gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry

aktualizacja: 05-10-2021, 06:30 – artykuł promocyjny


Rosnąca popularność ekologicznych urządzeń grzewczych to wynik nie tylko panującej obecnie mody, ale również coraz większej świadomości Polaków na temat troski o środowisko naturalne oraz wzrastających cen takich paliw jak: olej opałowy, węgiel i gaz. Pompy ciepła to jedne z najefektywniejszych i zarazem proekologicznych źródeł ciepła przeznaczonych do instalacji w domowej instalacji grzewczej.

 

Systemy pracy pomp ciepła  

 

Zależnie od tego, jakie jest źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło (czyli jej tzw. źródło dolne) urządzenia te dzielimy m.in. na:

 • pompy ciepła gruntowe, wykorzytujące geotermalną energię skumulowaną w gruncie;
 • pompy ciepła powietrze/woda, wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które zasila wodną instalację c.o. Pompa ciepła Keller HP 255 i 305 jest urządzeniem tego typu.
 • pompy ciepła powietrze/powietrze, wykorzystujące ciepło powitrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania, zapewniającej nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczeń;
 • pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej, wykorzystujące energię hydrotermalną skumulowaną w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich.

 

Zasady działania pompy ciepła

 

Mechanizm działania wszystkich pomp ciepła (niezależnie od ich systemu pracy) jest bardzo podobny. Urządzenia te wykorzystują bowiem podstawowe zjawiska fizyczne związane z gazami, będacymi ich czynnikami roboczymi. Gdy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura proporcjonalnie wzrasta. Natomiast w momencie rozprężania gazu (zwłaszcza w w chwili przejścia czynnika z formy płynnej do gazowej), dochodzi do pochłonięcia z otoczenia sporej ilości ciepła. Sprężarka jest zatem kluczowym elementem każdej pompy ciepła. To właśnie dzięki niej czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy ciepła. Gdy gaz paruje - odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się przekazuje je do instalacji grzewczej.

 

COP, SCOP - najważniejsze parametry pomp ciepła  

 

Współczynnik wydajności COP (coefficient of performance) jest podstawowym parametrem pracy pompy ciepła. Określa on stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii (zazwyczaj elektrycznej), która została zużyta w trakcie danego punktu pracy. Im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w eksploatacji - zużywa bowiem mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła. COP wylicza się w opraciu o normę EN 255-3 (A20W55).

Drugim ważnym wskaźnikiem jest sezonowy współczynnik wydajności SCOP (seasonal coefficient of performance). Odnosi się on do całego sezonu grzewczego. Jest to stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie sezonu do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tymsamym sezonie. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym większa jest oszczędność energii. SCOP wylicza się w opraciu o normy PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2.

 

Pompy ciepła Keller HP 255 i 305 do c.w.u.

 

Pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. Keller HP 255 i 305 to najbardziej oszczędne pompy do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. Urządzenia, wykorzystując darmową odnawialną energię z powietrza, gwarantują wysoką wydajność oraz niskie koszty eksploatacji. Pompy te wykazują cztero- lub trzykrotnie wyższą wydajność niż grzejniki elektryczne czy konwencjonalne kotły gazowe.

 

Keller HP255 i HP305 - schemat budowy

 

Keller HP255 i HP305

Najistotniejsze cechy pomp ciepła Keller HP 255 i 305:
 

 • Przygotowanie c.w.u. przez odzyskiwanie ciepła z zasysanego powietrza, przy zakresie jego temperatury od -5°C do 43°C.
 • Zbiornik ze stali nierdzewnej oraz anoda magnezowa gwarantują dużą wytrzymałość komponentów i zbiornika.
 • Wężownica c.w.u. zewnętrzna, aluminiowa.
 • Dodatkowa wężownica ze stali nierdzewnej dedykowana do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła (kolektora słonecznego lub kotła).
 • Na wyposażeniu elektryczna grzałka o mocy 1,6 kW.
 • Duże oszczędności energii elektrycznej – COP 4,16 wg normy EN 255-3, dla temperatury powietrza 20°C, ogrzewania wody 55°C.
 • Niezwykle intuicyjny w obsłudze dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LED.
 • Opcjonalne zastosowanie: chłodzenie pomieszczeń, osuszanie (w pralniach, suszarniach)

 

Keller HP255 i HP305 - dane techniczne
  

* Znamionowa moc grzewcza i moc elektryczna przy następujących warunkach: temperatura otoczenia 20°C, temperatura wody od 15°C do 55°C.

** Podane dla dodatkowej grzałki.
 
Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet