
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Zdrowy dom - najważniejsze zasady i rozwiązania do wentylacji
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
-
Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?
- Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Wentylatory i wywietrzniki dachowe
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Kiedy stosować nasady kominowe
- Nowy standard w branży - nagrzewnice wodne LEO
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Jak wykonać pomiar wentylacji mechanicznej?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej

Wentylacja w kuchni - wymagania
aktualizacja: 19-11-2020, 10:23 – artykuł promocyjny
Szybkie zużycie powietrza wynika z intensywnego użytkowania danego pomieszczenia. Taką sytuację obserwujemy właśnie w kuchni, gdzie gotujemy a przez to produkujemy znaczną ilość pary wodnej, zapachów i drobinek tłuszczu, które krążą w powietrzu. Musimy je zatem jak najszybciej wymienić na świeże. W tym celu kuchnię wyposaża się w dwa systemy usuwania powietrza - zwykłą kratkę wentylacyjną oraz mechaniczny okap kuchenny.
fot.: Okapykuchenne.pl - okap to nieodzowny element wyposażenia kuchni, ktory często dodaje jej uroku, ale pełni też ważną funkcję związaną z wymianą powietrza
Okap kuchenny a pochłaniacz
Okap kuchenny wpięty jest w kanał wentylacyjny - powietrze wraz z zanieczyszczeniami usuwane jest na zewnątrz. W przypadku pochłaniacza mamy do czynienia z filtrem oczyszczającym daną masę powietrza, które z powrotem trafia do pomieszczenia.
fot.: Okapykuchenne.pl
W wielu domach w kuchni rezygnuje się z kratki wentylacyjnej argumentując taką decyzję faktem, że jest zainstalowany okap kuchenny. Trzeba jednak pamiętać, że okap - podobnie jak każdy wentylator - spełnia swoją rolę tylko wówczas, gdy jest włączony (pracuje). W innym przypadku nie ma możliwości aby powietrze wydostawało się samoczynnie na zewnątrz - okap blokuje dostęp do kanału wentylacyjnego. Urządzenie to uruchamiane jest tylko w czasie intensywnego gotowania - a i tu bywa różnie z naszą systematycznością. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie dodatkowej kratki wentylacyjnej w kuchni.
Wentylacja kuchni - ilość powietrza podlegającego wymianie
Wentylacja jest procesem ciągłym i polega na wymianie powietrza zużytego na świeże (czyste). Intensywność tej wymiany zależy od wielu czynników. Po pierwsze brane jest pod uwage rodzaj pomieszczenia i jego główne funkcje. Ponad to ważna jest powierzchnia oraz dostęp do okna i rodzaj urządzeń w nim pracujących. I tak w kuchni sytuacja plasuje się następująco:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazową lub węglową - 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczną - 30 m3/h (bez okna 50 m3/h),
- kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną, a usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.
W przypadku kanałów zbiorczych nie ma możliwości podłączenia okapów - powietrze usuwane z jednego mieszkania wtłaczane jest do innego. Wówczas słusznym rozwiązaniem jest okap o obiegu zamkniętym czyli z filtrem.
Zadaniem każdego rodzaju wentylacji jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza w ilości zapewniającej komfort osobom przebywającym w pomieszczeniu. Powyższe parametry dotyczą każdej kuchni - bez względu jaki został zastosowany rodzaj wentylacji w domu.
Uwaga!
W budynku nie można stosować dwóch rodzajów wentylacji jednocześnie.
Rodzaje wentylacji w kuchni - wybór
WENTYLACJA GRAWITACYJNA
Wymiana powietrza realizowana jest poprzez otwory wywiewne połączone z pionowymi przewodami wentylacyjnymi (tzw. kratki wywiewne), którymi powietrze jest wywiane (naturalny, czyli grawitacyjny ruch powietrza). Aby mogło się tak stać do kuchni musi napłynąć powietrze z zewnątrz, np. przez otwarte okno lub przez nawiewniki okienne. Dla kuchni bez okna powietrze zewnętrzne musi zostać doprowadzone z innego pomieszczenia w domu otworami w dolnych częściach drzwi. Gdy okna zostają szczelnie zamknięte - zwłaszcza zimą przy ujemnych temepraturach - dochodzi do ciągu wstecznego w kratkach i zimne powietrze jest nawiewane przez kratki do pomieszczenia.
WENTYLACJA MECHANICZNA
Jej przewaga nad systemem grawitacyjnym polega głównie na zapewnieniu ciągłej wymiany powietrza - bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo świeże powietrze nawiewane do pomieszczenia może być ogrzane - jeśli w domu jest rekuperacja. Mechaniczna wentylacja realizowana jest przy pomocy wentylatorów - okap kuchenny jest rodzajem takiego urządzenia.
fot.: Uniwersal - wentylatory Vero-150 montowane na dachu do wspomagania pracy okapu kuchennego. Dzięki takiemu rozwiązaniu wentylacja kuchni jest prawidłowa.
Rura do okapu wentylacyjnego
Swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego przez okap powietrza to podsatwa prawidłowo działające wentylacji mechanicznej nad płytą grzewczą. Duże znaczenie ma tu zatem jakość wybranych przewodów podłączeniowych. Ważne by droga była jak najkrótsza i najprostsza, a najlpeiej w tej roli sprawdzają się rury sztywne i gładkie, koniecznie o średnicy takiej samej jak średnica wylotu silnika.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Okapykuchenne.pl, Uniwersal |

![]() | Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjamiW internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej... |
![]() | System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej... |
![]() | Analizatory Mastercool SpartanNowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej... |

