gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Odkurzacz centralny w bloku

aktualizacja: 24-02-2021, 09:05 – artykuł promocyjny


Słysząc określenie odkurzacz centralny, od razu wydaje nam się, że jest to instalacji dedykowana tylko i wyłącznie do dużych domów wolnostojących. Nic bardziej mylnego odkurzacz centralny jako urządzenie wygodne i funkcjonalne może znaleźć się również w mieszkaniu w bloku. Zwłaszcza jeśli czeka nas remont lub mieszkanie jest dopiero co urządzane, powinniśmy rozważyć taką ewentualność.

Odkurzacz ecomax

fot.: Eco Max

 

Odkurzacz centralny - kiedy warto zainwestować w taką instalację

 

Odkurzacz centralny ma wiele zalet - przede wszystkim jest bezgłośny i usuwa skutecznie z domu (wyciąga na zewnątrz) wszelkie zanieczyszczenia. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne osobom z problemami typu astma czy alergie niż tradycyjny system. Drugą wielką zaletą takiej instalacji jest wygoda - lekka rura, którą ciągniemy za sobą jest niczym w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć drogi montaż - koszt samego urządzenia kilkakrotnie przewyższa ceny za odkurzacze stacjonarne. Jednak i w tej kwestii w ostatnim czasie można zaobserwować tendencję spadkową wynikającą głównie z poszerzenia oferty oraz ilości producentów i dystrybutorów na rynku. Poza tym serwis (instalacja jest mało awaryjna, ale jednak zawsze istnieje jakieś ryzyko) jest dość drogi i trudny. Kłopotliwy może być również montaż w zamieszkałym budynku - wymaga on bowiem gruntownego remontu.


Najlepszym momentem na instalację odkurzacza centralnego jest stan surowy budynku lub moment gruntownego remontu. Wynika to głównie z konieczności wygospodarowania kanałów wbudowanych w ścianie stanowiących miejsce dla systemu chowanych rur.

Odkurzacz centralny polecany jest szczególnie w domach, w których są małe dzieci lub mieszkańcy mają problemy natury pulmonologicznej, np. astma lub uczulenie na roztocza. Jest to rozwiązanie idealne również dla osób, które uwielbiają porządek, a nie chcą martwić się długim i kłopotliwym sprzątaniem. Dla właścicieli czworonogów również może okazać się zbawienny.

 

Odkurzacz centralny - instalacja

 

Odkurzacz centralny jest instalacją, na którą składają się: jednostka centralna, rury ssące ukryte w ścianach oraz gniazda ssące. W celu uruchomienia pracy tego urządzenia należy wpiąć rurą z końcówką czyszczącą i cały system uruchomi się automatycznie, choć oczywiście istnieje również możliwość ręcznego sterowania.  

Kluczowe znaczenie ma tu jednostka centralna - zazwyczaj lokalizowana jest w pomieszczeniach gospodarczych typu kotłownia, spiżarnia, składzik itp. Rozmieszczenie oraz ilość gniazd to drugie ważne kryterium, nad którym musimy się dobrze zastanowić.

Podstawą dobrze poprowadzonej instalacji jest plan. Zawsze nasze rozważania powinniśmy zaczynać od konkretnego mieszkania - w tym przypadku będzie to metraż oraz rozkład pomieszczeń.
 

 

Odkurzacz centralny - montaż w bloku

 

W przypadku mieszkań w bloku mamy dwie możliwości do wyboru - jednostka zbiorcza dla kilku mieszkań lub instalacja indywidualna. Zdecydowanie lepszym wariantem jest jednak druga opcja. Indywidualna instalacja z małą, ale skuteczną jednostką centralną znacznie lepiej poradzi sobie w takiej sytuacji.
 

  • Mały metraż - łatwiejszy montaż


Można powiedzieć, że montowanie odkurzacza centralnego w małych kubaturach jest prostsze, bo bazuje na krótszym rurociągu, a to jak wiadomo mniej kucia, pyłu... W przypadku mieszkań w bloku jednostkę centralną najlepiej jest umieścić na balkonie (o ile taki posiadamy). Wówczas powietrze a wraz z nim wszelkie zanieczyszczenia zostaną wyprowadzone - tak jak w domach - na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest obudowa na to urządzenie, która będzie chronić serce naszego systemu przed deszczem, słońcem i mrozem (na okres zimy warto je dodatkowo uszczelnić). Jednak nie każde mieszkanie posiada balkon. I co wtedy? Okazuje się, że i z tym problemem możemy sobie poradzić. Czasem wystarczy zapewnić wylot do wentylacji, np. w toalecie. Obecnie dostępne są też specjalne jednostki centralne z dodatkowym, zmywalnym filtrem HEPA, które nie wymagają montażu wyrzutni powietrza.

Izzy 50 - odkurzacze na małą powierzchnięIzzy 50 - odkurzacze na małą powierzchnię

fot.: Eco Max - Odkurzacze z serii Izzy na mały metraż

Budowa systemu rozprowadzenia rur w swoim mieszkaniu zakłada utworzenie zabudowy w ścianie i zajmuje jedynie kilka godzin. Do tego wykonuje się otwory w ścianie do osadzenia gniazd i szufelki.

 

ZOBACZ TAKŻE:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Eco Max


Zobacz także
Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy,... ¬ więcej...

 
Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Na Polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę... ¬ więcej...

 
HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania prezentuje jednostki centralne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet