Rury do okapu - 6 zasad poprawnego montażu


Podłączenie okapu do wentylacji gwarantuje jego cichszą i wydajniejszą pracę. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się lepiej niż okap pracujący z trybie pochłaniacza, czyli z filtrem. Jeśli tylko mamy taką możliwość zadbajmy o podłączenie urządzenia za pomocą rury do kanału wywiewnego. Warunkiem jednak jest prawidłowo wykonana instalacja. Poniżej cenne wskazówki, o czym należy pamiętać.


Okapy działają w dwóch trybach.

Pierwszy z nich to tryb pochłaniacza. Oznacza on pracę polegającą na neutralizowaniu i pochłanianiu jedynie zapachów i tłuszczy unoszących się w powietrzu. Do tego celu służą specjalne filtry węglowe, które montuje się wewnątrz okapu. W tej opcji brak jest jednak odprowadzenia na zewnątrz oparów i wilgoci powstałych w procesie gotowania. 

Drugi tryb to okap działający jako wyciąg. Konieczne jest wówczas podłączenie urządzenia za pomocą rury do kanału wentylacyjnego, którym wyciągane jest poza budynek zanieczyszczone powietrze powstałe podczas gotowania. Rozwiązanie to jest zawsze polecane przez specjalistów zajmujących się doradztwem w zakresie montażu okapów kuchennych. Okap działający w trybie wyciągu jest bardziej wydajny, skuteczny i cichy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? PORADNIK

 

Podłączenie okapu do wentylacji - optymalne warunki

 

Jesli wybrany przez nas okap podłączony zostanie do wentylacji warto zamontować na wlot silnika odpowiednią rurę, przez co będzie on działał najbardziej wydajnie. Opary kuchenne będą sprawnie wyprowadzane z pomieszczenia. Ale to nie wszystko. Zapewnimy sobie również cichą pracę urządzenia. Głośność okapu uzależniona jest od kilku czynników, wśród których najistotniejszą kwestią jest swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego przez okap powietrza.

Przed zamontowaniem wyciągu koniecznie sprawdź:

 • średnicę kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego
 • długość odcinka łączącego wylot z silnika okapu z kominem wentylacyjnym
 • ilość załamań kanału o dany kąt
 • drożność i przekrój komina wentylacyjnego w budynku
 • stabilność ściany, na której zostanie zamontowany okap
 • długość kanału odprowadzającego

 

 

Jakie rury do okapu są najlepsze?

 

Powietrze wypychane przez łopatki silnika powinno napotkać na swej drodze jak najmniej przeszkód. Im ich będzie więcej, tym okap pracować będzie głośniej. W trakcie podłączania okapu do kanału wentylacyjnego pamiętajmy o kilku zasadach. Dzięki nim nasz okap będzie miał dużą wydajność przy zachowaniu niskiego poziomu głośności podczas pracy:
 

 • podłączenia za pomocą kanałów elastycznych z tworzywa sztucznego używaj w ostateczności - wtedy, gdy inny sposób podłączenia jest niemożliwy
 • używaj sztywnych i gładkich rur odprowadzających o średnicy takiej samej jak średnica wylotu silnika (najczęściej jest to rura do okapu o średnicy 150 mm)
 • zaplanuj jak najkrótszy odcinek rury łączącej wylot turbiny z przewodem kominowym
 • unikaj podłączeń rurami aluminiowymi (rurami spiro)w przypadku wykorzystania kanałów płaskich
 • pamiętaj o zachowaniu powierzchni pola przekroju odpowiadającego średnicy wylotu z silnika (np. przy średnicy wylotu fi 15 cm zastosuj kanał prostokątny 22x9 cm)
 • zadbaj o to, by rura do okapu miała jak najmniej załamań
 • unikaj montażu okapu na ścianie lekkiej konstrukcji (np. z regipsu)
 • jeśli kanał odprowadzający nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku - nie należy montować klapek zaworu zwrotnego (dotyczy to sytuacji, gdy na wylocie silnika zamocowane są klapki zapobiegające cofaniu się powietrza do okapu)

 

Rury do okapu - 6 zasad poprawnego montażu

fot.: klapka zaworu zwrotnego montowana na wylocie silnika

 

 

Okrągłe rury do okapu

 

Jeśli chcemy, by okap działał w trybie wyciągu, urządzenie zawsze musi być podłączone do kanału wentylacyjnego. Dostępnych jest kilka standardowych rodzajów rur, które różnią się średnicą (rury okrągłe), długością oraz polem powierzchni (rury płaskie).

Średnica wylotu z silnika w okapach to zwykle 15 cm. Nigdy nie używajmy rur węższych - zmniejszy nam to znacznie wydajność urządzenia oraz sprawi, że będzie ono pracowało dużo głośniej. Najbardziej polecanymi (w przypadku wylotu o średnicy 15 cm) są gładkie rury okrągłe fi 15 cm. Kanały okrągłe stawiają najmniejsze opory przepływu powietrza, więc nadają się nawet do długich połączeń. Wykonane są z niezapalnego tworzywa sztucznego spełniającego wymagania międzynarodowych norm budowlanych. Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia, można je przycinać za pomocą ręcznej piłki do metalu. Są odporne na korozje, co sprawia, że wytrzymują przez wiele lat.

 

Rury do okapu - 6 zasad poprawnego montażuRury do okapu - 6 zasad poprawnego montażu

fot.: Polecane rury do okapu okrągłe fi 15 cm firmy DOMUS

 

 

Prostokątne (płaskie) rury do okapu

 

Innym popularnym rodzajem rur wentylacyjnych używanych w przypadku okapów kuchennych są kanały płaskie (prostokątne). Stosuje się je np. do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w podłodze, gdy chcemy, by okap blatowy pracował w trybie wyciągu. Postarajmy się zamontować je jeszcze przed wylaniem betonu. W tym przypadku optymalnym rozmiarem jest kanał prostokątny o wymiarach 9x22 cm. Jest to odpowiednik rury okrągłej o przekroju fi 15 cm (wylot z silnika okapów blatowych ma właśnie taką średnicę).

Rury do okapu - 6 zasad poprawnego montażuRury do okapu - 6 zasad poprawnego montażu

fot.: Rury do okapu prostokątne (płaskie) o wymiarach 9x22 cm - zamiennik rur okrągłych fi 15 cm

Istnieją również inne rozwiązania takie jak kanały elastyczne oraz rury aluminiowe. Są to jednak gorszym wyjściem. Zaleca się ich stosowanie w sytuacjach, kiedy podłączenie rur okrągłych bądź prostokątnych jest z przyczyn technicznych uniemożliwione.

 

Maskownice zasłaniające rury do okapu

 

Gdy chcemy, żeby okap działał w trybie pochłaniacza, jego montaż jest stosunkowo łatwy.
Gdy jednak kratka wentylacyjna, do której zamierzamy podłączyć okap działający w trybie wyciągu, jest przesunięta w bok i oddalona na tyle, że niemożliwe jest jej zamaskowanie przez komin okapu - może pojawić się problem. Producenci dostarczają zwykle do okapu tzw. maskownice (kominy), które są w stanie zakryć część rury, którą podłączymy do wentylacji. Maskownice to nic innego jak metalowe tuby (kwadratowe, prostokątne bądź okrągłe). Mają regulowaną długość. Gdy nasze pomieszczenie jest wysokie i ma np. 3 metry - może zajść potrzeba zabudowania wystającego kawałka rury, żeby całość wyglądała estetyczniej.

okap przyścienny Verta 60.2 Black okapykuchenne.pl

fot.: Maskownica wykonana ze stali lakierowanej do okapu GLOBALO Verta 60 Black

 

Zabudowanie wystającej rury

 

Zdarza się, że rura do okapu wystaje nam nieco ponad komin. Możemy ją wtedy zabudować. Wystarczy wykonać z profili metalowych konstrukcję i obudować ją płytą gipsowo-kartonową. W konstrukcji takiej umieszczamy przewód, podłączamy go do kratki wentylacyjnej i wyprowadzamy w miejscu zawieszenia okapu, dokładnie w jego osi. Dzięki temu ukryjemy elementy przewodów wentylacyjnych i będziemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego urządzenia oraz jego cichą pracą.

 

Rury do okapu - 6 zasad poprawnego montażu

fot.: Montaż maskownicy nad okapem i zabudowanie rury płytą z regipsu: kratka wentylacyjna znajduje się po lewej stronie okapu na bocznej ścianie

 

Do zapamiętania:

 • najważniejsze jest podłączenie okapu do wentylacji rurą - nie zmniejszajmy jej średnicy (zwiększy do głośność oraz zmniejszy wydajność okapu)
 • optymalna jest gładka rura do okapu okrągła o średnicy takiej jak wylot z silnika
 • gdy komin umieszczony jest tuż za ścianą - załóżmy kolanko dopiero po poprowadzeniu przynajmniej 30 cm rury unikajmy kątów prostych podczas łączenia rur - prowadźmy je łagodnymi łukami (lepiej użyć dwóch kolanek o kącie 45 stopni niż jednego o kącie 90 stopni)
 • możemy wygłuszyć system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej, wpłynie to korzystnie na jakość pracy
 • postarajmy się, by kanał wentylacyjny był możliwie jak najkrótszy - im dłuższe połączenie z kominem, tym okap staje się mniej wydajny.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-15000-N

Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-15000-N

W miejscach pracy, gdzie odbywa się proces spawania czy... ¬ więcej...

 
Czym jest i do czego służy łapacz iskier podczas procesów produkcyjnych, takich jak spawanie i szlifowanie?
 
Rekuperatory Lossnay. Do każdego pomieszczenia

Rekuperatory Lossnay. Do każdego pomieszczenia

Dekoncentracja, spadek energii i ogólne zmęczenie organizmu to objawy, które... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet