gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura  

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft      

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

UponorRoth Polska

znajdź fachowca

Aquaphor patron


Magnetyzery w instalacjach wodociągowych

aktualizacja: 28-02-2017, 10:28 – artykuł promocyjny


Woda, która dociera do naszych domów z sieci wodociągowej lub jest pobierana ze studni, zawiera wiele różnych substancji, zarówno tych naturalnych, występujących w skorupie ziemskiej, jak również tych będących efektem działalności człowieka. Przedsiębiorstwa wodociągowe dokonują ogromną pracę, aby spełniała normy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które podane są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 r.

 

Zdrowa twarda woda

 

Przedsiębiorstwa wodociągowe oraz sanepidy, systematycznie badają wodę oraz zachęcają Polaków do picia wody kranowej, zawierającej minerały. Wiele zakładów na swoich stronach internetowych zamieszcza publikacje, mówiące o tym, że wapń i magnez są bezcenne dla zdrowia człowieka. Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza również potwierdza fakt, iż twarda woda zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak magnez i wapń jest zdrowsza od miękkiej. Dowodem na to jest niższa zapadalność na choroby układu krążenia mieszkańców terenów, gdzie występują ona w dużych ilościach.

Badania wody z niską zawartością wapnia wykonane przez Uniwersytet w Michigan (USA), opublikowane w styczniu 2014 r. przez Polską Agencję Prasową pt. „Niedobór wapnia sprzyja rakowi jelita grubego” podają nowe informacje o braku minerałów w wodzie.

 


Rodzaje kamienia kotłowego


Podczas podgrzewania wody wodociągowej, na urządzeniach i instalacji, wytrąca się osad - kamień kotłowy. Zjawisko to zaobserwować można zarówno w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, wymienników pomp ciepła, kolektorów słonecznych, jak również i zwykłych podgrzewaczy, pralek i zmywarkek. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kamienia kotłowego: węglanowy, siarczanowy oraz krzemianowy.

W Polsce kamień kotłowy składa się głównie z węglanu wapnia i magnezu. Jego odkładanie utrudnia przewodzenie ciepła i cyrkulację wody, skutkując stratami energii i pieniędzy.

Magnetyzery to rozwiązanie, które już od lat 30. XX wiek stosowane jest w celu zmniejszenia intensywności wytrącania się osadów zależy. Skuteczność tego rozwiązania zależy od następujących czynników:

  • składu wody,
  • temperatury wody,
  • prędkości przepływu,
  • natężenia i kierunku oddziaływania pola magnetycznego,
  • liczby par biegunów wytwarzających pole magnetyczne.


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 20 lat temu otrzymał zlecenie od Komitetu Badań Naukowych, na przeprowadzenie badań, dotyczących wpływu pola magnetycznego na wodę, a w szczególności na proces wytrącania się i osadzania węglanu wapnia. Dokonano wielu pomiarów, których wyniki pozwoliły stwierdzić, że stałe pole magnetyczne powoduje zmiany szybkości zarodkowania i narastania kryształów węglanu wapnia, zmianę ich formy krystalograficznej (zwiększenia ilości aragonitu) oraz zmianę adhezji do podłoża. We wszystkich układach pole magnetyczne powodowało zmniejszenie liczby osadzonych kryształów.
 

Kalcyt i aragonit

fot.: Osady powstałe z wody wodociągu łódzkiego - po lewej stronie kalcyt, a po prawej argonit

 

W wodzie, która nie była poddana uzdatnianiu magnetycznemu, powstał kalcyt - jedna z odmian krystalograficznych węglanu wapnia. W wyniku połączenia z węglanem magnezu i tlenkami żelaza powstaje twardy osad, charakteryzujący się małym przewodnictwie cieplnym, który powoduje znaczne straty przy podgrzewaniu.
Natomiast po zamontowaniu magnetyzera, powstał argonit - odmiana węglanu wapnia, która nie tworzy stałych osadów. Pozostaje w wodzie jako niewidoczna struktura. Nie osadza się na powierzchni elementów grzewczych. Węglan wapnia w postaci aragonitu jest głównym składnikiem popularnych wapniowych suplementów diety sprzedawanych w aptece.
 

fot.: Wirniki pomp wody nadosadowej Elektrowni w Połańcu - przed i po zamontowaniu bezprądowych nakładkowych magnetyzerów 


Powyższe zdjęcia wirnika pompy nadosadowej z Elektrowni w Połańcu doskonale obrazują skuteczność bezprądowych nakładkowych magnetyzerów. Na zdjęciu po lewej stronie pokazany jest wirnik pokryty kamieniem składającym się głównie z siarczanu wapnia, a po prawej wirnik pompy po 3 miesiącach od chwili zamontowania magnetyzerów na rurociągu o średnicy zewnętrznej 355 mm. Parametry wody przemysłowej kilkakrotnie przekraczały normy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
 

Kontakt w sprawie produktów:

AKRA Sp. z o. o.
tel. 22-858-34-04
www: akra.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Twarda woda zdrowia doda

Twarda woda zdrowia doda

Czy można używać bezpiecznie wody z wodociągu, która spełnia rozporządzenie... ¬ więcej...

 
Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Woda w domu może być czysta i smaczne, jednak w większości przypadków wymaga... ¬ więcej...

 
Dlaczego twarda woda jest niebezpieczna?

Dlaczego twarda woda jest niebezpieczna?

Wapń i magnez to minerały, których człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet