Przegląd orynnowania przed zimą

artykuł promocyjny


Sprawne działanie systemów montowanych w domu wymagają regularnych przeglądów. Tak też jest w przypadku układu rynien na naszym dachu. Kiedy najlepiej wykonać sprawdzenie drożności i mocowań? Zaleca się by wszelkie prace serwisowe wykonane zostały przed zimą. Po pierwsze dlatego, że zima niesie spore obciążenie dla rynien oraz w razie awarii w czasie niekorzystnej pogody nie będzie nam przyjemnie wychodzić na dach i naprawiać powstałych uszkodzeń.

Ogrzewanie dachów i rynien Raychem

fot.: nVent Thermal - ogrzewanie dachów i rynien Raychem to idealny sposób na ochronę rynien w okresie zimowym

 

Czyszczenie rynien - o czym pamiętać

 

Jesienne liście zapychają rynny, przez co zachwiana jest ich drożność. Tylko sprawne odprowadzanie wody uchroni rynny przed zerwaniem, a ściany przed zalaniem przez wodę opadową lub roztopową. Przed nadejściem zimy warto wszystkie rynny oczyścić z zalegających w nich zanieczyszczeń oraz porostów typu mech. Tego typu prace nie są zbyt skomplikowane i każdy może wykonać je we własnym zakresie. Wystarczy nam drabina odpowiedniej długości oraz własne ręce. Nie zaleca się stosowania ostrych przyrządów, które mogłyby zniszczyć powłokę ochronną. Jeśli w rynnach zalega błoto i frakcja sypka można za pomocą węża ogrodowego wypłukać je. Pozostałe elementy wyciągamy rękoma.  

Wśród konsekwencji braku drożności rynien w okresie zimowym należą:

  • zniszczenia w obrębie orynnowania
  • nieestetyczne zacieki na elewacji
  • zawilgocenia murów i/lub termoizolacji
  • rozwój zagrzybienia w domu


Prace na wysokości są zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Zawsze należy w takim przypadku zachować szczególną ostrożność. Odpowiedni strój oraz obuwie, a także przestrzeganie podstawowych zasad bhp może uchronić nas przed niepotrzebnymi kłopotami.


Materiał organiczny w rynnach gromadzi się przez cały rok, jednak okres jesienny sprzyja jego nawarstwianiu, zwłaszcza jeśli mieszkamy w sąsiedztwie sporego zadrzewiania. Może warto zabezpieczyć nasze rynny i wykorzystać specjalne siatki montowane na rynnie, które wychwycą większe elementy.

Zanieczyszczenia nagromadzone w rurach poziomych widoczne są gołym okiem. Inaczej jest w rynnach spustowych. Ich drożność jest równie ważna, dlatego zaleca się wykonanie testu za pomocą wody. Wystarczy, że przelejemy wodę by przekonać się, że jej drogi nie blokują żadne zanieczyszczenia. W ten sposób sprawdzimy również szczelność orynnowania.

Możemy też zamontować specjalne sitko na wlocie do rynny pionowej. Dzięki temu większe zanieczyszczenia zostaną zatrzymane.

Mocowanie to kolejna istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas jesiennego przeglądu. Narażone na uszkodzenia i oberwania rynny muszą być stabilnie przymocowane. Zwisające sople, czapy śnieżne i zalegający śnieg może doprowadzić do trwałych deformacji, a do tego spore obciążenie w czasie roztopów negatywnie wpływają na system rynnowy. Tylko stabilne osadzenie może uchronić instalację przed zniszczeniem. Do kontroli kwalifikują się haki rynnowe, obejmy i denka na zakończeniach rynien.
 


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: nVent Thermal


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z tworzyw... ¬ więcej...
 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...
 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook