gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Kolektory słoneczne do wsparcia produkcji ciepłej wody

aktualizacja: 21-10-2021, 06:09 – artykuł promocyjny


Najbardziej opłacalną technologią produkcji ciepłej wody użytkowej jest wykorzystanie energii słonecznej. Oprócz tego panele solarne pozwalają na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wszystko to powoduje, że instalacje solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
 
Przed podjęciem decyzji związanej z instalacją lub modernizacją systemu odpowiedzialnego za podgrzanie ciepłej wody użytkowej warto jest dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej. Firma De Dietrich podpowiada, na co warto jest zwrócić uwagę.

 

Jak działają kolektory słoneczne?


Kolektory słoneczne Slim Line De DietrichNajczęściej właściciele domów decydują się na montaż kolektorów płaskich. Promieniowanie słoneczne jest w nich przetwarzane przez moduł absorbera, który złożony jest z rurek miedzianych bądź aluminiowych przytwierdzonych do cienkiej blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej wysoko selektywną powłoką. Dodatkowo kolektory są zabezpieczone specjalną szybą solarną charakteryzującą się wysoką przepuszczalnością promieniowania słonecznego i obudową zazwyczaj wykonaną z profili aluminiowych. Absorber pochłania ciepło pochodzące ze słońca, a następnie przekazuje je cieczy, która płynie w kolektorze (najczęściej jest to glikol). Nieodłącznym elementem systemu solarnego przeznaczonego do podgrzania ciepłej wody jest podgrzewacz solarny. Ciepło pochodzące z kolektora jest przekazywane do wymiennika w podgrzewaczu, który magazynuje podgrzaną w ten sposób wodę.

Przydatną funkcją kolektorów płaskich jest tzw. schładzanie rewersyjne, czyli możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę, np. w przypadku dłuższej nieobecności domowników, gdy zakumulowane w wodzie ciepło nie jest wykorzystywane.

Oprócz kolektorów płaskich w ofercie producentów dostępne są również kolektory próżniowo-rurowe. Ich budowa opiera się na ustawionych względem siebie równolegle szklanych rur o średnicy 5-10 cm, połączonych z absorberem. W rurach zostaje wytworzona próżnia, dzięki której straty ciepła z takich kolektorów są mniejsze niż w przypadku kolektorów płaskich. Takie rozwiązania są jednak znacznie droższe. Zazwyczaj wybiera się je wtedy, gdy nie ma możliwości, aby zainstalować kolektor płaski w odpowiednim położeniu.

Roczna zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody dla 4-5 osobowej rodziny to około 3000 kWh. Kluczowym parametrem decydującym o wydajności kolektora jest apertura, czyli powierzchnia czynna. Kolektory o łącznej powierzchni czynnej 4-4,5 m2 pozwolą na ekonomiczne podgrzanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 l. Takie rozwiązanie w 50-60% zaspokoi roczne potrzeby na c.w.u. przeciętnej rodziny, z uwzględniem okresu zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa, a produkcja c.w.u może być wpierana np. przez kocioł kondensacyjny.

 

Nowe kolektory słoneczne od De Dietrich


Kolektory słoneczne SlimLine DH200 De DietrichSlim Line to nowa linia kolektorów płaskich, które właśnie wprowadziła do swojej oferty firma De Dietrich. Seria składa się z dwóch kolektorów różniących się wymiarami - Inisol DH200 SL oraz Inisol CH250 SL. Oba są wyjątkowo cienkie, ponieważ mają tylko 46 mm grubości, przez co są lekkie (27 lub 31 kg bez czynnika roboczego) i łatwość montażu. Powierzchnia czynna kolektora Inisol DH200 SL to 1,92 m2, a kolektora Inisol CH250 SL 2,4 m2. Zespół dwóch kolektorów w pełni zaspokoi potrzeby przeciętnej rodziny na ciepłą wodę.

- Kolektory Slim Line to obecnie jedna z ciekawszych propozycji rynkowych z uwagi na zminimalizowaną głębokość i ciężar. Sprawność kolektora Slim Line jest co prawda poniżej 80%, ale biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, jakim jest produkcja c.w.u., ta „strata” jest do przyjęcia w kontekście wielu innych zalet, w tym ceny - mówi Waldemar Matuszyński, Producy Manager z firmy De Dietrich Technika Grzewcza.

Kolektor jest dostarczany z aluminiowym absorberem powierzchniowym z powłoką selektywną, z wymiennikiem miedzianym typu "harfa". Ma przezroczystą szybę z bezpiecznego szkła o grubości 3,2 mm i przezroczystości powyżej 91%. Obudowa kolektora jest wykonana z profilu aluminiowego, z rowkiem mocującym na obwodzie i aluminiową tylną pokrywą zamykającą.

Kolektory będą dostępne w sprzedaży w pakietach solarnych z podgrzewaczami lub bez nich, a także z regulatorami komunikującymi się z automatyką kotłową Diematic, dzięki czemu można zoptymalizować proces wytwarzania c.w.u poprzez ograniczenie wsparcia wytwarzania ciepłej wody przez kocioł.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...

 
Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Każda poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja wymaga elementów odpowiedzialnych... ¬ więcej...

 
Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Kolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet