gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura  

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft      

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

UponorRoth Polska

znajdź fachowca

Werit


Baterie termostatyczne - udogodnienie i komfort

aktualizacja: 12-04-2017, 09:44 – artykuł promocyjny


Baterie wyposażone w termostat pozwalają zwiększyć nasz komfort podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Strumień wody o stałej temperaturze, brak konieczności długiego spuszczania wody by osiągnęła komfortowy stopień podgrzania oraz ciekawe wzornictwo to udogodnienia warte uwagi. Do tego dochodzi jeszcze czynnik ekologiczny i oszczędność wody. Czy można oczekiwać czegoś więcej od baterii?


Przeczytaj także: Armatura kuchenna - trendy

Varese setBateria Begonia

fot.: Ferro - bateria termostatyczna Varese set                   fot.: Deante - bateria z termostattem       
z natryskiem w kabinie prysznicowej                                   Begonia                       


Bateria termostatyczna to jeden z najbardziej zaawansowanych, powszechnie dostępnych systemów armatury łazienkowej i kuchennej. Mechanizm ukryty w urządzeniu tak steruje wypływającą wodą by zawsze była na żądanym poziomie, ustawionym raz na początku i utrzymanym stale. Brak ryzyka poparzenia się lub lodowatego prysznica to rozwiązanie szczególnie polecane w domach gdzie są małe dzieci lub osoby ograniczone ruchowo. Jednak wysoki komfort, jaki gwarantuje bateria termostatyczna jest dostępny na szeroką skalę, a ceny najtańszych modeli zaczynają się już od 200 złotych. choć czasem nie warto oszczędzać na baterii, która służy przez lata i jest intensywnie eksploatowana każdego dnia.

 

Montaż baterii termostatycznej

 

Jednakowa temperatura niezależnie od zmian parametrów wody w instalacji może być kłopotem, gdy źródłem ciepłej wody użytkowej będzie podgrzewacz gazowy lub elektryczny, podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny. W pozostałych wariantach bateria termostatyczna sprawdzi się doskonale. Najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie domu w ciepłą wodę z sieci miejskiej lub zasobnik pojemnościowy. Taki układ zapewnia najlepsze parametry pracy baterii, która nie podgrzewa wody wbrew częstym opiniom. Zatem jeśli do baterii dopływa zimniejsza woda niż ustawiona na baterii z wylewki popłynie zimny strumień.

bateria termostatyczna

fot.: Grupa Armatura - bateria termostatyczna naścienna

Prawidłowy montaż zapewnia właściwe użytkowanie i możliwość cieszenia się ze wszystkich walorów tego typu baterii. Aby bateria działała prawidłowo dopływ ciepłej wody należy podłączyć z lewej strony, natomiast zimnej - z prawej.

 

Baterie termostatyczne oszczędzają wodę

 

Powyższe stwierdzenie wydaje się być na wyrost. Jednak w praktyce sama bateria może przyczynić się do zmniejszenia poboru wody w codziennym życiu. To bardzo ważna cecha, zwłaszcza że zasoby wody ciągle się kurczą a jej cena nie maleje. Wymiana lub montaż baterii z termostatem pozwala zredukować zużycie wody nawet o połowę. Za każdym razem, gdy chcemy uzyskać temperaturę żądaną musimy spuścić wodę z rur wodociągowych i poczekać aż ciepła woda dopłynie do kranu. W przypadku baterii termostatycznych podmieszanie następuje znacznie szybciej, co w praktyce wiąże się z zaledwie 2-3 sekundowym oczekiwaniem by popłynęła właściwie przygotowana woda. Zaoszczędzone metry sześcienne to również mniejszy rachunek, a mniej wody do podgrzania to kolejna oszczędność z tytułu posiadania baterii z termostatem. Dodatkowo długotrwały pobór wody nie powoduje nagrzania obudowy, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z takiej armatury.  

 

Temperatura odpowiednia do kąpieli pod prysznicem

 

Przyjmuje się, że najbardziej komfortowa temperatura do kąpieli pod prysznicem to 38oC. Taki zakres jest zatem najczęściej wybierany na baterii - modele najwyższej jakości umożliwiają manipulację w zakresie nawet do jednego stopnia. Jednorazowe ustawienie optymalnej temperatury wody odbywa się na jednym pokrętle, drugie wykorzystywane jest do manipulacji wielkością strumienia wody. Obsługa zatem jest bardzo prosta i intuicyjna.

System natryskowy AlaiorSystem natryskowy z baterią termostatyczną MT Plus

fot.: Teka

Bezpieczeństwo wiąże się również z zabezpieczeniem przed wypłynięciem zbyt gorącej wody, czy to na skutek awarii w dostawie zimnej wody, czy jako element walki z bakteriami Legionella w zasobniku, gdy woda jest podgrzewana do 70oC.


Zalety baterii termostatycznych najlepiej można wykorzystać w przypadku zamontowania jej pod prysznicem. W sprzedaż dostępne są jednak również modele dedykowane do wanny, bidetu i umywalki. Podobnie jak te tradycyjne oferowane są w wersji naściennej (natynkowej) i podtynkowej.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Deante, Grupa Armatura, Teka


Zobacz także
Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Nowoczesne rozwiązania podtynkowe

Baterie podtynkowe to rozwiązanie dość nowe, ale na dobre już zagościło w wielu... ¬ więcej...

 
Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Ulewny deszcz to zjawisko, któremu nie możemy zapobiegać. Zupełnie inaczej... ¬ więcej...

 
Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to temat numer jeden od dłuższego czasu. Pandemia koronawirusa... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet