9 kroków do prawidłowego montażu okapu


Poprawny montaż okapu warunkuje jego właściwe działanie - skuteczność usuwania zanieczyszczeń, cichą pracę oraz wydajność działania. Wielu z nas zastanawia się, na co zwrócić szczególną uwagę i co zrobić by montaż był poprawny. Warto w tym celu zapoznać się z 9 zasadami poprawnego montażu.
 

Prawidłowy montaż okapu kuchennego pomoże pozbyć się nadmiaru pary wodnej oraz zanieczyszczeń z powietrza. Pomoże to nam w osiągnięciu czystego i zdrowego powietrza w całym domu. Co więcej pozwoli nam w pełni korzystać ze wszystkich funkcji urządzenia.

Zachowanie zasad prawidłowego montażu pozwoli zachować meble i akcesoria w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu. Któż z nas nie chciałby uwolnić się od lepiącej warstwy tłuszczu nagromadzonej na kuchennych meblach. Prawidłowe zamontowanie okapu pozwala uniknąć zniszczenia frontów kuchennych. Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu powoduje ich “puchnięcie” od nadmiaru pary wodnej i wilgoci.  

15 lat doświadczenia na rynku okapów zaowocowało szeroką bazą wiedzy zgromadzoną w czasie produkcji, sprzedaży i serwisowania, która pozwala wytypować istotne zasady poprawnego montażu okapu kuchennego. Oto one:

 

 • Podłączenie okapu do wentylacji


Jedną z najbardziej cenionych wśród użytkowników okapów cech jest cicha praca tego urządzenia.  W tym celu konieczne jest prawidłowe podłączenie do wentylacji za pomocą rury. Musimy pamiętać o tym, żeby nie zmniejszać średnicy wylotu silnika tj. żeby nie używać żadnych przejściówek, które ją zwężają. Jeśli jest taka konieczność możemy zastosować rury do okapu kwadratowe bądź prostokątne zamiast rur okrągłych. Wtedy zamiast popularnej rury fi 15 cm stosujemy np. rury do okapu prostokątne o wymiarze 9 cm na 12 cm.

Po zastosowaniu takich rur nasz okap również będzie pracował prawidłowo, pod warunkiem, że nie zredukujemy ich przekroju. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie pracowało głośniej. Czasem kontaktują się z nami klienci, którzy poprowadzili rury do okapu pod kątem 90 stopni i donoszą, że urządzenie działa głośno. Zawsze rekomendujemy, aby poprowadzić rury pod kątem 45 stopni bądź łukiem. Rura powinna być jak najkrótsza oraz możliwie jak najszersza, gładka i prosta. Unikajmy rur spiro oraz kanałów elastycznych.

 

fot.: Rura do okapu okrągła DOMUS fi 15 cm

 

Ważne!

Zrób wszystko, aby podłączyć okap do wentylacji, używaj do tego gładkich, okrągłych rur o średnicy 15 cm.
 

 

 • Poprawne przebicie się do kanału wentylacyjnego

W przypadku komina poprowadzonego od razu za ścianą, na której ma zostać zamontowany okap nie ma konieczności zakładania kolanka bezpośrednio na jego wylot. W takiej sytuacji dobrze jest poprowadzić przynajmniej 30 cm rury do góry i dopiero potem zamontować kolanko. Dzięki temu zabiegowi siła wyrzutu powietrza wyciąganego z pomieszczenia przez silnik okapu nie zderzy się od razu ze ścianą. Zabezpieczy nas to przed powrotem nieczystego powietrza do naszej kuchni. Gdy powietrze odbije się od razu od kolanka, to cofnie się ono do silnika i zaburzy jego prawidłową pracę. Okap będzie wtedy pracował głośniej.


 • Zachowanie odpowiedniej odległości od płyty grzewczej


Jednym z kluczowych parametrów branych pod uwagę w czasie montażu okapu kuchennego jest wysokość montażu nad płytą grzewczą. Zależy ona zarówno od rodzaju okapu, jak i paliwa zasilającego daną płytę grzewczą. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku montażu okapu przyściennego. Zachowanie odpowiedniej odległości okapu od płyty ma ogromny wpływ na jego skuteczność, wygodę oraz na bezpieczeństwo jego użytkowania. Okap skośny powinien być oddalony od płyty o ok. 35-40 cm od jego dolnej części. Najbezpieczniejsze położenie jest wówczas, gdy odległość od płyty grzewczej w sytuacji posiadania okapu standardowego (tzn. w typie odwróconej litery T) wynosi 70 cm.

9 kroków do prawidłowego montażu okapu

fot.: Prawidłowo zamontowane okapy w kuchni: okap skośny (model Globalo Altemo Black) oraz okap standardowy (kształt odwróconej litery T, model Falmec Kristal Top)

Nieco inaczej nalezy postępować w przypadku kuchenek gazowych starszego typu. O ile dystans 70 cm przy okapie w kształcie odwróconej litery T jest w porządku, o tyle okap skośny wymaga nieco większej przestrzeni. Minimum powinno to być 40 cm. Jest to o tyle ważne, że ogień z palników w kuchence gazowej może stopić plastikowe elementy w okapie prowadząc do jego uszkodzenia. Ryzyko jest największe jeśli zapalimy palnik i przez jakiś czas nic na nim nie postawimy. Przy wyłączonym okapie i pozostawieniu “żywego ognia” na kuchence w pomieszczeniu zgromadzi się znaczna ilość ciepła. W rezultacie może ono stopić elementy wewnątrz okapu.
 

Istotne!

Zachowaj odpowiedni odstęp między płytą grzewczą a okapem

 • okap kuchenny kominowy skośny powinien być zawieszony 35-40 cm ponad płytą grzewczą (w przypadku kuchenek gazowych min. 40 cm)
   
 • okap w kształcie odwróconej litery T jak również inne okapy z równoległą do blatu powierzchnią pochłaniania powinny być zamontowane 70 cm ponad płytą grzewczą (niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest to płyta)


Osobom praktykującym flambirowanie, czyli oblewanie potraw alkoholem, podpaleniu ich oraz podrzucaniu na patelni w górę przyda się ważna wskazówka. Oprócz efektowności tego zabiegu kulinarnego, zwłaszcza w przypadku pokazu dla znajomych trzeba pamiętać o kwestiach czysto praktycznych. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby zanadto nie zbliżać płomienia do okapu. Ogień w zetknięciu z zabrudzonym filtrem aluminiowym, na którym osadza się tłuszcz, może stać się łatwopalny.

 • Wyciszenie rur wentylacyjnych


Cichy okap to cel sam w sobie. Jeśli zależy nam na tym, żeby okap był jeszcze cichszy, to warto wygłuszyć system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej. Z pewnością wpłynie to korzystanie na komfort użytkowania urządzenia.

 

 • Uwzględnienie wysokości pomieszczenia


Przy zakupie okapu warto dobrać tzw. maskownice, które jako metalowe osłony (kwadratowe, prostokątne bądź okrągłe) zakrywają właściwe rury wentylacyjne. Zwykle do danego modelu dobrana jest właściwa maskownica.

Jednak w przypadku wysokich pomieszczeń (np. 3 m), gdzie kratka wentylacyjna zlokalizowana jest przy samym suficie, długość maskownicy może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku od miejsca, w którym będzie się ona kończyła, naszym oczom ukaże się biała, mało estetyczna rura. Większość okapów posiada maskownice rozsuwane, które są w stanie sięgnąć do sufitów wysokich nawet na 2,6 - 2,7 m. Weźmy to pod uwagę przed montażem naszego urządzenia.

 

fot.: Rozsuwana maskownica do okapu (Komin X do okapu CASUAL BK FABER)

 

Pamiętaj!

Przed zamontowaniem okapu weź pod uwagę wysokość pomieszczenia.


Gdy docelowe pomieszczenie jest wyższe, można ten problem rozwiązać dobudowując podwieszany sufit, w którym schowamy część rury. Możemy też zastosować tzw. przedłużki maskownic (niektórzy producenci mają je w swojej ofercie).
 

 • Wzrost domowników jednym z wyznaczników


Okap powinien być również zamontowany w sposób umożliwiający komfortowe korzystanie z płyty domownikom. Uwzględnienie wzrostu przyszłych użytkowników to koniecznośc. Zbyt wysokie lub zbyt niskie umieszczenie okapu może przysporzyć nam trudności w codziennym funkcjonowaniu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy modelu wyposażonego w pilot. Po zamontowaniu okapu dostęp do panelu sterującego urządzeniem powinien być wygodny.
 

 

 • Montaż tylko na solidnej ścianie


Montaż okapu wymaga solidnej podstawy w postaci ściany. Powieszenie go na solidnej ścianie, która nie rezonuje, czyli nie powoduje rozchodzenia się dźwięków i drgań mających swoje źródło w silniku urządzenia wpłynie na jakość pracy urządzenia. Jest to ważne szczególnie w przypadku wkładów do szafki oraz okapów teleskopowych tzw. szufladowych z niższej półki cenowej. Mają one bowiem zazwyczaj średniej jakości silnik, przez co często dochodzi do powstania tzw. efektu pudła rezonansowego. Nawet niewielki dźwięk jest w stanie się w nich zwielokrotnić i rozbrzmieć zarówno w szafce jak i poza nią. W konsekwencji zwiększona ilość decybeli w pobliżu okapu może okazać się niemiłą przeszkodą w swobodnej rozmowie podczas przygotowywania posiłków.

Podobnego problemu powinniśmy się spodziewać, gdy okap zostanie powieszony na mało stabilnej ścianie np. z regipsu (pustej w środku, nie wyłożonej wełną, na metalowych profilach).

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego zjawiska jest wybór ściany betonowej, ceglanej bądź wykonanej z pustaków.
 

Zalecane - montować okap tylko na mocnych i stabilnych ścianach.


Pozostaje jeszcze kwestia okapów wyspowych, które nie są montowane na ścianie. Wówczas nasza uwaga powinna być skierowana na sufit -  ważne jest to, żeby konstrukcja sufitu podwieszanego była mocna i stabilna. Okapy wyspowe najczęściej mają postać masywnej rury o długości ok. 1 m. Gdyby płyty w suficie podwieszanym zamontowane były źle, przy czyszczeniu i poruszaniu okapem mogłyby one pękać oraz się kruszyć.

 

fot.: Okap tuba (wyspowy okrągły) montowany na suficie (na zdjęciu: model Falmec Polar Black)

 

 

 

 • Prawidłowe podłączenie okapu do prąduOkap jako urządzenie elektryczne potrzebuje zasilania. Konieczne jest zatem doprowadzenie do niego prądu. Zwykle jest to prąd zmienny 50 Hz o mocy 220-240 V.

Najczęściej kabel zasilający prowadzi się z sufitu i kończy się go gniazdkiem natynkowym. Gniazdka nie powinniśmy od razu przykręcać do ściany. Będziemy mieć wtedy większe pole do manewru przy zawieszaniu okapu. Okapy kuchenne zazwyczaj są zakończone wtyczką. Niektóre kończą się jedynie kablem, wtedy wtyczkę musimy sobie dorobić samodzielnie, co nie stanowi jednak większego problemu.


 • Serwisowanie okapu - zachowaj łatwy dostęp


Okap jak każde urządzenie wymaga serwisowania. Nawet w modelach najlepszej jakości czasami może się zdarzyć naprawa bądź wymiana jakiejś jego części. Konieczne będzie wówczas wezwanie ekipy serwisowej, która będzie potrzebować łatwego dostępu do urządzenia. Warto się na to przygotować już w trakcie montażu - w tym celu najlepiej nie silikonować brzegów u wylotu maskownicy, która przylega do ściany bądź sufitu. Inaczej ryzykujemy uszkodzeniem ściany, gdy monter będzie musiał zajrzeć do silnika urządzenia.


Współczesne okapy są w stanie prawidłowo pracować nawet przez 15 lat. Ale żeby tak się stało musimy zadbać o jego poprawny montaż. Zyskamy pewność, że urządzenie będzie nam dobrze służyło przez cały ten czas. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego sprawnym i niezawodnym funkcjonowaniem. Korzystanie z powyższych 9 porad z pewnością nam to ułatwi.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Nowa jakość powietrza z urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi od Klimawent!

Nowa jakość powietrza z urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi od Klimawent!

Firma Klimawent oferuje urządzenia gwarantujące wysoką jakość oczyszczania powietrza... ¬ więcej...
 
Rekuperacja dla niedużych domów i mieszkań - komfort na który Cię stać

Rekuperacja dla niedużych domów i mieszkań - komfort na który Cię stać

Wentylacja jest kluczowym elementem dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska... ¬ więcej...
 
Wilo-Plavis 2G - energooszczędna, niezawodna i komfortowa pompa do kondensatu

Wilo-Plavis 2G - energooszczędna, niezawodna i komfortowa pompa do kondensatu

Podczas pracy kotła kondensacyjnego, klimatyzacji czy też pompy ciepła powstają skropliny.... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook