gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Ciepło z gruntu - wybieramy geotermalną pompę ciepła

aktualizacja: 05-10-2021, 06:56 – artykuł promocyjny


Naturalne zasoby - słońce, ziemia, powietrze czy woda mogą stać się źródłem energii potrzebnej do ogrzewania domu lub podgrzewania ciepłej wody. Gruntowe pompy ciepła są jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących OZE. Jaka jest ich zasada działania? Czym kierować się, wybierając konkretny model?

Zmienne warunki klimatyczne w naszym kraju mają zasadniczy wpływ na popularność pomp gruntowych. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, pompa gruntowa nie musi wspierać się grzałką, aby pobrać energię, tak jak ma to miejsce w przypadku pompy powietrznej. Temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na temperaturę źródła, ponieważ praktycznie od głębokości 8 metrów a od 15 metrów stabilizuje się na poziomie 10ºC, co powoduje, że pompa gruntowa jest praktycznie niezależna od pogody.

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

 

Pobór ciepła z gruntu w pompach geotermalnych następuje poprzez system wymienników poziomych lub pionowych. W sprzyjających warunkach można pobierać ciepło z warstw wodonośnych lub specjalnie przygotowanych studni. Nośnikiem ciepła jest zazwyczaj mieszanka glikolu z wodą, która w dodatniej temperaturze dociera do parownika.

Krążący w module termodynamicznym czynnik chłodzący ma specyficzne właściwości, ponieważ wrze w bardzo niskiej temperaturze i zmienia się w parę. Para pod ciśnieniem wydostaje się z parownika i dociera do sprężarki. Ten element pompy ciepła jest odpowiedzialny za sprężenie pary do wysokiego ciśnienia i podniesienie jej temperatury — wymaga do swojego działania niewielkiej ilości energii elektrycznej. Gaz dociera do skraplacza, za którego pośrednictwem ciepło jest oddawane do instalacji grzewczej. Następnie czynnik chłodniczy schładza się, skrapla i wraca do parownika. Cały proces powtarza się wielokrotnie. Rzadziej stosowane rozwiązanie to pompy bezpośredniego parowania, gdzie czynnik chłodniczy krąży także w kolektorach.

Gruntowa pompa ciepła De Dietrich

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

 

Współczynnik COP określający wydajność urządzenia jest jednym z najbardziej obiektywnych kryteriów wyboru pompy ciepła. Jest to stosunek ciepła użytkowego wyprodukowanego przez pompę do energii niezbędnej do jej wytworzenia.

- Wartości COP są podawane zawsze dla konkretnych parametrów dolnego źródła i wody grzejnej. Jeśli gruntowa pompa ciepła pobierając energię z gruntu o temperaturze 10°C i podgrzewając wodę do temperatury 35°C, wykorzystuje 1kW energii, aby wyprodukować 4,5 kW, wówczas COP wynosi 4,5 - tłumaczy Waldemar Matuszyński, Product Manager z firmy De Dietrich Technika Grzewcza.

Realna wydajność pompy ciepła będzie uzależniona od czynników związanych z samym budynkiem jak izolacja czy powierzchnia do ogrzania, a także od oczekiwanego komfortu cieplnego.

Poza wyborem konkretnego modelu podstawową decyzją, która musi podjąć inwestor, jest ta o rodzaju kolektora. Pompa ciepła może pobierć energię z gruntu przy pomocy kolektora poziomego lub pionowego. W przypadku kolektorów poziomych energia jest odzyskiwana z głębokości od 80 do 120 cm. W przypadku poboru pionowego kolektor znajduje się w odwiercie, który może mieć do 100 m głębokości. Przy poborze energii z wody gruntowej wykonuje się odwiert o głębokości od 5 do 10 m lub studnię.

Na kolektor poziomy decydują się osoby dysponujące ogrodem o ukształtowaniu terenu umożliwiającym montaż. Kolektor poziomy zwykle zajmuje od 120 nawet do 300% powierzchni, która ma być ogrzana. Kolektory można jednak kłaść jeden nad drugim, dzięki temu można zaoszczędzić przestrzeń. Z kolei kolektory pionowe montują właściciele niewielkich działek lub takich z nieregularnym ukształtowaniem terenu. Konieczność wykonania odwiertu zwiększa jednak koszt inwestycji.

 

Nowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich

 


Gruntowa pompa ciepła GSHP De DietrichNiedawno w ofercie firmy De Dietrich pojawiły się nowe urządzenia — geotermalne, odwracalne pompy ciepła. W ofercie producenta dostępnych jest aż 9 modeli pomp GSHP, w zakresie mocy od 5 do 27 kW, bez podgrzewacza, ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub podgrzewaczem z możliwością wsparcia solarnego.

GSHP to urządzenie odwracalne, dzięki czemu gwarantuje komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Jest w stanie zapewnić temperaturę zasilania c.o. do 65°C - sprawdzi się w przypadku modernizacji instalacji grzewczej.

Gruntowa pompa ciepła spełnia wymagania europejskich norm Ekoprojektu i Oznakowania energetycznego, osiągając efektywność aż do A+++ dla ogrzewania oraz A dla ciepłej wody użytkowej. Współczynnik efektywności COP przy temperaturze źródła 10°C wynosi do 5,6, co oznacza, że na 1 kW zużyty do produkcji energii, udaje się wytworzyć 5,6kW. Pompa GSHP może także sterować obiegiem c.w.u. Część modeli jest dostępna z podgrzewaczami o pojemności 200 litrów umieszczonymi w jednej kolumnie z pompą lub obok niej. Takie rozwiązanie w pełni zaspokoi potrzeby przeciętnej rodziny na ciepłą wodę. Wybierając podgrzewacz solarny w pakiecie z pompą ciepła, można połączyć wykorzystanie energii ziemi i energii słonecznej. Wszystkie podgrzewacze dostępne z pompami GSHP są powleczone emalią o dużej zawartości kwarcu i chronione przez system „Titan Activ”.

Urządzenie jest kompaktowe i ciche. Wersja bez podgrzewacza lub z podgrzewaczem umieszczonym pod pompą zajmuje 0,47 m2 powierzchni podłogi. Pompa emituje hałas na poziomie 49 dB w odległości 1 metra.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet