System Rosenberg ECFanGrid

Pompa ciepła vs kocioł gazowy vs kocioł węglowy - porównanie

artykuł promocyjny


Zestawienie, w którym porównaniu poddane zostały 3 źródła ciepła - pompa ciepła typu powietrze-woda, kocioł gazowy oraz kocioł na węgiel klasy 5 pozwala poszerzyć nasz horyzont wiedzy na temat efektywnego ogrzewania z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Wybierając ogrzewanie warto by bilans nie opierał się jedynie na nakładach finansowych oraz oszczędnościach w późniejszym użytkowaniu. Świadomość co do oddziaływania domowych palenisk na atmosferę pozwoli nam skutecznie walczyć z problemem chociażby smogu. Jest to zjawisko bardzo medialne, które jednak ma realne skutki i przełożenie na jakość naszego życia oraz stan zdrowia. Nie bez znaczenia są tu normy i alarmy, które zwłaszcza w okresie grzewczym trafiają często na pierwsze strony gazet i czołówek programów informacyjnych. Szacuje się, że w polskich miastach mamy bardzo złej jakości powietrze, a aż 33 miast wysunęło się na niechlubne prowadzenie w całej UE.

Wzrost zainteresowani tą tematyką można przekuć w realne działania na rzecz poprawy i wdrażania rozwiązań, które na stałe pozwolą wyeliminować problem smogu pochodzącego z pieców tzw. śmieciuchów. Działania, które powinny zacząć się na najniższym szczeblu, czyli własnego podwórka. Wiedza dotycząca technologii różnych źródeł ciepła, sprawności urządzeń grzewczych oraz możliwości oszczędnego ogrzewania ma szanse przełożyć się na poprawę naszego standardu życia.

Oczywiście wybór nie jest łatwy, a konkurencja duża. W każdym porównaniu zazwyczaj podaje się nominalne wartości określone przez daną firmę, które jednak trudno osiągnąć w rzeczywistości. Do tego dochodzą ciągłe wahania cen paliw, przez co dochodzi do szybkiej dezaktualizacji pewnej dozy wiedzy. Jeśli uwzględnimy również zróźnicowaną żywotność urządzeń, bardzo duże rozbieżności w zakresie funkcji i sterowania to wybór staje się jeszcze trudniejszy.

Przykładem takiej zawiłości jest kocioł olejowy. Swego czasu był bardzo popularny, bo mało wymagający pod katem obsługi. Jednak drastyczny wzrost cen sprawił, że był masowo demontowany.

Okazuje się bowiem, że najczęściej przy wyborze źródła grzewczego bazujemy na najprostszych kryteriach, a nie wchodzimy w głąb problemu. Brak jest analizy tzw. kosztów globalnych związanych z obsługa i serwisowaniem urządzeń, magazynowaniem opału, czy chociażby jakość powietrza, którym oddychamy w miejscu naszego zamieszkania.

Poniższa analiza dotyczy 3 głównych źródeł ciepła - głównych bo najczęściej branych pod uwagę przy budowie domu lub modernizacji instalacji grzewczej. Są to pompa ciepła powietrze-woda, kocioł gazowy i kocioł węglowy 5 klasy. Porównanie nie obejmuje pieców węglowych starego typu tzw. "kopciuchów", które nie mają nic wspólnego z wysoką sprawnością pracy, ekologią, ani wygodą użytkowania.

 

W ramach porównania analizie podlegały również:

  bezobsługowość
ekonomia         
ekologia          
drewno    ---------- jeśli mamy swój las brak
pellet    --------- droższy od drewna w procesie produkcji zużywa się prąd
gruntowa pompa ciepła plus drogi zakup/tania eksploatacja tak
ogrzewanie prądem plus droga eksploatacja tak

Powyższe źródła nie spełniają oczekiwań, dlatego zostały wyeliminowane. W dalszej części pozostają 3 źródła wspomniane od początku.

Biorąc pod uwagę ostatnie 10 lat, czyli lata 2006-2016 ceny gazu i węgla wzrosły średnio o 60-65%, natomiast prąd o 30% – co daje rocznie o 6-6,5% wyższe rachunki dla grzejących gazem i węglem - 3%.

 

Porównanie - kryteria

 

 • dostępność,
 • niskie koszty eksploatacyjne,
 • łatwość obsługi lub możliwa bezobsługowość,
 • zerowa lub niska emisja,
 • funkcjonalność i wygoda,
 • stosunkowo niskie koszty zakupu,
 • możliwie jak największa niezależność od wzrostów cen paliw lub energii
 • możliwość walki ze smogiem

   

Do porównania posłużono się modelowym domem o następujących parametrach:

 • 130m2,
 • 15cm izolacji ściany zewnętrznej. min. 25cm izolacji dachu,
 • współczynnik przewodności cieplnej okna – maks. 1,
 • 3-osobowa rodzina, 
 • średnie zużycie 60 l na osobę do wyliczeń ogrzewania CWU, podłogówka,
 • 3 strefa klimatyczna, miejscowość: Kraków


 

 

Emisja CO2 i zanieczyszczeń - ujęcie lokalne i globalne

 

Zważywszy na fakt, że pompa ciepła pobiera prąd, który jest wytwarzany z węgla mamy do czynienia z emisją CO2. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że jest to prąd wytworzony przez elektrownię, gdzie emisja jest znacznie niższa niż w domowych kotłowniach (filtry i dobra jakość węgla). Poza tym dzięki pompie ciepła nie trujemy powietrza w najbliższym swoim otoczeniu. Jeśli do zasilania pompy ciepła wybralibyśmy układ fotowoltaiczny problem jest zredukowany do zera.

 

Sprawność

 

Aby zrozumieć na czym polega sprawność urządzenia można posłużyć się przykładem - wydając 1000zł na opał przy piecu o sprawności 30%, 300zł zamieniane jest na ciepło.

 • Sprawność pompy ciepła

W przypadku pompy ciepła sprawność mierzona jest parametrem COP, który określa stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej w konkretnym punkcie pracy układu. COP podawany przez producentów - przykładowo dla pompy o mocy grzewczej 10 kW COP=4,0-4,70 mierzone zgodnie z normą PN EN14511. Mówi nam to, że przy danych parametrach z 1kWh dostarczonej do pompy energii elektrycznej otrzymamy 4-4,7kWh energii cieplnej (sprawność pompy 400-470%), jednak COP wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada i wtedy pompa typu powietrze-woda nie będzie osiągała już COP 4-5 lecz np. 3-3,5 i mniej.

Wprowadzono, zatem już kilka lat temu współczynnik SCOP – jest to stosunek energii cieplnej, uzyskanej, czy też potrzebnej do ogrzania w całym sezonie grzewczym, do energii elektrycznej dostarczonej w całym sezonie grzewczym – warto zwracać na to uwagę, ponieważ nie wszyscy producenci go podają.

Aby obliczenia były jak najbardziej realne przyjęliśmy zatem sprawność średnioroczną na poziomie 320-350%.

 

 • Sprawność kotłów gazowych

Producenci podają sprawność nawet na poziomie 109% i tutaj podobnie sprawność jak w przypadku kotła węglowego czy pompy – kocioł gazowy nie będzie pracował przez cały sezon ze swoją sprawnością nominalną,  średnioroczna sprawność takich kotłów kształtuje się na poziomie 80-90%.

 

 • Sprawność kotła na węgiel 5 klasy

Tutaj także producenci w kartach katalogowych podają sprawność na poziomie 80% a nawet 90%, jednak przez zdecydowaną większość sezonu grzewczego nawet dobrze dobrane mocowo kotły pracują z mocą do 50%. Pełną moc uzyskują jedynie w czasie największych mrozów które w naszym klimacie trwają kilka do kilkunastu dni w sezonie grzewczym, stąd przyjęta średnioroczna sprawność do wyliczeń 50-60%

 

Podsumowanie

 

 • Najtańszym źródłem ogrzewania w eksploatacji jest pompa ciepła, na drugim miejscu jest kocioł węglowy i na trzecim miejscu kocioł gazowy.
 • Ogrzewanie, które emituje mało zanieczyszczeń oraz nie angażuje nas osobiście w obsługę to ogrzewanie gazowe i ogrzewanie pompą ciepła.
 • Rozwiązaniami, które mogą skuteczniej walczyć ze smogiem są pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne i ogrzewanie gazowe.

   
Kontakt w sprawie produktów:

SOLSUM Sp. z o.o.
tel. +48 18 540 91 40
www: www.solsum.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Elektromobilność przybiera na sile, coraz więcej osób decyduje się na zakup... ¬ więcej...
 
Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz obejmuje dwa pojęcia — pierwsze to zakaz montażu urządzeń na paliwa stałe... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook