
- Usługi dla Twojego biznesu na platformie merXu
-
Kupuj i sprzedawaj na MerXu - maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców?
- Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik
- Zamocowania i łączniki ciesielskie na platformie merXu
- Zasilanie awaryjne instalacji
- Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust
-
EKO rozwiązania dla domu - jakie dają korzyści?
- Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać
- Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji
- Podgrzewanie wody użytkowej latem - najlepsze sposoby
- Kamień kotłowy - przyczyny, usuwanie, zapobieganie
- Walka ze smogiem - wybór ogrzewania
- Testery i przyrządy pomiarowe
- Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby


Kamień kotłowy - przyczyny, usuwanie, zapobieganie
aktualizacja: 07-02-2022, 10:46 – artykuł promocyjny
Kamień kotłowy to zjawisko powszechnie obserwowane i choć nazwa wskazuje na kotły, to znamy je również chociażby z czajników. Generalnie problem dotyczy osadu kamiennego, powstałego w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, zawartych w wodzie, zwłaszcza twardej. Czynnikiem sprawczym takiego wytrącenia jest proces gotowania, podgrzewania, występowania gorącej pary wodnej. Kamień kotłowy pojawia się w urządzeniach, naczyniach i zbiornikach, w których gotowana jest nieuzdatniana woda. Osadza się on na wewnętrznych ściankach kotłów, czajników, garnków i bojlerów, na elementach podgrzewających wodę, np. na grzałkach elektrycznych. W zależności od wysycenia wody solami kamień kotłowy tworzy się w różnym tempie.
Kamień kotłowy w instalacji grzewczej
Na osadzanie kamienia kotłowego najbardziej podatne są stare rury stalowe, szczególnie wykonane ze stali czarnej. Bardziej odporne są natomiast te gładkie z miedzi i tworzyw sztucznych. Procesowi temu sprzyjają także wszelkie chropowatości na powierzchni. Zgodnie z zasadą oddziaływania elektrostatycznego cząstki, które już się osadziły przyciągają następne prowadząc do rozrostu osadu.
-
przyczyny i konsekwencje występowania kamienia kotłowego w instalacji grzewczej
Cechą kamienia kotłowego jest kruchość, która wcale nie ułatwia walki z tym osadem. Mechaniczne usuwanie bardzo często jest mozolne i obarczone ryzykiem uszkodzenia powierzchni. Może zatem nie warto z nim walczyć?
O ile w naczyniach do gotowania jego obecność nie jest niebezpieczna, to już w instalacjach grzewczych przyczynia się do strat energii cieplnej. Zakamienione elementy mają mniejszą sprawność i częściej narażone są na awarię. Sam osad również źle przewodzi ciepło.
Kamień kotłowy w instalacji grzewczej może powodować lokalne niedogrzania (lub przegrzania), zmniejszenie przekroju rury, zmniejszenie oraz niestabilnosć przepływu, oscylację poziomu wody, korozję pod osadami, i wiele innych. Najbardziej zaawansowana forma narastania osadu może doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu wody w rurze, prowadząc do różnego rodzaju niebezpiecznych awarii.
Szczególnie niebezpieczny jest jednorodny osad kamienia wapiennego. Już nawet jego nawarstwienie o grubości 2 mm może zwiększyć zużycie paliwa o 1/4.
- sposoby usuwania i zwalczania kamienia kotłowego w instalacji grzewczej
Zapobieganie powstawania kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i parowych ogranicza się zwykle do zamontowania zmiękczacza wody lub jej demineralizacji (proces ten możliwy do przeprowadzenia tylko w ujęciu dla wody grzewczej, woda demnineralizowana nie nadaje się do spożycia).
fot.: Ferdom - preparat czyszczący systemy C.O., który rozpuszcza osady mineralne, produkty korozji, szlam oraz odkamieniacz na bazie łagodnego kwasu do instalacji ciepłej/zimnej wody (także pitnej), zasobników, bojlerów itp.
Rozwiązaniem jest również doraźne stosowanie środków zmiękczających. Mechaniczne metody walki z kamieniem są dość kłopotliwe i mało efektywne. Jeśli w obiegu pozostanie twarda woda to mamy pewność, że problem szybko wróci.
fot.: Dafi - filtry przepływowe Dafi to skuteczny sposób na kamień kotłowy
Dużą popularnością w tej kwestii cieszą się magnetyzery. Jest to metoda fizyczna oparta na magnetyzmie, w którym udział biorą odcinki rur wyposażone w tzw. stos magnetyczny, czyli układ magnesów stałych i zakończone kołnierzem lub gwintem, które wytwarzają stałe pole magnetyczne oddziałujące na cząsteczki przepływającej wody. Dzięki magnetyzerom osad nie osadza się na rurze oraz istniejące już złoża są usuwane.
fot.: Immergas - kompaktowy miękczacz do wody sterowany objętościowo IMMERSOFT
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferdom, Dafi, Immergas |

![]() | Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnejHiszpańska firma ARCO jest obecna w 90 krajach na 5 kontynentach. Klienci docenili... ¬ więcej... |
![]() | Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniemZacząłeś na poważnie myśleć o przeprowadzeniu gruntownego remontu? A może chcesz... ¬ więcej... |
![]() | Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do ZDobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej... |

![]() LIQUID Technologies |
![]() Valvulas ARCO |
![]() Norlys |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |