gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   UponorWerit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

SFA Poland Sp. z o.o.Diamond


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Werit


Jak oszczędzać wodę w dużych obiektach? Zastosowanie nowoczesnej technologii

artykuł promocyjny


Zasoby wody na świecie są coraz mniejsze, stąd też ceny wody oraz utylizacji ścieków rosną. Oszczędzając wodę nie tylko dbamy o środowisko, ale również o naszą kieszeń, dlatego jest to dla nas tak ważne. Oszczędzanie zasobów środowiska już dawno przestało być tylko modą, obecnie w wielu obiektach, szczególnie obiektach użyteczności publicznej jest to wręcz obowiązek.

 

Jak oszczędzać wodę w dużych obiektach

 


Zacznij oszczędzanie od instalacji

 

Zmniejszenie zużycia wody w obiektach budowlanych jest w głównej mierze związane z zabezpieczeniem instalacji przed niekontrolowanym wyciekiem wody. W przypadkach nieszczelności, czy chwilowych usterkach na dalszy plan schodzą wysoko oszczędne baterie umywalkowe, a także spłuczki. Przy wykonywaniu instalacji wodnych w dużych obiektach warto wykorzystać rozwiązania umożliwiające automatyczne odcięcie dopływu wody w momencie wystąpienia awarii.

Jeszcze lepszy rozwiązaniem jest wykorzystanie sterowania dopływu wody na bazie czujników ruchu. Z chwilą pojawienia się osoby w toalecie, czujnik załącza oświetlenie i równocześnie otwiera zawory odcinające dopływ ciepłej i zimnej wody do wszystkich odbiorów w łazience. Po opuszczeniu pomieszczenia przez osoby, z czasowym opóźnieniem następuje automatyczne odcięcie dopływu wody, co eliminuje kapiące krany i „zawieszone” spłuczki sedesowe.

 

Jak oszczędzać wodę w dużych obiektach

 

Takie rozwiązanie można zastosować przy wykorzystaniu elektromagnetycznych zaworów Danfoss EV 220B i EV 250B dostępnych w rozmiarach od 3/8” do 2”, co zapewnia pełne pokrycie instalacji wodnych. Zawory te mają niezwykle solidną, a jednocześnie prostą konstrukcję. Wykonane są ze specjalnego mosiądzu DZR. Ten stop mosiądzu odznacza się wysoką odpornością na agresywne działanie zawartego w wodzie chloru, który potrafi zniszczyć korpusy wykonane z tradycyjnego mosiądzu zaledwie w przeciągu 2-3 lat.

 

elektrozawórelektrozawórelektrozawór
 

Zobacz elektrozawory w sklepie Onninen

 

W budynkach takich jak hotele, pensjonaty, czy akademiki gdzie tradycyjne klucze zaczęły być zastępowane przez karty magnetyczne i w prawie każdym pokoju znajduje się łazienka to rozwiązanie sprawdzi się idealnie.

Obecnie wyłączanie wszystkich odbiorników elektrycznych w pokojach hotelowych poprzez odcięcie prądu po wyjściu z pokoju i zabraniu karty magnetycznej z czytnika jest standardem. System ten można łatwo rozszerzyć o zamykanie zaworów elektromagnetycznych na zasilaniu wody do łazienki poprzez odłączanie od nich zasilania elektrycznego.

Ten system zdaje się być uzasadniony kiedy uświadomimy sobie, jak wiele punktów potencjalnych wycieków znajduje się w każdym hotelu lub pensjonacie. Często też nie są to wycieki tylko przez umywalkę, prysznic lub toaletę, ale również, przez pęknięcia starych rur zasilających wodę.

Jak oszczędzać wodę w dużych obiektachW dużych obiektach - hotelach, szkołach, biurowcach, galeriach handlowych i innych, warto rozważyć wprowadzenie obowiązkowego zabezpieczenia przeciw zalewowego. Dużo taniej jest zabezpieczyć się przed zalaniem niż likwidować skutki tego typu awarii. Takie zabezpieczenia dotyczą w szczególności obiektów eksploatowanych okazjonalnie, takich jak domki letniskowe czy apartamentowce turystyczne, gdzie pęknięcie instalacji wodnej może być dostrzeżone z bardzo dużym opóźnieniem.
 

Zobacz elektrozawory w sklepie Onninen

 


Wybierz odpowiednią baterię umywalkową oraz spłuczkę

 

Przy wyborze armatury do łazienki publicznej trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wysoką bezawaryjność, łatwość obsługi i oszczędność wody. Łazienka publiczna to miejscem szczególnie narażone na zwiększone natężenie użytkowania oraz ryzyko zniszczeń i dewastacji. Najlepszymi i coraz częściej spotykanymi rozwiązaniami dla łazienek w obiektach użyteczności publicznej są baterie czasowe, bezdotykowe. Mechanizm ten jest nie tylko wygodny, ale także pozwala zachować nawet do 50% wody.

Zasada działania bezdotykowej baterii z czujką ruchu jest bardzo prosta - strumień wody z wylewki płynie do momentu, gdy dłonie znajdują się w obszarze działania fotokomórki. Ryzyko zalania pomieszczenia przez pozostawienie odkręconego kranu w przypadku baterii bezdotykowej jest zerowe. A dzięki elektronicznemu sterowaniu, które pozwala na określenie temperatury i siły strumienia wody, ograniczone jest zużycie wody oraz zmniejszona jest ilość energii elektrycznej potrzebnej do jej podgrzewu.

baterie Prestige FerroJedną z ciekawszych propozycji baterii umywalkowych, czasowych z regulacją wypływu, są baterie należące do linii Presstige firmy Ferro. W bateriach Presstige otwarcie przepływu uzależnione jest od wciśnięcia przycisku znajdującego się na korpusie baterii. Mają one fabrycznie ustawiony 15-sekundowy czas wypływu, z możliwością jego zmiany w zakresie 10–20 sekund. Przepływ wody wynosi około 7 l/min, a dopuszczalna temperatura 90°C, przy zalecanej poniżej 65°C. Oprócz zalet użytkowych, niewątpliwym atutem baterii Presstige jest atrakcyjne wzornictwo.
 

Zobacz baterie łazienkowe w sklepie Onninen


Nowoczesne toalety publiczne coraz częściej wyposażane są w bezdotykowe mechanizmy, nie tylko przy umywalkach, ale również te spłukujące, przy ustępach. W linii Presstige marki Ferro dostępne są zawory pisuarowe z regulacją wypływu, które doskonale sprawdzają się ogólnodostępnych łazienkach w dużych obiektach. Zawory dostarczają 1,5 l wody – jest to najbardziej oszczędna klasa w normie na zawory pisuarowe. Przy zachowaniu tej klasy minimalny strumień objętości wody dostarczonej wynosi 0,15 l/s. Zawory ustawione są fabrycznie na wypływ wody około 0,9 l w czasie około 8 s, przy ciśnieniu dynamicznym 0,1 MPa (1 bar), wypływ objętości wody jest regulowany i można go zmieniać poprzez regulację wkrętem regulacyjnym, znajdującym się pod zaślepką przycisku.

Łazienki w galeriach handlowych, szkołach czy urzędach, poza swoją podstawową funkcją, powinny również odznaczać się przyjazną estetyką. Wyposażone w praktyczne urządzenia nie tylko mają zapewnić komfort użytkownikom, ale także powinny być oszczędne pod względem zużycia wody i energii, zmniejszając w ten sposób koszty utrzymania obiektów. Dobrze zaprojektowana i wykonana toaleta publiczna to przestrzeń dostosowana do potrzeb wielu użytkowników, zapewniająca łatwość jej obsługi i bezawaryjność.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Onninen Sp. z o.o.
tel. 42 676 88 66, 42 676 89 70
www: onninen.pl
mail: handlowy@onninen.pl


Zobacz także
Deska z funkcją bidetu - toaleta i bidet w jednym od Akcjum.pl

Deska z funkcją bidetu - toaleta i bidet w jednym od Akcjum.pl

Na przestrzeni lat rozwiązania urządzeń sanitarnych były cały czas udoskonalane... ¬ więcej...

 
Płyta przyciskowa wolna od zarazków - EXCLUSIVE Aseptic od WERiT

Płyta przyciskowa wolna od zarazków - EXCLUSIVE Aseptic od WERiT

EXCLUSIVE Aseptic to nowoczesne płyty przyciskowe do urządzeń spłukujących, wyposażone... ¬ więcej...

 
Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Toalety publiczne charakteryzują się dużym natężeniem ruchu i wymagają specjalnego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet