
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
- SFA - nowe modele przepompowni
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- 3 TOPOWE rodzaje wpustów podłogowych - bestsellery KMB STELL
- Opinie użytkowników o stosowaniu magnetyzerów
- Magnetyzery do wody Ecomag - oszczędność energii, troska o zdrowie
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej
-
Najlepsze zmiękczacze do domu dla czteroosobowej rodziny
- Kanalizacja w domu jednorodzinnym
- Jak pozbyć się posmaku chloru z wody
- Liniowe odwodnienia prysznicowe - przegląd

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej


Magnetyzery w instalacjach wodociągowych
aktualizacja: 28-02-2017, 10:28 – artykuł promocyjny
Woda, która dociera do naszych domów z sieci wodociągowej lub jest pobierana ze studni, zawiera wiele różnych substancji, zarówno tych naturalnych, występujących w skorupie ziemskiej, jak również tych będących efektem działalności człowieka. Przedsiębiorstwa wodociągowe dokonują ogromną pracę, aby spełniała normy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które podane są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 r.
Zdrowa twarda woda
Przedsiębiorstwa wodociągowe oraz sanepidy, systematycznie badają wodę oraz zachęcają Polaków do picia wody kranowej, zawierającej minerały. Wiele zakładów na swoich stronach internetowych zamieszcza publikacje, mówiące o tym, że wapń i magnez są bezcenne dla zdrowia człowieka. Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza również potwierdza fakt, iż twarda woda zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak magnez i wapń jest zdrowsza od miękkiej. Dowodem na to jest niższa zapadalność na choroby układu krążenia mieszkańców terenów, gdzie występują ona w dużych ilościach.
Badania wody z niską zawartością wapnia wykonane przez Uniwersytet w Michigan (USA), opublikowane w styczniu 2014 r. przez Polską Agencję Prasową pt. „Niedobór wapnia sprzyja rakowi jelita grubego” podają nowe informacje o braku minerałów w wodzie.
Rodzaje kamienia kotłowego
Podczas podgrzewania wody wodociągowej, na urządzeniach i instalacji, wytrąca się osad - kamień kotłowy. Zjawisko to zaobserwować można zarówno w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, wymienników pomp ciepła, kolektorów słonecznych, jak również i zwykłych podgrzewaczy, pralek i zmywarkek. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kamienia kotłowego: węglanowy, siarczanowy oraz krzemianowy.
W Polsce kamień kotłowy składa się głównie z węglanu wapnia i magnezu. Jego odkładanie utrudnia przewodzenie ciepła i cyrkulację wody, skutkując stratami energii i pieniędzy.
Magnetyzery to rozwiązanie, które już od lat 30. XX wiek stosowane jest w celu zmniejszenia intensywności wytrącania się osadów zależy. Skuteczność tego rozwiązania zależy od następujących czynników:
- składu wody,
- temperatury wody,
- prędkości przepływu,
- natężenia i kierunku oddziaływania pola magnetycznego,
- liczby par biegunów wytwarzających pole magnetyczne.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 20 lat temu otrzymał zlecenie od Komitetu Badań Naukowych, na przeprowadzenie badań, dotyczących wpływu pola magnetycznego na wodę, a w szczególności na proces wytrącania się i osadzania węglanu wapnia. Dokonano wielu pomiarów, których wyniki pozwoliły stwierdzić, że stałe pole magnetyczne powoduje zmiany szybkości zarodkowania i narastania kryształów węglanu wapnia, zmianę ich formy krystalograficznej (zwiększenia ilości aragonitu) oraz zmianę adhezji do podłoża. We wszystkich układach pole magnetyczne powodowało zmniejszenie liczby osadzonych kryształów.
fot.: Osady powstałe z wody wodociągu łódzkiego - po lewej stronie kalcyt, a po prawej argonit
W wodzie, która nie była poddana uzdatnianiu magnetycznemu, powstał kalcyt - jedna z odmian krystalograficznych węglanu wapnia. W wyniku połączenia z węglanem magnezu i tlenkami żelaza powstaje twardy osad, charakteryzujący się małym przewodnictwie cieplnym, który powoduje znaczne straty przy podgrzewaniu.
Natomiast po zamontowaniu magnetyzera, powstał argonit - odmiana węglanu wapnia, która nie tworzy stałych osadów. Pozostaje w wodzie jako niewidoczna struktura. Nie osadza się na powierzchni elementów grzewczych. Węglan wapnia w postaci aragonitu jest głównym składnikiem popularnych wapniowych suplementów diety sprzedawanych w aptece.
fot.: Wirniki pomp wody nadosadowej Elektrowni w Połańcu - przed i po zamontowaniu bezprądowych nakładkowych magnetyzerów
Powyższe zdjęcia wirnika pompy nadosadowej z Elektrowni w Połańcu doskonale obrazują skuteczność bezprądowych nakładkowych magnetyzerów. Na zdjęciu po lewej stronie pokazany jest wirnik pokryty kamieniem składającym się głównie z siarczanu wapnia, a po prawej wirnik pompy po 3 miesiącach od chwili zamontowania magnetyzerów na rurociągu o średnicy zewnętrznej 355 mm. Parametry wody przemysłowej kilkakrotnie przekraczały normy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
|

![]() | Twarda woda zdrowia dodaCzy można używać bezpiecznie wody z wodociągu, która spełnia rozporządzenie... ¬ więcej... |
![]() | Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?Woda w domu może być czysta i smaczne, jednak w większości przypadków wymaga... ¬ więcej... |
![]() | Dlaczego twarda woda jest niebezpieczna?Wapń i magnez to minerały, których człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.... ¬ więcej... |

![]() Rekuperator wody ZYPHO |
![]() Ecomess |
Urządzenia sanitarne IBO |
![]() Oczyszczalnie ścieków HABA |
![]() KMB Steel Product - kratki ściekowe, odwodnienia liniowe |