Jak dobrać wentylator łazienkowy

aktualizacja: 14-08-2018, 09:56 – artykuł promocyjny


Wentylacja naturalna w wielu przypadkach nie zapewnia skutecznej wymiany powietrza w łazience czy toalecie. Stąd też częstym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatorów łazienkowych, które z większą intensywnością usuwają, powstające w czasie użytkowania, zanieczyszczenia powietrza. Jak dobrać i na co zwrócić uwagę przy doborze właściwego wentylatora?

 

Havaco

Wentylatory łazienkowe HAVACO

 

 

Krok 1 - Określenie wydajności

 

Podstawowym kryterium doboru wentylatora jest jego wydajność. Parametr ten można określić w prosty sposób poprzez iloczyn kubatury pomieszczenia oraz ilości wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu 1 godziny (dla łazienek przyjmujemy ok. 5-7 wymian/h). Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000 minimalna, wymagana ilość powietrza wentylacyjnego dla łazienek wynosi 50 m3/h, dla toalet natomiast 30 m3/h.

Wydajność urządzenia powinniśmy określić dość dokładnie, gdyż zbyt intensywna może generować nadmierny hałas oraz wzrost prędkości powietrza w pomieszczeniu, natomiast zbyt mała utrzymanie wilgoci w pomieszczeniu.

 

 

Krok 2 - Określenie oporów instalacji

 

Kolejnym kryterium doboru wentylatora jest określenie oporów instalacji. Zazwyczaj instalacje wyciągowe z łazienek nie posiadają rozbudowanej sieci przewodów, stąd też straty ciśnienia są nieduże. Jednakże zawsze warto sprawdzić czy nasza instalacja nie jest rozbudowana i nie zachodzi potrzeba zastosowania urządzenia o wyższym ciśnieniu.

 

 

Krok 3 - Emisja hałasu

 

Rosnąca świadomość użytkowników sprawia, że dokonując wyboru, coraz częściej zwracają oni uwagę na parametry akustyczne stosowanych urządzeń. Wartości emitowanego hałasu przez wentylatory łazienkowe wahają się w granicach 25-30 dB. Im niższa wartość tym lepsze poczucie komfortu dla użytkownika, bo wentylator po prostu jest cichszy. Wentylator łazienkowy HAVACO typu COMO Silent ? tylko 25 dB(A)
Wentylator łazienkowy HAVACO typu COMO Silent – tylko 25 dB(A)

 

Krok 4 - Sterowanie

 

W zależności od naszych potrzeb, wygody bądź też warunków panujących w obsługiwanym pomieszczeniu, mamy na rynku dostępne różne wersje sterowania wentylatorem łazienkowym.

  • Wersja standardowa - uruchomienie wentylatora za pomocą włącznika elektrycznego lub włącznika oświetlenia. Najprostsza ale umożliwiająca wentylację wyłącznie w momencie, gdy użytkownik przebywa w pomieszczeniu. Po wyjściu z łazienki wentylacja przestaje niestety działać.
Wentylatory łazienkowe HAVACO typu COMO Silent, COMO Design i VERTIGO ? występują w wersji z regulacją czasową 1-25 min
Wentylatory łazienkowe HAVACO typu COMO Silent, COMO Design i VERTIGO – występują w wersji z regulacją czasową 1-25 min
  • Wersja z opóźnieniem czasowym (timer) - po opuszczeniu łazienki wentylator pracuje przez pewien okres, który może być regulowany. Eliminuje wadę wersji standardowej. Możemy ustawić i dowolnie zmieniać czas przez jaki działa wentylator, by skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia.
  • Wersja z higrostatem – wentylator zostaje uruchomiony w momencie, gdy w łazience nastąpi wzrost wilgotności powyżej założonego poziomu. Z racji dużych różnic klimatycznych (klimat górski, nizinny, nadmorski itd.), poziom ten powinien być indywidualnie definiowanych przez każdego użytkownika w zależności od miejsca zamieszkania i pory roku W praktyce trudno sobie wyobrazić takie działania ze strony użytkownika.


 

Krok 5 - Energochłonność - wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFP

 

Dość istotnym aspektem, poruszanym podczas doboru urządzeń, jest energochłonność systemu wentylacyjnego. Wskaźnik mocy właściwej wentylatora - PSFP pozwala nam na określenie tej wartości poprzez stosunek mocy pobieranej przez silnik wentylatora do strumienia objętości powietrza przetłaczanego przez wentylator. Uwzględnia również opory całej sieci instalacyjnej.

Maksymalne wartości tego wskaźnika zostały podane w znowelizowanej wersji rozporządzenia z dn. 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dla instalacji wywiewnej maksymalna wartość wskaźnika SFP wynosi 0,8 kW/(m3/s). Dla przykładu wartość wskaźnika SFP w wentylatorach HAVACO COMO Silent i COMO Design jest bardzo niska i wynosi tylko 0,36 kW/m3/s.

 

Energooszczędne wentylatory łazienkowe HAVACO typu COMO Silent, COMO Design? SFP jedynie 0,36 kW/m3/s

Energooszczędne wentylatory łazienkowe HAVACO typu COMO Silent,
COMO Design– SFP jedynie 0,36 kW/m3/s

 

Podawane przez producentów wartości wskaźnika mocy właściwej wentylatora są wartościami obliczonymi dla optymalnego punktu pracy urządzenia. Aby uzyskać faktyczny poziom zużycia energii elektrycznej, należy określić współczynnik SFP dla określonego przez projektanta punktu pracy.

 

 

Krok 6 - Jakość wykonania oraz wygląd zewnętrzny

 

Wysoka jakość wykonania wentylatora przekłada się bezpośrednio na trwałość urządzenia, jak również jego bezawaryjną pracę. Przy wyborze wentylatora powinniśmy zwrócić uwagę m.in. czy silnik posiada łożyska kulkowe, które pozwalają na dłuższą pracę niż łożyska ślizgowe oraz z jakiego tworzywa wykonano urządzenie.

 

wentylator Havaco

 

Pomimo iż wentylator łazienkowy jest urządzeniem mechanicznym, może tworzyć z otoczeniem łazienki integralną całość. W tym miejscu ważną rolę dla użytkownika odgrywa wygląd zewnętrzny urządzenia – oprócz wykonania standardowego, na rynku pojawiają się wersje o wysokiej estetyce wykonania i nowoczesnym wyglądzie takie jak HAVACO COMO Design. Cieszą się one rosnącą popularnością wśród inwestorów.

Przedstawione powyżej wskazówki powinny ułatwić wybór wentylatora łazienkowego każdemu użytkownikowi oraz zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które mają wpływ na nasze poczucie komfortu.

 

Praktyczny poradnik dla projektanta, instalatora, inwestora

 

Dokonując wyboru, zwróć uwagę na:

  • niskie zużycie energii,
  • niski poziom hałasu,
  • silnik z łożyskami kulkowymi,
  • funkcje sterowania pracą urządzenia,
  • możliwość montażu w położeniu poziomym i pionowym,
  • jakość wykonania i estetyka.

 

Kontakt do eksperta firmy Ventia:

Katarzyna Zaforymska
Kierownik produktu HAVACO/CASALS
GSM: +48 506 106 889
katarzyna.zaforymska@ventia.pl

Kontakt w sprawie produktów:

Ventia Sp. z o.o.
tel. (+48 22) 841 11 65
www: www.ventia.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
HumiFog Multizone Touch

HumiFog Multizone Touch

Najwyższa klasa bezpiecznych higienicznie i łatwych w montażu adiabatycznych nawilżaczy... ¬ więcej...

 
Filtrowentylacja oparta o energooszczędne silniki

Filtrowentylacja oparta o energooszczędne silniki

Zadaniem urządzeń filtrowentylacyjnych gdyńskiej... ¬ więcej...

 
Tarcza antysmogowa - uruchom ochronę tej jesieni!

Tarcza antysmogowa - uruchom ochronę tej jesieni!

Tarcza antysmogowa to rozwiązanie, która pozwala wyeliminować jedną z największych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet