Wyciąg vs. pochłaniacz - które rozwiązanie jest lepsze?


Czym dokładnie różni się okap w trybie wyciągu od pochłaniacza kuchennego. Analizujemy najważniejsze zasady funkcjonowania obu tych urządzeń. Sprawdź, które rozwiązanie wybrać w swoim domu.

Słowa okap oraz pochłaniacz często stosowane są zamiennie. Przyjmuje się, że okap i pochłaniacz to w pewnym sensie rzeczywiście to samo urządzenie. Jest tak dlatego, że właściwie każdy okap może stać się pochłaniaczem. Aby do tego doszło wystarczy jeden prosty zabieg - zamontowanie filtrów węglowych. Żeby ułatwić rozróżnienie tych dwóch typów urządzeń, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy, które rozwieje wszelkie wątpliwości oraz ułatwi wybór odpowiedniego modelu.

 

Specjalistyczne nazewnictwo

 

Osoby na co dzień pracujące w branży AGD frazy okap w trybie wyciągu (bądź wyciąg) używają w jednym konkretnym przypadku:

  • gdy jest ono podłączone do wentylacji rurą (np. do komina lub na zewnątrz)


Określenie pochłaniacz jest natomiast używane w odniesieniu do urządzenia, które:

  • pracuje na filtrach węglowych i jednocześnie
  • nie jest podłączone do wentylacji


Podsumowując: jeśli założymy okapowi filtry węglowe i nie podłączymy go do wentylacji, to będzie on wtedy pochłaniaczem. Jego rola ograniczy się do absorbowania zapachów, a nie usuwania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz pomieszczenia.

 

3 powody, dla których pochłaniacz jest gorszym rozwiązaniem od wyciągu:

 

Konieczność wymiany filtrów węglowych

Pochłaniacz zawsze wymaga wymiany filtrów węglowych. W przypadku tego trybu najlepiej jest uruchomić go chwilę przed rozpoczęciem gotowania oraz zostawić urządzenie włączone po skończeniu. Dzięki temu powietrze, którego filtr nie zdąży wyczyścić, zostanie dokładnie doczyszczone. Filtrom węglowym należy dać możliwość ponownego pobrania tego samego powietrza z pomieszczenia w celu jego dokładniejszej filtracji. Za pierwszym razem najprawdopodobniej nie uda mu się tego zrobić idealnie.

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki3/filtry_weglowe_firmy_elica_okapykuchennepl_030117.jpg

fot.: Przykładowe filtry węglowe firmy Elica

 

Gdy rozmawiamy z klientami o możliwych rozwiązaniach wentylacyjnych w ich domach, zawsze zwracamy uwagę na koszty użytkowania obu typów urządzeń wskazując na rzeczywiste sumy.

Policzmy je: średni koszt kompletu filtrów węglowych to 80 zł. Żeby były skuteczne, najlepiej jest wymieniać je co 3 miesiące. Koszty roczne to zatem kwota 320 zł, którą wydajemy dodatkowo na użytkowanie okapu. Okap zmieniamy średnio co 10-15 lat, co daje nam łączny koszt jego użytkowania między 3200 - 4800 zł. To całkiem duża kwota!

Zdecydowanie bardziej opłacalne jest podłączenie okapu do wentylacji wybierając odpowiednie rury do okapu, które w razie konieczności można obudować płytą kartonowo-gipsową. Tylko wtedy cieszyć się będziemy 100% skutecznością naszego urządzenia. Efektywność okapów, które działają w trybie pochłaniacza, szacuje się jedynie na 20%. To aż o 80% mniej!

Zwiększone ryzyko występowania wilgoci

Osoby, które używają okapów kuchennych wyłącznie w trybie pochłaniacza skarżą się na występującą w kuchni większą wilgoć. Dzieje się tak dlatego, gdyż powietrze filtrowane przez pochłaniacz nie jest usuwane poza kuchnię, tylko wraca do pomieszczenia. Filtr węglowy powoduje stłumienie pracy silnika, w związku z czym istnieje wysokie prawdopodobieństwo skraplania się pary wodnej na płytkach, meblach oraz szybach. Wilgoć, kurz, opary i inne nieczystości zostają wewnątrz pomieszczenia.

Zwiększona głośność pracy

Filtry węglowe zamontowane na turbinie ssącej powodują także zwiększenie głośności pracy naszego urządzenia. Użytkownicy dość często zapominają o ich regularnej wymianie. Każda kolejna godzina, podczas której gorące opary przechodzą przez filtry węglowe, zmniejsza ich możliwości absorpcyjne. Pochłaniacz staje się przez to mniej efektywny, a jego głośność zniechęca do regularnego uruchamiania go przy gotowaniu. Słaba wentylacja powietrza w domu oraz brak jego stałej filtracji ma duży wpływ na powstawanie alergii oraz rozwój grzyba.

 

Domy pasywne i rekuperacja a pochłaniacze kuchenne

 

Okap działający w trybie pochłaniacza cenią sobie osoby, które mają tzw. domy pasywne. Ich zadaniem jest minimalizowanie zużycia energii oraz wykorzystywanie powietrza powstałego na skutek wentylacji. Zwolennicy takiej filozofii mieszkania będą chcieli pozostawić w domu ciepło wytworzone podczas gotowania czy pieczenia.

Domy z rekuperatorami działają na podstawie stosunkowo prostej zasady. Świeże powietrze napływające do pomieszczeń jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Następuje dzięki temu odzysk ciepła z wentylacji.

Podobnie jak większość uznanych producentów - zawsze proponujemy okapy z podłączeniem do wentylacji na zewnątrz. Rekomendujemy je nawet osobom, które mają w domu zastosowaną rekuperację. Pozwala to usunąć wilgoć i wszystkie opary na zewnątrz poza sferę mieszkalną. Przyczynia się to do zdrowszego powietrza oraz zabezpieczenia frontów meblowych i innych urządzeń oraz akcesoriów.

 

Okap w trybie wyciągu - najlepsze rozwiązanie

 

Odradzamy stosowanie filtrów węglowych, gdy nie jest to konieczne. Każda dodatkowa warstwa, przez którą musi przejść powietrze, powoduje, że okap pracuje głośniej. Nawet na I biegu przy zastosowaniu filtrów węglowych praca okapu może stać się dla nas drażniąca. Okap ma również wtedy słabszą filtrację

Zawsze radzimy
naszym klientom, by, w miarę możliwości, podłączyli okap do wentylacji. Jeśli rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, wystarczy skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością zaproponuje sensowne wyjście. Nasze dotychczasowe doświadczenie w produkcji, sprzedaży oraz serwisowaniu okapów kuchennych pełne jest przypadków, kiedy udało się podłączyć urządzenie rurą do kanału wentylacyjnego.

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki3/poprawnie_zamontowany_wyciag_kuchenny_okapykuchennepl_030117.jpg

fot.: Poprawnie zamontowany wyciąg kuchenny dobrej jakości to najskuteczniejsze rozwiązanie
(na zdjęciu model Gutmann Nube 90)


Gdy podłączymy okap do wentylacji, wydajność naszego urządzenia wzrośnie aż o 80%.
Naszym klientom zawsze rekomendujemy takie rozwiązanie. Dzięki temu tylko jeden raz zainwestujemy np. w podwieszany sufit i unikniemy wydawania co kilka miesięcy dodatkowych pieniędzy na filtry węglowe. Zyskujemy też (oprócz oczywistej oszczędności) o wiele bardziej wydajne i ciche urządzenie. Filtry węglowe zamontowane w okapie znacznie zwiększają poziom głośności jego pracy.

Okap w trybie wyciągu:

  • usuwa zapachy, zasysa kurz, drobnoustroje, parę wodną oraz inne nieczystości wyrzuca je poza pomieszczenie
  • jest o 80% skuteczniejszy niż okap pracujący w trybie pochłaniacza
  • jest tańszy w eksploatacji, gdyż nie trzeba wymieniać w nim filtrów węglowych
  • chroni meble przed uszkodzeniami
  • zapobiega skraplaniu się pary wodnej wewnątrz pomieszczenia
  • minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii
  • pracuje ciszej


Wydajny okap dobrej jakości podłączony rurą do wentylacji zapewni nam sprawne oczyszczanie powietrza w kuchni zawsze wtedy, kiedy gotujemy, pieczemy czy organizujemy przyjęcie na większą ilość osób. Okapy działające w trybie wyciągu pomagają zlikwidować wilgoć w mieszkaniu, zabezpieczają naszą kuchnię przed pojawieniem się w niej grzyba. Dodatkowo ochronią meble przed zniszczeniem oraz nie spowodują skraplania się pary wodnej na szybach.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-15000-N

Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-15000-N

W miejscach pracy, gdzie odbywa się proces spawania czy... ¬ więcej...

 
Czym jest i do czego służy łapacz iskier podczas procesów produkcyjnych, takich jak spawanie i szlifowanie?
 
Rekuperatory Lossnay. Do każdego pomieszczenia

Rekuperatory Lossnay. Do każdego pomieszczenia

Dekoncentracja, spadek energii i ogólne zmęczenie organizmu to objawy, które... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet