gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Rodzaje zlewozmywaków - poradnik dla kupujących

aktualizacja: 07-02-2017, 07:28 – artykuł promocyjny


Zlewozmywak musi spełniać nasze oczekiwania pod kątem wielkości oraz dopasowania do stylu panującego w kuchni. Współcześnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy produktów. Jednak wybór wcale nie jest prosty. Poniżej przedstawimay podstawowy podział zlewozmywaków oraz podpowiadamy dla kogo jaki model będzie najlepszy.

Zlewozmywak BLANCO SONA 6 S

fot.: Comitor

 

Zlewozmywak w kuchni - rodzaje, podział

 

Wielkość to jedno z podstawowych kryteriów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie zlewozmywaka. Zazwyczaj wynika ona z dostępnego miejsca oraz ilości osób w domu. Bardzo często wielkość zależy również od tego czy posiadamy zmywarkę, czy myjemy naczynia w zlewie. Drugie kryterium dotyczy dodatkowego wyposażenia, czyli ociekacza. Pamiętajmy przy tym, że zlewozmywak służy również do obróbki i mycia warzyw i owoców oraz mięsa.

 

Co możemy dostać w regularnej sprzedaży?

 • zlewozmywaki jednokomorowe - są to najprostsze i jednocześnie najmniejsze modele, które wybierane są najchętniej przez osoby, które nie lubią dużo i często gotować oraz posiadają na wyposażeniu w kuchni zmywarkę. Tego typu zlewozmywak jest też często kompromisem do małej kuchni. Mają ok.40-45 cm
 • zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem - to najpopularniejszy wariant. Zapewnia wygodną komorę do zmywania oraz praktyczne miejsce na odkładanie mokrych naczyń oraz owoców i warzyw. Model idealny do małych i średnich kuchni. Mają ok. 50 cm.
 • zlewozmywak dwukomorowy - jest on szczególnie polecany jeśli dużo zmywamy w zlewie. Dzięki dwóm komorom mycie i płukanie możemy przeprowadzić jednocześnie. Mają ok. 60 cm
 • zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem - rozbudowana wersja dla posiadaczy długich blatów. Charakteryzują się dużą powierzchnią użytkową, dlatego wybierają je duże rodziny, które dużo gotują. Mają ok. 80 cm. 
 • zlewozmywak półtorakomorowy lub dwuipółkomorowe - to wariant pośredni bo łączy dwie komory o różnej wielkości, dzięki czemu zostaje wygospodarowana jeszcze przestrzeń na ociekacz a możliwość równoczesnego korzystania z dwóch komór jest zachowana. Mają ok. 60 cm
 • są też i większe modele - dla prawdziwych miłośników wielkiego gotowania.

Zlew Trzynastka Laveo

fot.: Laveo - do zlewozmywaków jednokomorowych bardzo często trzeba dokupić oddzielną suszarkę do naczyń lub mobilny ociekacz, które można jednak schować z blatu, gdy nie są już potrzebne

 

Zlewozmywak - orientacja

To ważna cecha wynikająca z tego, czy jesteśmy prawo-, czy leworęczni. Pod tym kątem należy też dobrać orientację zlewozmywaka. Dla osób pracujących prawą ręką duża komora znajduje się po prawej stronie, a ociekacz po lewej (i odwrotnie dla leworęcznych). W sprzedaży dostępne są też modele odwracalne - montaż dowolny.

 

Ociekacz - na co zwrócić uwagę

Ociekacz jest częścią spójną ze zlewozmywakiem. Wykonany jest też z tego samego tworzywa. Jego powierzchnia może mieć specjalne rowki umożliwiające samoistny odpływ wody.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej 1-komorowy wpuszczany gładki

Zlewozmywak granitowy wpuszczany w blat Rapsodia firmy Deante
fot.: Ferro - zlewozmywak ze stali nierdzewnej w ciekawym kształcie pozwala na wygospodarowanie dwóch ociekaczy

fot.: Deante - ciekawa forma ociekacza podnosi walory estetyczne samego zlewozmywaka


Zlewozmywak - wielkość


Większość dostępnych na rynku zlewozmywaków jest dopasowana do wymiarów standardowych szafek kuchennych, czyli do szafek o szerokości od 30 do 100 cm. Głębokość zlewu zwykle wynosi 50 cm.

Zlewozmywak półtorakomorowy grafitowy OZZY w nowoczesnej kuchni

Lusitano - zlewozmywak 1-komorowy okrągły bez ociekacza
fot.: Ferro - półtorakomorowy zlew granitowy w kolorze czarnym zamontowany na dużej wyspie kuchennej w przestronnej kuchni jest zarówno funkcjonalny jak też ładnie się prezentuje fot.: Deante - niewielki okrągły zlew zamontowany na wyspie kuchennej
Zlewozmywak - kształt

Kwadratowe, prostokątne, okrągłe, ale także trapezowe. Kształt ma tu bardziej znaczenie wizualne, gdyż funkcjonalnie mają podobne właściwości. W sprzedaży dostępne są również specjalne modele przystosowane do szafek narożnych, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej powierzchni blatów w kuchni. Występują one w rozmiarze 90 × 90 cm lub 105 × 105 cm.

Owalny czarny zlewozmywak granitowy Dafne BLANCO METRA 9 E Deante - zlewozmywak Reflex

fot.: Laveo - owalny zlew z okrągłą komorą i ociekaczem model Dafne

 

fot.: Comitor - zlewozmywak narożny o ciekawym układzie komory głównej, pomocniczej oraz ociekacza z możliwością wykorzystania jako strefy roboczej

fot.: Deante - nietypowy zlew z wygospodarowanym ociekacze i półtorakomorą


 

Zlewozmywak - miejsce montażu

Z punktu widzenia ergonomii w kuchni, czyli zasady trójkąta roboczego zlew powinien znaleźć się między lodówką a kuchenką (płytą grzejną). Z każdej strony zlewu powinien być blat roboczy, który ułatwi nam pracę w kuchni. Tyle w teorii, w praktyce wychodzi to różnie, ale warto zawsze pamiętać o tych zasadach.

 

W zależności od sposobu montażu zlewozmywaki dzielimy na:

 • zlewozmywaki nakładane (nasadowe) - takie zlewy dominują w kuchniach urządzonych na bazie gotowych zestawów mebli, w których jest zawsze także szafka na zlew. Wystarczy je nałożyć na szafkę, w której znajduje się otwór dostosowany do danego modelu zlewu.
 • zlewozmywaki wpuszczane (wbudowywane) - ten rodzaj zlewu spotyka się w kuchniach na wymiar, gdzie miejsce na zlew wycina się w jednolitym blacie. dzięki czemu zyskujemy szczelne dopasowanie.
 • zlewozmywaki podwieszane (podbudowywane) - również montuje się je w otworze w blacie, z tym, że od dołu.

BLANCO RONDOVAL 45BLANCO SUBLINE 340,160-U

fot.: Comitor - okrągły zlewozmywak nasadowy wyposażony w korek automatyczny (model BLANCO RONDOVAL 45) oraz półtora komorowy zlewozmywak do montażu podwieszanego (model BLANCO SUBLINE)

 

Zlewozmywak - jakie tworzywo

W tej kategorii w ostatnich latach zaobserwować można było prawdziwą rewolucję. Zlewozmywaki stały się bardzo ważnym wyposażeniem, dlatego też do ich produkcji wykorzystuje się szeroką gamę tworzyw. Do najpopularniejszych należą:

 • stal emaliowana - trwała, odporna na wysokie temperatury, kwasy, zabrudzenia, łatwa do czyszczenia. Jako największy minus - łatwa do uszkodzenia (obicia). Występuje w dwóch wariantach wykończenia - gładka, tzw struktura jedwabiu lub ze strukturą, tzw. struktura lnu.
 • ceramika - niegdyś bardzo popularna, dziś raczej wybierana do kuchni stylizowanych na rustykalne. Mniej odporna niż stal, ale łatwa do czyszczenia
 • granitowy - obecnie najpopularniejsze. Wykonane są z kompozytu, który stanowi mieszankę zmielonych minerałów i skał spojonych żywicą, przez co wykazują dużą trwałość. Jednak łatwo odbarwić taką powierzchnię, a zacieki, np. rdzy i kamienia są trudniejsze do usunięcia niż ze stali.  
 • szklany - specyficzny i sporadycznie spotykany rodzaj zlewozmywaków. Wykonuje się je ze szkła hartowanego, które jest wytrzymałe. Bardzo stylowe i nowoczesne. 

Lusitano Zlewozmywak 2-komorowy bez ociekacza

fot.: Deante - zlewozmywak dwukomorowy Lusitano

 

Wyposażenie zlewozmywaków

 

Pomocne wyposażenie dedykowane do zlewozmywaków do konieczność dobrze zorganizowanej kuchni, w której stawia się na wygodną i szybką pracę. Do tej grupy należą:

 • deski - oprócz ociekacza można dokupić do niektórych modeli specjalnie dopasowane deski drewniane, które mogą posłużyć nam do krojenia produktów spożywczy w czasie przygotowywania posiłków, a po skończonej pracy zasłonią komorę zlewu. To rozwiązanie ma przynajmniej dwie zalety - oszczędza miejsce oraz ułatwia pracę.
 • wkłady i koszyki do zlewów - mają znaczenie funkcjonalne i usprawniają obróbkę mięsa oraz warzyw i owoców w strefie mokrej.
 • dozowniki - organizują środki czystości ustawiane zazwyczaj wokół zlewu (płyn do naczyń, mydło w płynie). Spójnie stylistycznie ze zlewem są ozdobą tej strefy.
 • młynek do rozdrabniania odpadów - to urządzenie montowane pod zlewem, służące rozdrobnieniu odpadków organicznych.

Zlewozmywak granitowy Puerto

fot.: Laveo - model Peurto z deską oraz dodatkową przestrzenią w obrębie komory

 

 

Dobór zlewozmywaka do stylu w kuchni

 

Kolejna kwestia, tym razem natury estetycznej dotyczy doboru wizualnego zlewu. W zależności od stylu i dominującej kolorystyki zlewozmywak może stać się częścią integralną blatu, stapiając się z nim lub być w kontraście do otoczenia. W nowoczesnej kuchni najczęściej goszczą zlewy kompozytowe oraz ze stali, zwłaszcza jeśli w tym kolorze jest również AGD. W stylu retro lepiej odnajdą się modele ceramiczne lub emaliowane.

Zlewozmywak granitowy Borneo marki Laveo

fot.: Laveo - jasny zlewozmywak granitowy dopasowany kolorystycznie do blatu kuchennego

 

Zakup zlewozmywaka - koszt

 

Ceny zlewozmywaków zależą od wielkości oraz materiału, z którego jest wykonany. Najtańsze są modele ze stali emaliowanej. Do droższych modeli należą te wykonane ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najdroższe są zlewozmywaki ceramiczne. Większość producentów dołącza do zlewozmywaka komplet odpływowy z automatem zamykającym, zaworem i przedłużką, bez dodatkowych opłat. Za akcesoria ułatwiające pracę trzeba zapłacić oddzielnie.


Zlewozmywak to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Służy nam przez lata, dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór. Narażony na codzienne użytkowanie powinien być trwały i łatwy do utrzymania w czystości. A do tego warto żeby się też ładnie prezentował.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Laveo, Ferro, Comitor, Deante


Zobacz także
Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Zlewozmywak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wydaje... ¬ więcej...

 
Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Wśród kuchennego wyposażenia nie ma dwóch innych elementów,... ¬ więcej...

 
Czy zlewozmywak jednokomorowy jest praktyczny?

Czy zlewozmywak jednokomorowy jest praktyczny?

Zlewozmywaki jednokomorowe należą do najbardziej popularnych modeli na rynku. Mają... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet