grzewczą około 30 kW.

 

Logatherm WPT270.3Logatherm WPT270.3

 

Montaż urządzenia można porównać do montażu zasobnika ciepłej wody. Wystarczy podłączyć króćce zasobnika do rurociągu zimnej wody, ciepłej wody i cyrkulację oraz ewentualnie podłączyć dodatkowe źródło ciepła jeśli takie istnieje. Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, pompa ciepła będzie sterowała dodatkowym źródłem ciepła, uruchamiając je lub zatrzymując wtedy kiedy jest taka potrzeba. Pompa ciepła zasilania jest napięciem 230 V, a samo urządzenie wyposażone jest w przewód elektryczny z wtyczką, którą trzeba tylko włączyć do gniazdka. Dzięki budowie modułowej, moduł pompy ciepła można rozdzielić od zasobnika bez rozszczelnienia układu chłodniczego, jak to jest w przypadku urządzeń dostępnych na rynku. Może być to szczególnie pomocne w przypadku transportu pompy ciepła. Poszczególne rozdzielone komponenty ważą mniej i są łatwiejsze do przeniesienia ze względu na mniejsze gabaryty.

Urządzenie wyposażone jest w duży i czytelny wyświetlacz LCD. Oprócz regulacji temperatury, umożliwia on ustawienie programów czasowych, w zakresie których pompa ciepła ma pracować. Na regulatorze dostępna jest również funkcja dezynfekcji termicznej wody, kiedy jej temperatura podnoszona jest do temperatury 70 oC, przy pomocy dogrzewacza elektrycznego (każdy zasobnik jest w nią wyposażony). Inną funkcją jest zliczanie energii zużytej przez pompę ciepła. Kalkulator zlicza ile energii elektrycznej zostało pobrane przez pompę ciepła w czasie jej pracy. Jak już wcześniej wspomniano regulator może współpracować z różnymi źródłami ciepła np. kotły, kolektory słoneczne lub instalacje fotowoltaiczne. Jeżeli pompa ciepła wykryje, że dostępna jest energia cieplna z kolektorów to daje im priorytet pracy, a sama się nie uruchamia. W przypadku paneli fotowoltaicznych, wykrycie produkcji darmowej energii, skutkuje uruchomieniem pompy ciepła i podgrzewanie wody do maksymalnych dostępnych temperatur.   
 

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook