oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


Oświetlenie elewacji - iluminacje

aktualizacja: 23-04-2021, 11:48 – artykuł promocyjny


Ciekawe efekty osiągnięte poprzez iluminacje świetlene na elewacji budynku podnoszą wizualny aspekt miasta nocą. Podświetlona fasada może stać się atrakcją turstyczną lub dać podstawę do zainteresowania nią osób znajdujących się w pobliżu. Jest to spektakularny efekt świetlny bardzo chętnie wykorzystywany przez administratorów ważnych budynków i obiektów w topografii miasta oraz przez inwestorów, którzy chcą podnieść prestiż swojego budynku.

Oświetlenie elewacji, oprawy: dogruntowa KOS6, naświetlacz GAVI

fot.: Smartlight - obiekty architektoniczne oświetlone dynamicznie zmieniającymi się kolorami przyciągają uwagę i na dłużej pozostają w naszej pamięci - iluminacja na bazie opraw: dogruntowa KOS6, naświetlacz GAVI

Oświetlenie elewacji domu

fot.: Smartlight - oświetlenie elewacji domu za pomocą opraw dogruntowych

 

Sztuka dobrego oświetlenia fasady

 

Dobre oświetlenie fasady musi spełniać kilka kryterium. Przede wszystkim nie może przeszkadzać w funkcjonowaniu osobom wewnątrz budynku. Zbyt jasne oświetlenie stworzy również nie naturalną poświatę, która będzie drażnić wzrok. Poza tym fasada powinna być tak oświetlona by podkreślić tylko jej atrakcyjne aspekty a ukryć to co jest niedoskonałością. Oświetlenie powinno również wzbogacać architekturę budynku. Tylko iluminacja jest w stanie stworzyć piękny pejazaż z budynkiem w roli głównej.

Oświetlenie elewacji VICTORIA, oświetlenie wejścia KOS3, sterowanie RGB DE3

fot.: Smartlight - oświetlenie zewnętrzne elewacji może być zróżnicowanie również pod kątem podziału budynku na strefy użytkowe - pozwala to zaakcentować, na przykład wejście - na powyższej aranżacji zostały wykorzystane oprawy do oświetlenia wejścia KOS3 oraz system sterowania RGB DE3


Inaczej należy podejść do kwestii oświetlenia nowoczesnych budynków, a innymi prawami rządzi się tworzenie iluminacji na zabytkach. W pierwszym przypadku mamy większą dowolność. Drugi rodzaj fasad wymaga raczej całościowego podświetlenia, które nie zatraci kunsztu architektonicznego danej budowli. Zastosowanie opraw punktowych lub kierunkowych mogłoby bowiem doprowadzić do zniekształceń, które w znaczący sposób zmieniłyby odbiór wizualny, a w konsekwencji budynek, nawet najbardziej znany stał by się nierozpoznawalny. Kierunkowe punkty świetlne idealnie natomiast pasują do nowoczesnej architektury. Różnicowanie odstępów oraz zmiana kierunku padania wiązki świetlnej daje podstawy do ciekawych zabiegów świetlnych, np. wrażenie pocięcia fasady lub podkreślenia tylko wybranych elementów konstrukcyjnych.

Oświeltenie elewacji budynkuOświeltenie elewacji budynku

fot.: Smartlight - budynek za dnia i po zmierzchu - iluminacja może zupełnie zmienić wygląd fasady

Do oświetlenia fasady używa się zarówno źródeł jednobarwnych jak i działających w układzie RGB, czyli zmiennobarwnym. Dają one nieograniczoną ilość kombinacji, dzięki czemu oświetlenie może być dostosowane do pory roku, czy okazji.

Oświetlenie zewnętrzne - iluminacje

fot.: Es-System - sterowanie oświetleniem pozwala zmieniać jego charakter i dostosować go do naszych potrzeb oraz różnych okazji - liniowe oprawy wykorzystanew iluminacji Europejskiego Centrum Solidarności podkreślają czyste kształty budynku

fot.: Trilux

 

Kreowanie oświetlenia zewnętrznego - rola iluminacji

 

Odpowiednie wyeksponowanie zarówno otoczenia ulic jak i budynków wymaga przemyślanego oświetlenia. Tworzenie atrakcyjnego wyglądu obiektów w porze nocnej powinno bazować na indywidualnie dostosowanych projektach świetlnych wynikających z głębokiej analizy położenia budynku, jego roli i stylu w jakim został wzniesiony. Intensywne oświetlenie pełni również rolę "reklamy".

Oświetlenie zewnętrzne - kolorowa iluminacje na elewacji

fot.: Es-System - iluminacja na elewacji centrum handlowego

Jednak duża ilość tego typu rozwiązań, np. w centrum miasta powoduje anonimowość. W iluminacjach świetlnych pokłada się nadzieję na przywołanie światłem ich widoku, znanego z dziennej panoramy miasta. W iluminacji obiektów architektonicznych czy zespołów urbanistycznych kształtuje nastrój, wpływa na podświadomość, tworząc zapamiętywany, nocny wizerunek miasta. Poza efektem estetycznym uzyskuje się również poprawę stanu bezpieczeństwa samych obiektów jak i w ich otoczeniu.

Oświetlenie zewnętrzne - iluminacje

fot.: Smartlight - iluminacji mogą towarzyszyć również inne elementy ozdobne - powyżej gra światlem została wkomponowana w efektowny ruch wody w fontannie

 

Projekt iluminacji

 

Iluminacja może stanowić ogólny system oświetlenia miejskiego bądź też być oddzielnym systemem. W obu przypadkach konieczne jest jednak uwzględnienie szerszej skali i przygotowanie odpowiedniego projektu. W zakresie prac projektowych powinno się uwzględnić: kryteria techniczno-ekonomiczne źródeł światła, wybór dopasowanych opraw oświetleniowych, miejsce i sposob ich montażu, zasilanie oraz system sterowania. Uwzględnienie aspektów zarówno tych natury technicznej jak i estetycznej pozwoli stworzyć dobry projekt. Dobór odpowiednich kątów świecenia ma kolosalny wpływ na odbiór budynku. Infrastruktura zasilająco-sterująca powinna również mieć parametry, dzięki którym osiągnięty efekt będzie powielany każdego dnia o odpowiedniej porze. Jeśli chcemy oświetlić budynek znajdujący się liście zabytków dobór oświetlenia zewnętrznego elewacji powinien być skonsultowany z konserwatorem zabytków.

Oświetlenie zewnętrzne - iluminacjeOświetlenie zewnętrzne - iluminacje

fot.: Es-System - iluminacja krakowskich Sukiennic oraz Teatru J. Słowackiego

 

Magia kolorów w oświetleniu zewnętrznym

 

Oświetlenie pełne kolorów ma swój urok, choć oczywiście dla zwolenników majestatycznej bieli również znajdzie się coś ciekawego. Iluminacja zewnętrzna wydobywa plastykę budynku przez co na stałe zmienia otoczenie. Nawet niewielki akcent w postaci iluminacji elewacji pozostawia wrażenia w naszej podświadomości. Jeśli na odbiorcę zadziała się większą ilością światła w postaci kompleksowo zaprojektowanego oświetlenie architektonicznego elewacja zyska prestiżowego charakteru.

REVA - oświetlenie mostu

fot.: Kanlux - w przestrzeni miejskiej dobór iluminacji powinien być spójny z dominującym oświetleniem miasta - oferta opraw do iluminacji jest bardzo elastyczna pod kątem sposobu i miejsca montażu: od mocowanych na elewacji, w gruncie, na słupach, parapetach oraz gzymsach, aż po te na wysięgnikach


 

Iluminacja zieleni, otoczenia

 

Okazuje się, że równie wdzięcznym obiektem do podświetlenia są drzewa oraz otoczenie. Iluminacje dla których tłem jest zieleń - miejska lub wokół domu - są subtelne i bardzo zróżnicowane ponieważ wynikają z unikalnego kształtu każdego drzewa. 

Oświetlenie dekoracyjne zewnętrzne ogrodowe Miloo Electronics

fot.: Miloo  Electronics - dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne, które akcentuje drzewa i krzewy w ogrodzie

W iluminacji duże znaczenie ma także wskazanie elemetnów atrakcyjnych oraz ważnych pod kątem użyteczności. Z pewnością do takich należą ścieżki prowadzące do wejścia głównego oraz samo wejście. Najlepszy efekt osiągniemy jeśli połączymy iluminacje budynku i otoczenia. 

Oświetlenie zewnętrzne - iluminacjeOświetlenie oczka wodnego

fot.: Smartlight - technologia LED w oświetleniu zewnętrznym pozwala na oszczędność energii

 

Oświetlenie zewnętrzne - przykładowe oprawy do iluminacji

 

Smartlight - oprawy z serii Volcano dostosowane do tworzenia ilumiacji pod wodą lub w kontakcie z wodą oraz w miejscach narażonych na stały kontak ze środowiskiem wodnym.

  • maksymalne zanurzenie - 1 m
  • szkło hartowane 5 mm
  • sterowanie RGB
Oświetlenie zewnętrzne - jakie oprawy wybrać

Smartlight - oprawy dogruntowe i najazdowe KOS odporne na obciążenia

  • oprawa z odlewu aluminiowego
  • szkło hartowane 8 mm
Oświetlenie zewnętrzne - jakie oprawy wybrać

Es-System - oprawa naścienna LEDPIPE 4 z możliwością łączenia przelotowego

  • technologia 3xS: save money, save energy, save time
     
Oświetlenie zewnętrzne - jakie oprawy wybrać

 

 

Przeczytaj również:

Oświetlenie elewacji

Iluminacje architektoniczne oprawami Smartlight

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Miloo, Smartlight, Trilux, Es-System, Kanlux


Zobacz także
Jakie oświetlenie LED wybrać do hali przemysłowej?

Jakie oświetlenie LED wybrać do hali przemysłowej?

Firma MILOO-ELECTRONICS jest polskim producentem oświetlenia typu LED, elektroniki,... ¬ więcej...

 
Oświetlenie LED to prosta droga do innowacyjnego przedsiębiorstwa!

Oświetlenie LED to prosta droga do innowacyjnego przedsiębiorstwa!

MILOO-ELECTRONICS – polski producent oświetlenia w technologii LED marki MILOO-LIGHTING... ¬ więcej...

 
Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Wielkie muzeum, kameralna wystawa dzieł sztuki, ale i showroom samochodowy czy witryna... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet