
-
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej
- Czy miękkość wody naprawdę ma znaczenie?



Armatura kuchenna - trendy
aktualizacja: 03-09-2021, 06:42 – artykuł promocyjny
Trendy w aranżacji kuchni podlegają ciągłej weryfikacji. Jednak można zaobserwować również długofalowe zmiany, które na dobre zagościły w kuchniach. Niewątpliwie do tej grupy należy armatura kuchenna, która musi być solidna i łatwa do czyszczenia, aby spłeniała nasze oczekiwania. Zawsze też warto dobrać ją do stylu panującego w kuchni. Szczególną uwagę warto także zwrócić na tworzywo.
fot.: Deante - wyjmowana wylewka baterii kuchennej, zlew nakładany na blat oraz deska dopasowana do komory to funkcjonlaność armatury kuchennej, która na dobre zagościła w naszych kuchniach
Baterie kuchenne - wybór, rodzaje, dominujące style
Baterie kuchenne muszą być wytrzymałe. Dobrej jakości bateria posłuży nam wiele lat. Bardzo często w parze z jakością idzie też wygląd. Producenci inwestujący w nowoczesne rozwiązania technologiczne z wielką uwagą śledzą również wzornictwo i wymagania rynku co do wyglądu baterii.
Podział baterii kuchennych ze względu na:
- miejsce montażu - naścienne lub stojące
- ilość uchwytów - jedno- i dwuuchwytowe
- funkcje - termostatyczne, dotykowe, z podgrzewaczem, filtrujące wodę
- powłokę - granitowe, chromowane, ceramiczne
fot.: Armatura Kraków - wyciągane obrotowe wylewki, z możliwością regulacji strumienia wody umożliwiają w prosty sposób napełnianie wodą wysokich naczyń
Trendy, czyli upozycjonowane przez kilka lat tendencje w danej dziedzinie, pozwalają określić nasze (użytkowników) preferencje. Jednym z nich - niezmiennym - pozostaje ergonomia. Jest to trend czysto użytkowy, ale wymaga od producentów zachowania pewnych zasad podczas procesu projektowania. Coraz częściej wygoda użytkowania znajduje odzwierciedlenie w upodabnianiu baterii domowych do tych używanych przez profesjonalistów. Rozwiązania, które ułatwiają wykonanie wielu prac kuchennych, a przy tym pomagają nam zachować czystość są wymagane również w przestrzeni domowej.
fot.: Invena - baterie mogą być również kolorowe
Jednym z ważnych kryteriów jest rodzaj wylewki. Najpopularniejsza, obrotowa wylewka, umożliwia dowolne sterowanie strumieniem – co szczególnie przydatne jest, gdy dysponujemy zlewem z dwiema komorami, do których z łatwością dotrze. Bateria z wyciąganą rączką natrysku pomaga w zmywaniu naczyń o nietypowych kształtach, a także umożliwia napełnienie wazonu czy wiadra bez umieszczania go w komorze zlewu. Nowością są modele z elastyczną wylewką, którą można wyginać, dowolnie ustawiać, by strumień wody dotarł do każdego zakamarka zmywanego naczynia.
fot.: Diamond - baterie Sycylia, Bali, King
Innowacje, które ułatwią użytkowanie armatury przez długi czas to m.in. napowietrzony strumień gwarantujący równomierny przepływ wody, poręczność dostosowania do ruchów dłoni, kontrolowanie przepływu wody i temperatury.
fot.: Kuchinox - bateria w stylu retro Stilo
Coraz częściej baterie posiadają również dodatkowe systemy, dzięki którym zwiększa się ich funkcjonalność. Jednym z ich jest wewnętrzny system uzdatniania wody, czy mechanizm z czujnikiem podczerwieni, który uruchamia strumień wody po zbliżeniu rąk.
fot.: Schell - jednouchwytowa bateria kuchenna GRANDIS E działająca na podczerwień i tradycyjnie
fot.: KFA - bateria z funkcją filtracji wody
Zlewozmywak - wielkość i kształt ma znaczenie
Zlewozmywak dobiera się do potrzeb domowników. Jeśli posiadamy zmywarkę to często do zakupu zlewozmywaka przykładamy mniejszą uwagę. Jednak jego rola jest nie do przecenienia. Wysposażony w dodatkowe akcesoria może niemal zniknąć z blatu lub znacznie ułatwić nam mycie i płukanie, chociażby owoców i warzyw. Dobrze by był również harmonijne dobrany do wyglądu kuchni, głównie szafek i kafelków, w sąsiedztwie których będzie zamontowany.
fot.: Ferro - różne rodzaje zlewozmywaków: półtorakomorowy, jednokomorowy oraz jednokomorowy z ociekaczem w różnych kolorach
Podział zlewozmywaków ze względu na:
- kształt - owalne, prostokątne, kwadratowe, narożne, trapezowe
- tworzywo - stalowe, granitowe, kompozytowe, ceramiczne, emaliowane
- funkcje i wielkość - z ociekacze lub bez oraz jedno- i wielokomorowe
- sposób montażu - nakładany lub wbudowany
![]()
fot.: Franke |
Zlewozmywaki wpuszczane w blat to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, które spotyka się w nowocześnie projektowanych kuchniach. Kupując zlew warto od razu zadbać o pełne wyposażenie konieczne do montażu (odpływy, syfon końcowy, zaczepy) oraz akcesoria dodatkowe typu dozownik do płynu, korek automatyczny, deski i sitka idealnie pasujące do komory zlewu.
|
Nadal najpopularniejsze są zlewozmywaki chromoniklowe. Są odporne na uderzenia i ścieranie, wysokie temperatury oraz działanie środków czyszczących. Choć zlewozmywaki wykonane z żywic syntetycznych i zmielonego kamienia również są bardzo popularne. Jeśli chodzi o kolor wciąż dominują odcienie szarości oraz biel. Dominujące kształty to nadal prostokąt.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Grupa Armatura, Ferro, Franke, Deante, Invena, Diamond, Kuchinox, Schell |

![]() | Bateria SCHELL GRANDIS E z nagrodą German Innovation Award 2021Tego roku wyróżnienie w międzynarodowym konkursie German Innovation Award... ¬ więcej... |
![]() | Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnikZlewozmywak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wydaje... ¬ więcej... |
![]() | Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchniWśród kuchennego wyposażenia nie ma dwóch innych elementów,... ¬ więcej... |
