

- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry
aktualizacja: 05-10-2021, 06:30 – artykuł promocyjny
Rosnąca popularność ekologicznych urządzeń grzewczych to wynik nie tylko panującej obecnie mody, ale również coraz większej świadomości Polaków na temat troski o środowisko naturalne oraz wzrastających cen takich paliw jak: olej opałowy, węgiel i gaz. Pompy ciepła to jedne z najefektywniejszych i zarazem proekologicznych źródeł ciepła przeznaczonych do instalacji w domowej instalacji grzewczej.
Systemy pracy pomp ciepła
Zależnie od tego, jakie jest źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło (czyli jej tzw. źródło dolne) urządzenia te dzielimy m.in. na:
-
pompy ciepła gruntowe, wykorzytujące geotermalną energię skumulowaną w gruncie;
-
pompy ciepła powietrze/woda, wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które zasila wodną instalację c.o. Pompa ciepła Keller HP 255 i 305 jest urządzeniem tego typu.
-
pompy ciepła powietrze/powietrze, wykorzystujące ciepło powitrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania, zapewniającej nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczeń;
-
pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej, wykorzystujące energię hydrotermalną skumulowaną w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich.
Zasady działania pompy ciepła
Mechanizm działania wszystkich pomp ciepła (niezależnie od ich systemu pracy) jest bardzo podobny. Urządzenia te wykorzystują bowiem podstawowe zjawiska fizyczne związane z gazami, będacymi ich czynnikami roboczymi. Gdy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura proporcjonalnie wzrasta. Natomiast w momencie rozprężania gazu (zwłaszcza w w chwili przejścia czynnika z formy płynnej do gazowej), dochodzi do pochłonięcia z otoczenia sporej ilości ciepła. Sprężarka jest zatem kluczowym elementem każdej pompy ciepła. To właśnie dzięki niej czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy ciepła. Gdy gaz paruje - odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się przekazuje je do instalacji grzewczej.
COP, SCOP - najważniejsze parametry pomp ciepła
Współczynnik wydajności COP (coefficient of performance) jest podstawowym parametrem pracy pompy ciepła. Określa on stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii (zazwyczaj elektrycznej), która została zużyta w trakcie danego punktu pracy. Im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w eksploatacji - zużywa bowiem mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła. COP wylicza się w opraciu o normę EN 255-3 (A20W55).
Drugim ważnym wskaźnikiem jest sezonowy współczynnik wydajności SCOP (seasonal coefficient of performance). Odnosi się on do całego sezonu grzewczego. Jest to stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie sezonu do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tymsamym sezonie. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym większa jest oszczędność energii. SCOP wylicza się w opraciu o normy PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2.
Pompy ciepła Keller HP 255 i 305 do c.w.u.
Pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. Keller HP 255 i 305 to najbardziej oszczędne pompy do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. Urządzenia, wykorzystując darmową odnawialną energię z powietrza, gwarantują wysoką wydajność oraz niskie koszty eksploatacji. Pompy te wykazują cztero- lub trzykrotnie wyższą wydajność niż grzejniki elektryczne czy konwencjonalne kotły gazowe.
Najistotniejsze cechy pomp ciepła Keller HP 255 i 305:
- Przygotowanie c.w.u. przez odzyskiwanie ciepła z zasysanego powietrza, przy zakresie jego temperatury od -5°C do 43°C.
- Zbiornik ze stali nierdzewnej oraz anoda magnezowa gwarantują dużą wytrzymałość komponentów i zbiornika.
- Wężownica c.w.u. zewnętrzna, aluminiowa.
- Dodatkowa wężownica ze stali nierdzewnej dedykowana do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła (kolektora słonecznego lub kotła).
- Na wyposażeniu elektryczna grzałka o mocy 1,6 kW.
- Duże oszczędności energii elektrycznej – COP 4,16 wg normy EN 255-3, dla temperatury powietrza 20°C, ogrzewania wody 55°C.
- Niezwykle intuicyjny w obsłudze dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LED.
- Opcjonalne zastosowanie: chłodzenie pomieszczeń, osuszanie (w pralniach, suszarniach)
* Znamionowa moc grzewcza i moc elektryczna przy następujących warunkach: temperatura otoczenia 20°C, temperatura wody od 15°C do 55°C.
** Podane dla dodatkowej grzałki.
|

![]() | Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomościZ pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej... |
![]() | Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzeniaPompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej... |
![]() | Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De DietrichAplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |