Sezon grzewczy krok po kroku

artykuł promocyjny


Sezon grzewczy coraz bliżej. Powinniśmy zatem zadbać o stan techniczny naszej instalacji grzewczej. Początek sezonu to idealny moment na tego typu czynności, by pierwsze chłodne dni przywitać ze sprawnie działającymi urządzeniami grzewczymi w naszym domu. Samodzielna ocena nie zajmie nam zbyt dużo czasu - wystarczy wykonać ją krok po kroku, zgodnie z poniższą instrukcją.
 

Sezon grzewczy krok po kroku


Czas odpoczynku dla instalacji grzewczej minął, a teraz zacznie pracę na pełnych obrotach. Skuteczne przygotowanie jej do tego zadania pozwoli uniknąć rozczarowania awarią w środku mroźnego sezonu. Konieczne jest czyszczenie, odpowietrzanie i weryfikacja stanu ogólnego. Satysfakcja z przeprowadzonej samodzielnie kontroli jest bezcenna, dlatego warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami.

 

Krok 1: czyszczenie grzejników

 

Grzejnik, jak każde urządzenie, przedmiot w domu zbiera kurz, zwłaszcza jeśli przez kilka miesięcy był nieużytkowany. Warstwę kurzu należy usunąć z grzejnika, aby nie doszło do jej przypalenia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jest to szczególnie ważne jeśli w domu mieszka alergik, który pod wpływem unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń narażony jest na podrażnienia układu oddechowego. Dlatego warto na wstępie dokładnie umyć taki grzejnik, pamiętając również o tych mniej widocznych i dostępnych elementach. Wystarczy ciepła woda, miękka gąbka i płyn do mycia naczyń. Na koniec grzejnik osuszamy szmatką. Pamiętajmy by również ułatwić odpływ ciepłego powietrza z grzejnika. W tym celu należy odsłonić firany i zasłony oraz odstawić meble, jeśli w lecie pozwoliliśmy sobie na tego typu zabiegi aranżacyjne.  

 

Krok 2: weryfikacja stanu technicznego

 

Kolejny krok to zadbanie o elementy sterujące - zawory i głowice. To ich bezawaryjność w dużej mierze decyduje o skuteczności działania grzejników i uzyskiwanie pożądanej temperatury w danym pomieszczeniu.
 

- Wydajną kontrolę wykorzystywanego ciepła gwarantuje armatura termostatyczna, umożliwiająca wypracowanie w sezonie grzewczym znaczących oszczędności zużywanej energii - tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert  Armatura Kraków. - Dzięki funkcji zapamiętywania ustawionych parametrów, tego typu rozwiązania zapewniają utrzymanie temperatury na zadanym poziomie, a tym samym - komfort domowników - dodaje ekspert.
 

Sezon grzewczy krok po kroku


Do zadań weryfikacji należy również sprawdzenie szczelności okien i drzwi, poziomu wilgoci i ocieplenia budynku. Warto również zwrócić uwagę na analizę kosztów ogrzewania z zeszłego sezonu. Można się pokusić o porównanie tego zestawienia z mieszkaniami o podobnej powierzchni i instalacji grzewczej. Da to nam pogląd czy mieścimy się w średniej normie, czy może to już czas by rozejrzeć się za bardziej oszczędnymi rozwiązaniami.

 

Krok 3: odpowietrzanie grzejników

 

Szumy, gwizdy, bulgotanie, głośna praca i w końcu nierównomierne nagrzewanie się powierzchni grzejnika dowodzą jego zapowietrzeniu. W nowych modelach grzejników odpowietrzenie to bardzo prosta czynność.


Odpowietrzanie rozpoczynamy od zamknięcia dopływu wody i ustawienia zaworu grzejnikowego w pozycji zamkniętej. W tym celu należy przekręcić pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do momentu wyczuwalnego oporu – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Następnie, wylot otworka spustowego odpowietrzacza kierujemy w dół i podkładamy pod niego miskę lub wiaderko na wodę. Przy pomocy klucza odkręcamy śrubkę, umożliwiając wydobycie się zalegającego w grzejniku powietrza. Gdy gazy ulotnią się i zauważymy, że z otworka wycieka woda, zakręcamy śrubę – dodaje ekspert Armatura Kraków. Po odpowietrzeniu, urządzenie należy przetrzeć do sucha, odkręcić zawór i zweryfikować szczelność instalacji.

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook