Oświetlenie elewacji

aktualizacja: 20-12-2021, 10:39 – artykuł promocyjny


Oświetlenie elewacji budynku pozwala wydobyć bryłę budowli z mroku. Może mieć również bardziej dekoracyjny charakter, dzięki czemu uwypuklone zostaną ciekawe elementy architektoniczne. Podświetlenie gwarantuje lepszą prezencję danego obiektu. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć używa się różnych lamp elewacyjnych.

Oświetlenie elewacji, oprawy: górne FOX2, dolne VICTORIA. Sterowanie DALI

fot.: Smartlight - oświetlenie elewacji z wykorzystaniem opraw: górne FOX2, dolne VICTORIA oraz sterowania DALI

 

Elewacja podświetlona czy oświetlona

 

Oświetlenie zewnętrzne budynku wymaga przemyślanego ustawienia źródeł światła. Konieczne jest zadbanie o to by światło nie wpadało przez okna do wnętrza budynku oraz by oświetlenie nie przeszkadzało osobom znajdującym się w środku. Elewacja budynku może być podświetlona oprawami znajdującymi się bezpośrednio na ścianie lub w niewielkim oddaleniu, np. umieszczonymi w kostce lub na trawniku.

Oświetlenie elewacji - AJAX

fot.: Smartlight - oświetlenie elewacji budynku za pomocą opraw montowanych w podłodze

Oświetlenie elewacji bardzo często ma wymiar dekoracyjny. Podkreślenie struktury lub zaakcentowanie elementów architektonicznych budynku to ciekawa forma gry światłem. Efektowne źródła światła również stanowią ozdobę same w sobie. Szczególnie ważne jest jednak by umiejętnie ustawić strumień światła. Nie może on przykuwać uwagi nierównościami tynku.

Oświetlenie elewacji, opary: dogruntowa KOS3, naścienna SIENA

fot.: Smartlight - oświetlenie zewnętrzne budynku zostało tak zaplanowane by współgrało z elewacją - ciemniejsze elementy pozostają w cieniu a jaśniejsze zostały dodatkowo podświetlone

To co ważne w oświetleniu elewacji to gra światła i cienia. Duży kontrast poprawia ogólny odbiór budynku, a czasem nawet rzutuje na jego proporcje. Efekty świetlne mogą być też dynamiczne. Oddają one indywidualność firmy lub budynku. Bardzo popularne jest stosowanie źródeł światła, które fałszują oddawane barwy lub wielobarwne iluminacje.

Oświetlenie elewacyjne NorlysOświetlenie na zewnątrz Norlys

fot.: Norlys

Barwne iluminacje to coraz częstszy trend, obserwowany głównie w miejscach reprezentacyjnych, gdzie ciekawe obiekty są dobrze widoczne również po zmierzchu. Czasem nawet zyskują zupełnie inny wymiar i stają się atrakcją turystyczną miasta nocą.

Oświetlenie elewacji, oprawy: dogruntowa KOS6, naświetlacz GAVI

Tego typu oświetlenie możliwe jest dzięki coraz wyższym standardom oferowanym przez producentów LED. Projektanci oświetlenia mogą dzięki nim osiągać spektakularne efekty wizualne, które przyczynią się do podkreślenia, oznakowania lub wtopienia w tło danych elementów architektonicznych przy użyciu tylko i wyłącznie światła.

fot.: Smartlight - oświetlenie fasady RGB pałacyku przykuwa uwagę przechodniów  


Jakość i intensywność oświetlenia zawsze warto uwarunkować względem otoczenia. W praktyce jest to analiza pozwalająca uniknąć efektu olśnienia oraz marnowania energii na rozsył światła w przestrzeń, a wręcz zaśmiecania światłem środowiska.

 

Modułowe linie świetlne Sureline Zobacz także: Modułowe linie świetlne Sureline


 

Lampy elewacyjne

 

Lampy elewacyjne mają za zadanie przykuć uwagę, akcentować logo lub nazwę a same nie powinny też szpecić budynku. Wybór lamp na elewację należy przemyśleć.

Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji
fot.: Es-System - lampy elewacyjne o pionowym rozsyle światła podkreślają strukturę starej cegły na ścianach fot.: Es-System -oświetlenie elewacji współgra z iluminacją przed budynkiem i wydobywa jego bryłę z mroku


Lampy stosowane do oświetlenia elewacji powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz posiadać wszelkie cechy oczekiwane współcześnie od oświetlenia. Chodzi tu głównie o żywotność źródeł światła oraz ekonomiczne użytkowanie (często jest ich dużo i świecą od zmierzchu do świtu). Do tego warto zadbać również o system sterowania oświetleniem, który w łatwy sposób będzie zarządzał całą operacją włączania i wyłączania oświetlenia. Wysokie wymagania względem elastyczności oświetlenia idą w parze z rozwojem źródeł światła, które są coraz bardziej efektowne.

Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji
fot.: Smartlight - ścienna oprawa elewacyjna
fot.: Smartlight - naświetlacz liniowy architektoniczny

Norma Slim - superpłaskie naświetlacze LED

fot.: HSK LEDY - dobrze by oświetlenie elewacji posiadało klasę ochrony IP65 i więcej
 

  • Oprawy świecące góra-dół dają możliwość wyboru kąta rozsyłu, dzięki czemu mamy zapewnione odpowiednie oświetlenie (zwłaszcza jeśli jest kilka opraw w niedalekim sąsiedztwie) oraz ciekawy efekt ozdobny.
  • Oprawy ze zróźnicowanym rozsyłem światła dają większe możliwości dekoracyjne. Ich światło skierowane jest w dół, gdzie szeroki strumień oświetla znaczną powierzchnię, a ku górze skierowany jest cienki strumień akcentujący.
  • Oprawy liniowe sprawdzą się na elewacjach długich

I-Valo - VIVO oświetlenie zewnętrzne

fot.: I-Valo - VIVO oświetlenie zewnętrzne

Przeczytaj również:

Oświetlenie elewacji budynków
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu
Zaprogramuj oświetlenie zewnętrzne domu

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Smartlight, Norlys, Es-System, I-Valo, HSK LEDY


Zobacz także
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania... ¬ więcej...

 
Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Życie roślin i zwierząt na naszej planecie zawsze było podporządkowane naturalnemu... ¬ więcej...

 
Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Smartlight to marka, która wprost zachwyca swoimi profesjonalnymi projektami... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet